obilir > Konular > Ev/Ofis/Yaşam > Bahçe ve Peysaj > Bahçelerde Sonbahar Bakımı: Bahçenizi Sonbahar ve Kışa Hazırlayın!

Bahçelerde Sonbahar Bakımı: Bahçenizi Sonbahar ve Kışa Hazırlayın!

Sonbahar geceleri soğuk yüzünü göstermeye başladığında, bahçenizi kış için hazırlamanız gerektiğinin ilk sinyallerini de almış olursunuz. Bahçenizi sonbahar ve kışa hazırlamak, sadece soğuklar bastırdığında bahçenizin iyi görünmesini sağlamakla kalmaz aynı zamanda ilkbahar için de işlerinizi kolaylaştırır. Ayrıca yıllık bitkilerinizi de soğuk hava koşullarından korursunuz…

Güvenli Bir Kış ve Mutlu Bir İlkbahar İçin İpuçları

Sonbahar geceleri soğuk yüzünü göstermeye başladığında, bahçenizi kış için hazırlamanız gerektiğinin ilk sinyallerini de almış olursunuz. Bahçenizi sonbahar ve kışa hazırlamak, sadece soğuklar bastırdığında bahçenizin iyi görünmesini sağlamakla kalmaz aynı zamanda ilkbahar için de işlerinizi kolaylaştırır. Ayrıca yıllık bitkilerinizi de soğuk hava koşullarından korursunuz.

 

Bahçenizin sonbahar hazırlık sürecine başlamadan evvel, geçen mevsim içinde nelerin yolunda gittiğine ve nelerin yolunda gitmediğine bir göz atmak bir sonrak sezonda aynı yanlışa düşmenizi önleyecektir. Zaman ayırın. Eğer bazı bitki ve çiçeklerin mevcut yerlerinden memnun değilseniz sonbahar değişiklik için ideal zamandır.

 

Sonbahar tohum, bitki soğanları ve ağaç ekimi için de ideal zamandır. Kökleri ayırmak, saksı değişimi, mevcut bitkilerin yer değişimini sonbaharda yapmalısınız.

 

Bahçeniz İçin Sonbahar Temizliği

Bahçe temizliği için ideal zaman Ekim sonu Kasım başıdır. Bahçeniz için sonbahar temizliğine, bahçenizi yabani otlardan arındırarak başlayın. Çalı ve ağaçlarınızın kuruyan ya da hastalıklı yapraklarını ayıklayın. Budama yapmak için sonbahar tercih edilmemelidir.

 

Bir diğer önemli nokta: Eğer bir gübre çöp kutunuz yok ise mutlaka bir tane edinmenizi öneririm. Sonbahar doğal gübre elde etmek için en ideal mevsimdir. Dökülen yaprakları bu çöp kutusunun içinde toplayarak bir sonraki mevsim için doğal gübre hazırlayabilirsiniz. Yabani otlar ve hastalanmış yapraklar kesinlikle bu kutuya atılmamalıdır.

 

Çalı Türevi Bitki ve Ağaçlarınızın Sonbaharda Kış İçin Hazırlığı…

Bahçelerin genel yapısında en çok ön plana çıkan bitkilerin başında çalılar ve ağaçlar gelir. Çalılar özellikleri gereği dört mevsim yeşili yaşatırken ağaçlar yapraklarını dökerek en yalın kimliklerine bürüneceklerdir. Soğuk kış günlerinde hassas yapıdaki ağaçların özellikle don tehlikesinin olduğu bölgelerde koruma altına alınması önemlidir. Her dem yeşil ağaçları da çetin hava koşullarına hazırlamak gerekir. Eğer eviniz çok rüzgar alan bir bölgede ise o zaman bu ağaçları da rüzgarlık görevi görecek araçlarla koruma altına almak uygun olacaktır. Günümüzde bu görevi üstlenen bazı spreyler de bulunmaktadır. Bu spreyler yapraklar üzerinde adeta bir palto görevi üstlenecek bir tabaka yaratmaktadırlar. Seçim sizin doğal ya da suni hangi yolu benimseyeceğiniz size kalmış.

 

Sulama

Bahçenizi zorlu kış dönemi başlamadan hatta kimi bölgeler için zemin donmadan sulamak iyi olacaktır. Kar yağışı olsa da kış da kurak geçebilir ve bu kuraklık bitki ve ağaçlarınıza zarar verir. Bu nedenle havalar yağışlı olsa da sulama yapmak yarar sağlayacaktır.

 

Bu arada ev ve bahçeniz için dekoratif ve pratik ürünler bulabilirsiniz internetten. Alışveriş sırasında tikokupon kullanarak ekstra indirim almak da mümkün. Bahçe malzemelerini en uygun fiyata satın almak için buradaki gittigidiyor indirim kuponu kullanabilirsiniz. Bildiğiniz gibi gittigidiyor bahçe malzemeleri ve bahçe mobilyaları konusunda oldukça çeşit bulunduran bir online pazaryeri…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ev veya Ofis için Mobilya ve Dekorasyon Mağazaları Alışveriş Kuponları

 • 30 TL Morhipo Hediye Çeki

  175 TL ve üzeri alışverişlerde geçerli 30 TL indirim çeki için Morpass'a üye olmanız yeterli! - 30 TL Morhipo Hediye Çeki

 • % 50 Mudo Yılbaşı İndirimi

  Yılbaşına özel % 50 indirim ve 3 Al 2 Öde kampanyasını kaçırmayın! - % 50 Mudo Yılbaşı İndirimi

 • 20 TL IKEA Hediye Çeki

  IKEA online mağazada 100 TL ve üzeri ev/dekorasyon alışverişine 20 TL hediye çeki - 20 TL IKEA Hediye Çeki

 • 75 TL Boyner Yılbaşı İndirim Kodu

  300 TL ve üzeri alışverişte geçerli sepette 75 TL ek indirim sağlar - 75 TL Boyner Yılbaşı İndirim Kodu

 • Boyner İndirim Kodları (Liste)

  Boyner indirim kodları listesi bu kampanya sayfasında bulunuyor. İndirim kodu haricinde kampanya sayfasında ayrıca hediye çekleri, banka ve operatör indirim şifreleri yer alıyor. Liste üzerinden tüm yeni ve son dakika fırsat kodlarını görebilir, online […]

 • % 20 IKEA İndirim Kampanyası

  IKEA Aile Kartı ile seçili ürünlerde %20 ek indirim fırsatı... - % 20 IKEA İndirim Kampanyası

 • 50 TL Linens İndirim Kodu

  Linens online mağazada 400TL ve üzeri alışverişe 50TL indirim sağlar - 50 TL Linens İndirim Kodu

 • % 30 Evidea İndirim Fırsatı

  Sepette ekstra %30 indirim fırsatı + kargo bedava. Kaçırmayın! - % 30 Evidea İndirim Fırsatı

 • 30 TL Chakra İndirim Kodu

  Chakra sitesinde 200 TL ve üzeri alışverişlerde sepette anında 30 TL ek indirim sağlar - 30 TL Chakra İndirim Kodu

 • 35 TL Evidea İndirim Kodu

  500TL ve üzeri siparişlerde 35TL indirim sağlar - 35 TL Evidea İndirim Kodu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir