Bankacılardan Kredi Beklentileri

Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası’nın bankaların üst düzey yöneticileri ile yaptığı ve kredilerin masraf, kar marjı, sözleşme koşulları vb. kriterlere göre kredilerin gelecek dönemde (Aralık 2010) ne durumda olacağı ile ilgili önemli bilgiler içeren “Banka Kredileri Eğilim Anketi” yayımlandı. Önümüzdeki dönemde tüketici kredisi kullanmayı düşünenlerin mutlaka incelemesi gereken Anket’ten satır başları…

 

Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası’nın bankaların üst düzey yöneticileri ile yaptığı ve kredilerin masraf, kar marjı, sözleşme koşulları vb. kriterlere göre kredilerin gelecek dönemde (Aralık 2010) ne durumda olacağı ile ilgili önemli bilgiler içeren “Banka Kredileri Eğilim Anketi” yayımlandı. Önümüzdeki dönemde tüketici kredisi kullanmayı düşünenlerin mutlaka incelemesi gereken Anket’ten satır başları aşağıdaki gibidir:

 

Konut Kredilerinde Gevşeme Devam Edecek

Konut Kredilerinde bankalar, konut kredisi talep eden tüketicilerin verdiği teminatlar konusundaki kredi onay kriterlerini değiştirmemişlerdir. Kredi talep eden kişinin aylık gelir ve aylık kredi ödeme dengesi hesaplarında da bir sıkılaştırılmaya gidilmemiştir. Aralık 2010 döneminde ise ankete katılan yöneticiler bu kriterlerin gevşetileceğini beklemektedir. Yani teminatlar, ödeme dengeleri gibi konularda bankalar gelecek dönemde biraz daha anlayışlı olabilirler. Faiz dışı alınan ücretler, komisyonlar ve krediler üzerinden alınan kar marjının gevşemeye devam ettiği belirtilen ankette, vade koşullarının aynı kaldığına değiniliyor. Bu durumda konut kredilerinin önümüzdeki dönem biraz daha ucuzlaması söz konusu olabilir.

 

İhtiyaç Kredilerinde Gevşeme Yok; Sıkılaştırma Olabilir

Geçen dönemde standartlarında gevşeme yaşayan ihtiyaç kredilerinin gelecek dönemde de aynı kalması bekleniyor. Ankete katılan yöneticilerden çoğu ihtiyaç kredisi üzerinden alınan kar marjı, komisyon ve faiz dışı alınan ücretlerde koşulların gevşetildiğini belirtmiş ancak daha riskli olan kredilerde, teminat ve vade koşullarında sıkılaştırma bekleyen yöneticilerin olduğunu da söylemeliyiz. Bu durumda ihtiyaç kredilerindeki ucuzlamanın devam edeceğini ancak yüksek tutarlı kredilerde teminatınızın hazır olması gerektiğini söyleyebiliriz.

 

Taşıt Kredilerinde Şartlar Aynı Kalacak

Bu dönemde onay kriterlerinin gevşetildiği taşıt kredisinin şartlarının gelecek dönemde de aynı kalması bekleniyor. Genel olarak kar marjı, alınan komisyonlar, teminat ve vade koşullarının gevşetildiği taşıt kredilerinde, uygun bir döneme girildiğini görebiliyoruz.

 

Taşıt Kredileri Aynı, Konut ve İhtiyaç Kredilerinde Kredi Talepleri Artacak

Tüm kredilerdeki talep artışının devam ettiğine de değinilen ankette, gelecek dönem için Konut Kredileri ve İhtiyaç Kredilerinde talep artışının süreceği, Taşıt Kredilerinde ise aynı kalacağı bekleniyor. 2010 yılının başından beri kredi taleplerinin artması neticesinde artan rekabetin kredi kar marjını düşürdüğünü de öngörmek mümkün.

 

Hürriyet Kıyasla

www.hurriyetkiyasla.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir