Home > Konular > İnternet ve Online İşler > Web Site Ziyaretçi Trafiği > Backlink Nedir? Backlink Nasıl Alınır? Kaç Adet Backlink Almalıyım?

Backlink Nedir? Backlink Nasıl Alınır? Kaç Adet Backlink Almalıyım?

Backlink; (A) sitesinin (B) sitesine yani sizin sitenize verdigi linke denir. Backlink sayesinde arama motoru botları sitenizi daha sık ziyaret ederler. Bu durumu da google’nin veri tabanına yansıtmış oluruz.

Örneğin : Bir forum sitesine üye olduğunuzda profil kısmındaki sitelere kendi sitenizi eklerseniz bu backlink olur.
Aynı zamanda bir blog sitesine yorum yaparken kendi sitenizin adresini yazıp yorumu gönderirseniz buda backlink olacaktır.

Nerelerden Backlink Almalıyım?

Backlink alırken sitenizin kategorisini baz alarak backlink alın.Mesela teknoloji haberlerini paylaştığınız bir siteniz var, backlink alacağınız sitede teknoloji üzerine olsun.Yada yemek tarifiyle ilgili bir siteniz var, sitenize backlink alırken aynı kategorideki sitelerden alın.Aksi taktirde google’nin algoritması sahte backlinklere karşı acımasız davranır. Siz gelişi güzel her çiçekten bal almaya kalkarsanız google tarafından siteniz banlanabilir.

Edu Backlink Nedir?

Edu backlink , alan adı .edu olan sitelerden alınır.Bu sitelerden backlink almak size çok fayda sağlayacaktır.Çünki .edu uzantılı siteler google’nin algoritmasında devlet sitesi olarak yer aldığından sizin sitenize ön yargılı davranmayıp sizi geçerli kılacaktır.

Gov Backlink Nedir?

Gov backlink sonu .gov alan adıyla biten sitelerden aldığınız backlinklerdir.Bunlarda edu backlink gibi devlet kurumlarının kullandığı siteler olduklara için google size müsamma gösterecek ve ön yargılı davranmayacaktır.Ancak Edu ve Gov backlink almak oldukça zordur.

Alexa Backlink Nedir? Nasıl Alınır?

Alexa bilindiği üzere bir sayaç yazılımıdır.Amazon tarafından 1998 ‘te faaliyete geçmiştir.Alexsanın sizin sitenize verdiği rankta çok önemlidir.Zira google alexanın size verdiği ranktan yola çıkar.
Alexa backlink’i manuel olarak alınmaz.Ancak belli bir seviyeye ve ziyaretçiye geldiğiniz taktirde,alexa size otomatik backlink verecektir ‘ki bu size çok şey katacaktır.

Kaç Adet Backlink Almalıyım?

Backlink alırken 1000 backlink’i aşmamalı ve aynı zamanda aynı kategorideki sitelerden backlink almalısınız.Yoksa google tarafından Sandbox(ban) ‘a düşebilirsiniz…

3 yorum

  1. Bence çok faydalı bir yazı olmuş özellikle aynı kategoriden backlink alma uyarısı çoğu kişi buna dikkat etmiyor.

  2. Diğer bir konu ise günlük backlink alama sınırı konusu bu konuyuda açıklamanız bence çok faydalı olacaktır tşk.

  3. Eyvallah hocam. Yararlı bir makale olmuş. Site hızını da iyileştirebilseydim daha iyi olacaktı ama sanırım hosting firmamdan dolayı. Neyse bakalım, hayırlısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir