obilir > Konular > Ev/Ofis/Yaşam > Bahçe ve Peysaj > Bahçeye Çim Ekmek ve Çim Ekimi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bahçeye Çim Ekmek ve Çim Ekimi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bahçe sahibi olanlar bahçe ile ilgilenmenin ve toprakla uğraşmanın büyük bir keyif ve iyi bir terapi olduğunu bilirler. Özellikle yaz günleri siz de vaktinizi bahçede geçirmek isteyenlerdenseniz bahçenizi çimlendirmeyi düşünüyor olabilirsiniz. Bir bahçe sahibi olarak edindiğim tecrübeleri sizlerle paylaşmak için kısa bir makale hazırladım.

İşte bahçeye çim ekimi öncesinde dikkat etmeniz gerekenler:

Bahçeniz Bol Güneş Alıyor Mu?

Bahçenize ekeceğiniz çimin sağlıklı büyümesi ve yeşermesi için güneşe ve bol suya ihtiyacı olacağını unutmayın. Güneşi mümkün olduğunca sık gören ve gölge almayan bahçeler çim ekimi için çok uygundur. Evinizin gölgesi bahçeyi kaplıyor olabilir. Ya sabah güneşini ya da akşam güneşini bahçeniz görüyor olmalı. Bu pek sorun olmaz. Ancak eğer bahçenizde ağaçlar varsa ve zemini gölgeleyerek toprağın güneş almasını engelliyorsa bu durumda çim seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekir. Yarı gölge alan veya güneşi kısmen gören bahçeler için özel karışımlı çim seçilmelidir. Örneğin yonca gölgede bile yetişebilen bir bitkidir. Çok gölge alan bir bahçeniz varsa alacağınız çim yonca ile karışık olmalıdır.

Bahçenizin Toprağı Çim Ekimi İçin Uygun Mu?

Çim ince ve narin bir bitkidir. Çimin iyi köklenmesi ve çim köklerinin toprağa tutunabilmesi için toprak yumuşak ve taşlardan arındırılmış olmalıdır. Taşlı toprakta çim kolay yetişmez. Hatta hiç yetişmez desek daha doğru olur. Eğer bahçe toprağı taşlı ise mutlaka temizlemeli, temizlenmesi zor ise uygun toprağın temin edilip en az 20-30 cm yüksekliğe kadar dökülerek yayılmalıdır. Bu aşamada çim ekmeden önce toprağı gübrelendirmek çok iyi olur. Size çeşitli gübreler önerenler olacaktır. Ancak gübrenin azot bakımından zengin olmasına dikkat edin.

Hangi Çim Türü Seçilmeli? Hangi Çim Tohumu Uygun Olur?

Bulunduğunuz bölgenin iklimin şartlarına göre seçeceğiniz çim türleri farklılık gösterebilir. Hangi çim ekilmeli diye düşünüyorsanız bunu tespit etmenin en pratik yolu çevrenize göz gezdirmektir. Dışarı çıkın ve gezin. Etrafınızda mutlaka sizin gibi bahçesi olan evler olmalı veya çimlendirilmiş alanlar olmalı. Yemyeşil bakımlı çimler bulursanız sahibi ile görüşerek tavsiyelerine kulak verebilirsiniz. Hangi çim tohumunu kullandığı ve çim bakımının nasıl yapıldığı konusunda tavsiyeler alın. Bununla beraber bahçe-peyzaj konusunda hizmet veren civarınızda çeşitli firmalar bulunuyor olabilir. Onlara da danışarak bahçenizin metrekaresine göre çim tohumu satın alabilir ve çim ekimi ve bakımı konusunda hizmet alabilirsiniz. Çim tohumu fiyatlarına bakarak önceden fikir edinmenizi öneririm.

Tüm bunlarla beraber eğer bütçe müsaitse rulo çim olarak da bilinen hazır çimler kullanarak bir gün içerisinde bahçe çimlendirmesi yapmak da mümkün. Bunun için rulo çim fiyatlarına (hazır çim fiyatlarına) göz gezdirmenizi tavsiye edebilirim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ev veya Ofis için Mobilya ve Dekorasyon Mağazaları Alışveriş Kuponları

 • 30 TL Hepsiburada Visa İndirimi

  300 TL ve üzeri alışverişte geçerli 30 TL anında indirim için Visa kartı kaydetmeniz yeterli - 30 TL Hepsiburada Visa İndirimi

 • 30 TL Morhipo Hediye Çeki

  175 TL ve üzeri alışverişlerde geçerli 30 TL indirim çeki için Morpass'a üye olmanız yeterli! - 30 TL Morhipo Hediye Çeki

 • 30 TL Chakra İndirim Kodu

  Chakra sitesinde 200 TL ve üzeri alışverişlerde sepette anında 30 TL ek indirim sağlar - 30 TL Chakra İndirim Kodu

 • % 30 Evidea İndirim Fırsatı

  Sepette ekstra %30 indirim fırsatı + kargo bedava. Kaçırmayın! - % 30 Evidea İndirim Fırsatı

 • Hepsiburada Kasım 2019 Hediye Çeki

  Bu kampanya dahilinde hediye çeki kazanabilirsiniz. - Hepsiburada Kasım 2019 Hediye Çeki

 • % 20 IKEA İndirim Kampanyası

  IKEA Aile Kartı ile seçili ürünlerde %20 ek indirim fırsatı... - % 20 IKEA İndirim Kampanyası

 • Boyner İndirim Kodları (Liste)

  Boyner indirim kodları listesi bu kampanya sayfasında bulunuyor. İndirim kodu haricinde kampanya sayfasında ayrıca hediye çekleri, banka ve operatör indirim şifreleri yer alıyor. Liste üzerinden tüm yeni ve son dakika fırsat kodlarını görebilir, online […]

 • 200 TL’ye varan N11 İndirim Kuponu

  Bu kampanya dahilinde 200 TL'ye varan N11.com indirim kuponu kazanabilirsiniz! - 200 TL’ye varan N11 İndirim Kuponu

 • % 30 Chakra Sepette İndirim

  Chakra'da tüm indirimlere ek sepette %30 indirim fırsatını kaçırmayın! - % 30 Chakra Sepette İndirim

 • 35 TL Evidea İndirim Kodu

  500TL ve üzeri siparişlerde 35TL indirim sağlar - 35 TL Evidea İndirim Kodu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir