Elma Suyunun Faydaları: 30 Maddede Elma Suyu

Ülkemizin çoğu bölgesinde kolaylıkla yetişen bir yaz meyvesi olan elmanın sağlık açısından faydaları saymakla bitecek gibi değil; ama ben bu yazımda elma suyunun 30’a yakın faydasından söz edeceğim. Yapılan araştırmaların sonucu da elma suyunun faydalı olduğunu kanıtlar nitelikte…

Bakın Elma Size Neler Söyleyecek

Elma (Malus domestica), gülgiller (Rosaceae) familyasından kültürü yapılan bir meyve türü. Eski Türkçede “alma” diye bilinen adının, meyvenin rengi olan “al” (kırmızı)’dan geldiği bilinmektedir. Elmanın ilk olarak Kuzey Anadolu’da, Güney Kafkaslar, Rusya’nın güneybatısında kalan bölgeler ve Orta Asya (Kazakistan’ın doğusu) dolaylarında ortaya çıktığı sanılmaktadır. Tür, bütün dünyaya Orta Asya’dan yayılmıştır. Besin değeri çok yüksek olan bir meyvesi vardır. Tarih boyunca kültür çalışmalarıyla 1000 farklı elma çeşidi üretildiği tahmin edilmektedir.

Elmanın Besin Değerleri

Dilimlere bölünmüş 100 gr. taze elmanın içerdiği besin değerleri şöyle sıralanır: 58 kalori; 0,2 gr. protein; 14,5 gr. karbonhidrat: 0 kolesterol; 0,6 gr. yağ; 1,8 gr. lif: 10 mgr. fosfor; 7 mgr. kalsiyum; 0,3 mgr. demir; l mgr. sodyum; 110 mgr. potasyum: 8 mgr. magnezyum; 90 IU A vitamini; 0,03 mgr. B1 vitamini; 0,02 mgr. B2 vitamini; 0,1 mgr. B3 vitamini; 0,3 mgr. B6 vitamini; 0,5 mcgr. folik asit; 10 mgr. C vitamini ve 0,7 mgr. E vitamini…

Ama türlere göre büyük değişkenlik gösteren elmanın besin değerlerinin bu listedekilerden az ya da çok farklı olması doğaldır. Sözgelişi, yeşil ya da sarı renkli elmalarda C vitamini oranı, kırmızı elmadakinden fazladır.

Bu makalemde elma suyunun faydalarının yanında bu konuda yapılan çalışmalardan da ve elma suyu tüketimi konusunda pratik bilgilerden de bahsedeceğim:

1) Elma veya elma suyu beyin hücrelerindeki toksin maddelerin sebep olduğu stres ve yaşlanmanın etkilerini azaltabilmektedir.

2) Antioksidan özelliği bulunan elmanın, kalp damar hastalıkları, prostat kanseri, felç riskini de büyük oranlarda azaltabilmekte hatta yok edebilmektedir.

3) Alzheimer ve demans gibi beyin fonksiyonlarını etkileyen hastalıkları da büyük oran da önlediği bilinmektedir.

Elma suyu tüketen 21 Alzheimer hastası ile yapılan bir araştırmaya göre, elma suyu tüketen hastalarda, Alzheimer hastalarında sıklıkla karşılaşılan duygusal kaygı, ajitasyon ve kuruntunun % 27 oranında azaldığına dikkat çekmek istiyorum.

4) Elma ve elma suyunda bol miktarda demir ve fosfor bulunduğunu hatırlatarak demir, beyin fonksiyonlarının faaliyetlerinde kullanılırken, fosfor ise zihinsel faaliyetlerin etkinliği için enzim yapısına katılıyor.

5) Beyin faaliyetlerinde kullanılan en önemli minerallerden demirin beyinde pıhtılaşmayı önleyici özellik taşımaktadır, elma veya elma suyu beyin hücrelerindeki toksik maddelerin sebep olduğu stres ve yaşlanmanın etkilerini azaltıyor.

6) C ve E vitaminlerinin yaşlanma ve yaşlanma sonucu ortaya çıkan birçok kronik hastalıkla mücadele etmekte; elma ve elma suyunun güçlü bir hafıza için en önemli besinlerden biri olduğu asla unutulmamalıdır. Ayrıca Portakal suyunda bulunan C vitamininin üçte biri elma suyunda da bulunur. Buna göre besinlerimizi tüketmeliyiz.

7) Elma suyu enerji verir

8) Elma suyu kalbi korur aynı zamanda içinde kalbi koruyan flavonoidlerden bol miktarda bulunur.

9) Elma bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği olan B3 (Niasin) ve E vitamini, potasyum ve bol miktarda pektin içerir.

10) Elma suyu baş ağrısına da iyi gelir.

11) Böbreklerin temizlenmesini sağlar.

12) Hastalanmamızda büyük rol oynayan bağırsaklardaki parazitlerin dökülmesini sağlar.

13) Grip ve soğuk algınlığını tetikleyen bedensel ve zihinsel yorgunlukların giderilmesinde ise etkin rol oynar.

14) Bunların dışında, romatizma, gut ve mide rahatsızlıklarının (gastrit, ülser) panzehiridir.

15) Elma suyunun içindeki bitki besinleri, kalp ve akciğer kanseri rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır.

16) Damar sertliğini önler, kan basıncını düşürerek tansiyonun yükselmesine engel olur.

17) Elma suyu metabolizmayı hızlandırır ve idrar miktarını artırır. Kilo sorunu olan kişilerin ödemi atmasını sağlar.

18) “Quercetin” adlı güçlü bir antioksidan içeren elma suyu sağlıklı beslenmede önemli bir yer tutuyor ve kötü kolesterolün oksidasyonunu önlemenin yanı sıra vücudunuzu ultraviyole ışınları, yanıklar ve sigara gibi birçok çevresel faktörün oluşturduğu zararlardan arındırıyor.

Vücudumuzda enerji üreten tüm hücreler düzenli olarak oksijene ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle oksijen yaşamın temelini oluşturuyor diğer yandan oksijen vücut hücrelerinde yandığında serbest radikaller oluşuyor.

Antioksidanlar vücudumuzdaki hücrelerde dokularda ve DNA’nın yapısında hasara neden olan serbest radikallere karşı savaşıyor. Serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarı kanser kalp ve damar hastalıkları katarakt ve yaşla birlikte gelen diğer sağlık sorunlarına yol açabiliyor. İlerleyen yaşlarda bu tür etkileri en aza indirmek adına sağlıklı beslenmek büyük önem taşıyor. Elma suyu bu sorunlara karşı savaşta sofradan eksik edilmemesi gereken bir yardımcı.

19) Elma ve elma suyu kalp krizi riskini %24 oranında düşürüyor

İngiltere’de, her gün elma yeme alışkanlığı olan 2 bin kişiyi kapsayan ve 77 yıl süren araştırma sonucunda elma yemeyenlerin yiyenlere oranla kalp krizi riskinin daha yüksek olduğu sonucu ortaya çıkıyor.

20) British Medical Journal adlı tıp dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarına göre her gün başta elma olmak üzere meyve veya meyve suyu tüketme alışkanlığı olanlarda inme (felç) riski böyle bir alışkanlığı bulunmayanlara oranla %32 daha az.

21) Aç karnına içilen bir bardak elma suyu kanı temizler toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

22) Elma suyu uykudan önce içilirse rahatlatır ve uykuya geçişi kolaylaştırır.

23) Mide bulantısını engeller sindirimi kolaylaştırır.

24) Gastritten kaynaklanan yanmaları hafifletir.

25) Bağırsakları çalıştırır ve yumuşatır.

26) Cildi güzelleştirir ve genç kalmasını sağlar.

27) Elma suyu idrar yolları şikayetlerini hafifletir.

28) Kan şekerini kontrol altında tutan elma suyu, kolesterolü de düşürür.

29) Kolesterol düzeyi yükseldikçe koroner kalp hastalığı riski de artıyor. Yapılan araştırmalarda elma suyunun içerdiği antioksidan sayesinde hücresel hasarı önleyici potansiyel bir etkisi olduğu bu etkinlik sonucunda LDL olarak bilinen kötü kolesterolün oksidasyonunu önleyebildiği görülmüştür. Buna bağlı olarak görülen yüksek tansiyon ve ritim bozukluğu yaşayan hastalar üzerinde olumlu etki gösterdiği ileri sürülüyor.

Şunlara Da Dikkat Etmeliyiz

Dışarından bakıldığında “bulanık” görünen, yani daha fazla posa içeren ürünlerdeki polifenol miktarının, berraklara oranla iki kat fazladır.

Bilim adamları elmanın kendisinde bol miktarda bulunan polifenolün bir bölümünün, meyve suyu çıkarma işlemi sırasında yok olmaktadır, bulanık görünümlü ürünlerde bu kayıp çok daha az gerçekleşiyor.

Uzmanlar ayrıca, antioksidanlardan tam olarak faydalanabilmek için, suyunu içmektense elma yemenin daha doğru olduğunu vurguluyorlar.

Elma suyunda enerjinin yavaş bir şekilde açığa çıkmasını sağlayan früktoz şekerinden bolca bulunur. Ancak elma suyu bebeklerin ve emekleyen çocukların midesini rahatsız edebilir.

Elma suyunu kür olarak kullanmak isteyenlere de şunu önermeliyim ki doktorunuza başvurmadan böyle bir şey yapmamalısınız; çünkü kişinin bilinmeyen bir alerjisi olabilir ve bu da çok kötü sonuçların doğmasına neden olabilir.

Yazar Hakkında
1992 yılında Malatya’da doğdum.
İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğrencisi
MALATYA/TÜRKİYE
İletişim: mehmetgunata@yandex.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Market, Organik Gıda ve Yemek Sipariş Siteleri İndirim Kuponları – Haziran, 2024

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.