Baharat ve Otlarla Lezzet Yaratmanın Sırrı

Kurutulmuş, dondurulmuş ya da yağda korunmuş baharat ve otlar, aromalarını verdikleri yemeklerin tadını artırır. Farklı baharat ve otlar ile birbirinden leziz yemekler yaratmanın sırrı makalemizde gizli…

 

Baharatlı ve kokulu otlar; fesleğen, tarhun otu, maydanoz, sarımsak, karabiber, köri, kişniş, kimyon, tarçın, kırmızıbiber ve safrandır. Bu otların değişik lezzetlerle uyumu mükemmeldir.

 

Sebzelerin Baharat ve Otlarla Uyumu

Enginar – tarhun otu; patlıcan – mercanköşk, kekik, maydanoz; pancar – dereotu, maydanoz; havuç – maydanoz, sarımsak, kişniş; bakla – kekik, maydanoz; şalgam – maydanoz; bezelye – dereotu; patates – fesleğen, maydanoz, defne – domates – fesleğen, kekik, maydanoz.

  • Kokulu otları, aromalarını koruyarak saklamanın ilk adımı kurutmaktan geçer ve yemekle buluşuncaya kadar uzun bir süreci gerektirir. Kurutulduktan sonra satışa sunulan birçok ot; ya cam kavanozlarda ya da özel ambalajının içinde satılmaktadır. Satın aldığınız baharatları ışıktan korumaya özen gösterin.
  • Her kullanımdan sonra otların bulunduğu paketin iyice kapatılması gerekir. Aksi taktirde o güzelim kokularını kaybederler.
  • Kuru otların acımsı tadını kırmak için, onları yemeklerinize katmadan önce fırında biraz ısıtın. Böylece hem acılığı azalır hem de aromaları daha iyi ortaya çıkar.
  • Sıvı yağ içinde ya da tuzlayarak saklandıklarında fesleğen, tarhun otu, sarımsak gibi kokulu türlerin lezzetleri daha iyi korunur. Bir defa kullandıktan sonra kapaklarını sıkıca kapatarak buzdolabında saklamalı ve bir ay içinde tüketmeniz gerekir.
  • Sebze ve et yemeklerinizin daha lezzetli olmaları için baharat kullanmaktan çekinmeyin. Özellikle sebze yemeklerinizde lezzeti dengelemenin koşulları vardır. Sebze yemeklerinde fazla tuz kullanmayın. Çünkü sebzeler mineral tuzlar açısından yeterince zengin gıdalardır. Biberi de tuz gibi ölçülü kullanmalısınız, çünkü biberin acısı tüm aromaların üzerine çıkacak güçtedir. Bir tutam şeker, bir kaşık bal ve meyveyi sebze yemeklerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  • Maydanoz, kekik, sarımsak, tarhun otu, kişniş, fesleğen, nane ve dereotu gibi otlar kurutulmuş olarak aromalarını ve lezzetlerini çok iyi koruyan ambalajlarda satışa sunulur. Bu otları, salatalarda, soğuk veya sıcak sebzelerde kullanabilirsiniz. Ayrıca; balık, et, çorba veya salatalara katılmak için hazırlanmış özel karışımlara da market raflarında rastlamanız mümkündür. Ancak kurutulmuş otları kullanırken onları ısı kaynağının yakınında tutmayın çünkü alev alabilirler…

Farklı baharat ve otlarla lezzetli yemekler yaratmayı seviyorsanız, yöresel ve çiftlik ürünlerine de ilgi duyuyor olmalısınız. Çünkü aslında yemeğin lezzeti kullandığımız malzemelerin aynı zamanda taze ve organik olması ile de alakalı. Bu anlamda buraya tıklayıp yöresel ürünler online satış mağazalarına bakabilir, çiftlik ürünleri bulabilirsiniz.

 

Evde Kurutmak İçin:

Sağlıklı beslenmek adına doğaya dönüşün trend olduğu günümüzde dilerseniz siz de bazı baharatları evinizde kullanabilirsiniz. Yazlık yöreler bu kurutma işlemi için ideal yerlerdir. Doğada kendiliğinden yetişen yabani kekiği saplarını uzun bırakacak şekilde toplayıp bir buket haline getirin. Yaprakları aşağı bakacak şekilde kuru ve serin bir yere asın. Mevsimlik bitki olan naneyi bir saksıda dahi yetiştirmeniz mümkün. Taze olarak kullanabileceğiniz gibi yapraklarını topladıktan sonra temiz bir kağıt üzerine yayıp; sıcak, gölgelik ve rüzgar alan bir yerde kurutabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Market, Organik Gıda ve Yemek Sipariş Siteleri İndirim Kuponları – Ekim, 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir