Baba Demek: Güç Demek, Güven Demek, Sevgi Demek

Baba demek, güç demek… Sırtını dayadığın koca bir dağdır baba. Önünde siperdir. Herkesin sırtını dayadığı koca bir dağı varken, güçsüz ve yapayalnız kalmaktır babasızlık. Her aklına geldiğinde suratına yediğin koca bir şamardır. İnsanların birbirine fısıldarken duyduğun acı bir sessizlik. Kimseye belli etmeyip güçlü olmaya çalışırken içine akıttığın zehir. Hayatın fırtınaların da, tufanların da sığınacak bir liman aramaktır. “Baba” demeyi özlemektir babasızlık…

Babasızlık

Baba demek, güç demek… Sırtını dayadığın koca bir dağdır baba. Önünde siperdir. Herkesin sırtını dayadığı koca bir dağı varken, güçsüz ve yapayalnız kalmaktır babasızlık. Her aklına geldiğinde suratına yediğin koca bir şamardır. İnsanların birbirine fısıldarken duyduğun acı bir sessizlik. Kimseye belli etmeyip güçlü olmaya çalışırken içine akıttığın zehir. Hayatın fırtınaların da, tufanların da sığınacak bir liman aramaktır. “Baba” demeyi özlemektir babasızlık.

 

Adamın biri Hazreti Peygamber Efendimize gitmiş, nasihat istemiş.

-“Baban vefat etti mi?” diye sormuş Hazreti Peygamber.

-“Etti, ya Resulullah” demiş adam…

Hazreti peygamber, “Öyleyse sana nasihat olarak babanın vefatı yeter.” cevabını vermiş.

 

Âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed de bir yetimdi. En iyi o bilirdi babasızlığı ve anasızlığı. Rabbim onu yetimlerin içinden seçmişti. Onun için nasihat etmedi o adama. Çünkü çok iyi biliyordu sevgili peygamberimiz. Bir babanın gitmesiyle bitiyordu çocukluğunuz. Kaybedilen babayla birlikte defnediliyordu evlatlığınız. İşte bu nedenle, vaktinden çok önce büyümekti babasızlık.

 

Baba demek, güven demek… O yüzdendir babasız çocukların hep boynu bükük. Eğer dikkatli bakarsanız görürsünüz, onlarda ki mahzun ve ürkek bakışı. Büyürler kocaman olurlar ama hep eziktir bir tarafları. Yoktur diğer yarıları. Akşam olup babalarına sarılarak evlerine dönen çocukların arkasından boynu bükük, hüzünle bakar, babasız çocuk. Onların evi hep sessizdir, gecelerse uzun ve soğuk.

 

Baba demek, sevgi demek… Bir kızın ilk aşkı, vazgeçilmezidir babası. İlk öptüğü erkek, ilk sevdiği adamdır. İlk aşkını toprağa gömen küçük kız, ömrünce hep arayacaktır o büyük aşkı. Hayatın rüzgârın da savrulup, güneşinde kavrulurken karşısına çıkan her erkekte babasını görecek, onun sevgisini isteyecektir. Ve bir gün hayal kırıklığı içinde “Kimse beni onun kadar sevmedi” diyecek kadar sessiz ve derindir baba sevgisi.

 

Benim için ise baba sevgisi; geçmişimde çok büyük ve tarifsiz bir sevgi olduğunu bildiğim, şimdi ki anımda ise, deliler gibi hem sevgisini, hem onu sevebilmeyi çok istediğim ve onu çok özlediğim, geleceğim de ise, “yok böyle bir sevgi” diye asla unutmak istemediğim yarım kalan, tamamlanmamış bir sevgidir bende ki baba sevgisi…

 

Sensiz geçen bir babalar günü daha. Her babalar gününde sensiz ve hüzünlüyüm. Ne sensizliği, ne sana olan sevgimi, ne de özlemimi anlatacak kelime yok artık, bulamıyorum.” Hiçbir çocuk babasız kalmasın, hiçbir çocuk babalar gününü babasız kutlamasın. Benim babam, ilk sevdiğim o efsane adam. Bana babamın kızı olma gururunu ve mutluluğunu yaşattığın için sana çok teşekkür ediyorum. Sensiz geçen bir babalar gününden sessiz ve buruk sana sesleniyorum. Seni çok özledim. Seni çok seviyorum. İyi ki benim babamsın. Babalar günün kutlu olsun…

 

(Tüm şehitlerimizin de babalar gününü kutluyor, acılı yavrularına ve ailelerine Allahtan sabır diliyorum. Babalara uzanan eller kırılsın, hiç bir çocuk babalar gününü babasız kutlamasın.)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çiçek, Çikolata ve Hediye Sipariş Siteleri Alışveriş Kuponları – Ekim, 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.