Banka Banka Dolaşmadan En Uygun Konut Kredisi Nasıl Bulunur?

Birikim yapmak, yapılan birikimleri yatırıma dönüştürmek herkesin ortak hayali. Tutulan her dilekte, çekilen her bilette, kenara konulan her birikimde bir ev sahibi olmayı düşlemeyen kaç kişi vardır? Eskiden kenara para koymak ve para biriktirdikten sonra birikimi yatırıma dönüştürmek bugünden daha kolaydı. Ancak günümüz değişen ekonomik koşulları birikimle yatırımı neredeyse imkansız kılıyor. Peki, ne yapacağız? Bir ev sahibi nasıl olacağız?

 

Birikim yapmak, yapılan birikimleri yatırıma dönüştürmek herkesin ortak hayali… Tutulan her dilekte, çekilen her bilette, kenara konulan her birikimde bir ev sahibi olmayı düşlemeyen kaç kişi vardır? Eskiden kenara para koymak ve para biriktirdikten sonra birikimi yatırıma dönüştürmek bugünden daha kolaydı. Ancak günümüz değişen ekonomik koşulları birikimle yatırımı neredeyse imkansız kılıyor. Peki, ne yapacağız? Bir ev sahibi nasıl olacağız?

 

Eğer bir yerlerden talihinize hazır para çıkmadıysa, aileden varlık söz konusu değilse, kira-eğitim ve yaşam giderleri ile geliriz arasında kalan tutar, uzun çok uzun yıllar para biriktirmenizin gerekliliğini gösteriyorsa geriye bir ev sahibi olmak için konut kredisi almaktan başka bir yol gözükmüyor…  Bu sandığınız kadar korkutucu bir son değil… Doğru hamlelerle ve iyi bir danışmanlık hizmeti alarak bütçenize en uygun evi seçebilir, gelecek hayallerinizi ertelemeden yakalayabilirsiniz…

 

Konut Kredisi İçin Doğru Danışmanlık Hizmeti Almanın İpuçları

1- İnternet üzerinde pek çok ilan, pek çok konut kredisi seçeneğine ilişkin duyuru ve haber var. Bu ilanların tamamına bakmak kişinin aklını karıştırmaktan gayri bir işe yaramıyor. Çünkü ilanlarda vaat edilenler ne denli cazip olursa olsun, konut kredisinde önemli olan sizin bütçenizdir. Kısaca, gelirinizin ne kadarını yatırım için ayırabildiğiniz konut kredisi alımında dikkat etmeniz gereken ayrıntıdır.

 

2- Konut kredisi araştırmaya başlamadan evvel, iyi bir aile bütçesi yapmak gerekir. Sabit giderleriniz, beklenmedik harcama kalemleri ve yaşam standartınızından ne kadarlık bir ödün verebileceğiniz (uzun soluklu yatırımlarda hayatınızda bazı şeyleri kısmanız gerekecektir) gibi noktaları iyice etüt edip, gelirinizin ne kadarını yatırım için ayırabileceğinizi önden tespit edin.

 

3- Bugün bir iş sahibi olabilirsiniz. Ama çalışanlar için her zaman bir risk vardır. İflas, işini kaybetmek, ödeme düzensizliği ve benzeri durumlar. Aylık kredi miktarınızı belirlerken bu ve benzeri riskler karşısında ödemelerinizin devamını sağlayabilecek bir birikmişliği de yaratmaya dikkat etmeli, böylesi durumlar karşısında seçtiğiniz kurumun uygulamaları olup olmadığını da öğrenmelisiniz.

 

4- Sizi bilgilendiren, isteklerinizle sahip olabilecekleriniz arasında doğru ilişkiyi kurarak sizin için en doğru olanı gösterebilecek bir firma bulmayı hedefleyin.

 

5- Konut Kredisi seçenekleri bankalara göre farklılık gösterir. Konut kredisi almadan evvel her bankayı tek tek araştırmak, kullanmak istediğiniz kredi tutarına göre tüm seçenekleri bir arada karşılaştırmak önemlidir. Böylece sizin için en uygun olan bankayı görebilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.