10 Ağustos 2022, Çarşamba

Güzel Kalmak ve Bakımlı Olmak İçin Doğal Maskeler

Kadın ne formda olursa olsun güzeldir. Ama yine de bu demek değil ki kendimize bakmayacağız. Hayatta en zevk aldığımız şey bu değil mi? Alışveriş bakım spor bu liste böyle uzayıp gidiyor. Sonuç olarak aynaya baktığımızda bizi memnun edecek bir görüntüyle karşılaşmak istiyoruz. Bir söz duymuştum tüm insanlar sokağa aynada ki görüntüsünden emin olduklarında çıkarlar diye. Aslında sokakta ki insanları düşündükçe bu sözü düşünmek bazen insanı çıldırtma noktasına getirebiliyor…

Ayna Ayna Söyle Bana Benden Güzeli Var mı Bu Dünyada

Bir masalın bu cümlesiyle başladı tüm kız çocukları güzellik kavramıyla tanışmaya. Kadın hangi çağda hangi iklimde yaşarsa yaşasın güzelliği için çabaladı didindi. Bu tartışılmaz bir gerçek. İlk insanların dahi toprak altı kalıntılarında iplere dizilmiş taş ve deniz kabuklarından takılarla kadınların güzelliklerine ve görünüşlerine ne kadar önem verdiklerini anlayabiliyoruz. 

Balzac’ın çok sevdiğim bir sözü var “Güzellik çoğu zaman kusurları gizleyen bir örtüdür.” Belki bu yüzden belki de kadın figürünün zaten son derece estetik ve güzel olmasından doğan rutin bir gelişme bu. Yüzyıllardan beri güzellik kadının en büyük derdi. Tarihten bugüne kürler bakımlar kremler maskeler jeller denemişlerdir ve dünya var oldukça da bunun böyle olacağı kesin. Zira kadına güzellik yakışıyor. 

Kadın ne formda olursa olsun güzeldir. Ama yine de bu demek değil ki kendimize bakmayacağız. Hayatta en zevk aldığımız şey bu değil mi? Alışverişbakım spor bu liste böyle uzayıp gidiyor. Sonuç olarak aynaya baktığımızda bizi memnun edecek bir görüntüyle karşılaşmak istiyoruz. Bir söz duymuştum tüm insanlar sokağa aynada ki görüntüsünden emin olduklarında çıkarlar diye. Aslında sokakta ki insanları düşündükçe bu sözü düşünmek bazen insanı çıldırtma noktasına getirebiliyor. 

Ne olursa olsun kadın için güzelliği önemlidir hatta mirasıdır onun için çabalamak gerekiyor. Güzel bir yüzde kötü bir sivilce akne güneş lekeleri gibi geçici sorunlar elbette en kolay halledilebilecek olanlar. 

Doğru saç rengi yüze uygun doğru saç kesimi sağlıklı ve pürüzsüz bir ten güzel bir boyun sıkı bir gıdık ve güzel bir gerdan bu saydıklarım bir kadının canı pahasına koruması gereken yerleridir. Çünkü ilk bakış ve sonrasındaki genel iletişim bölgesi bir kadının yüzü gözleri dudakları ve gerdanıdır.

 

Peki, neler yapmak lazım bu değerli hazinelere iyi bakmak için.

Öncelikle yüzdeki sivilce oluşumunu engellemek için bir maske önereceğim. Stres sivilce oluşumuna neden olan önemli bir faktör olsa da aslında daha çok yeme içme biçimimiz ve cilt temizliğimizdir bu hain sivilcelerle başa çıkmamızı zorlaştıran. Her gece uyumadan önce makyajın silinmesi gerektiği konusundan bahsetmiyorum bile. 20’li yaşlarının ortasında olan her kadın için ihlal edilemez bir altın kuraldır bu! Sonrasında ise en az ayda bir kerecildi arındırıcı ölü deriyi kaldırmada yardımcı cildin nefes almasına ve yüzeyde biriken kir yağ makyaj artığı gibi maddelerin gözenekler içinde yuvalanmasını engellemek adına bazı maskeler uygulanmalı. 

“Ben her gün yüzümü özel jellerle yıkıyorum buna yine de gerek var mı?” Evet yine de gerek var. Cilt temizleyici sabun ve jeller yüzümüzü temizlese de zaman içerisinde gözenekler içinde biriken artıkları reklamlardaki animasyonlarda gösterdikleri gibi girip foşur foşur yıkamaya muktedir değillerdir.

Sivilce ve Aknelerden Arındırıcı Kolay Yapılır ve Uygulanır Maske:

Malzemeler:
1 çay bardağı zeytinyağı
1 yemek kaşığı öğütülmüş zencefil

Maskenin Hazırlanışı ve Kullanımı:
Zeytinyağını hafifçe ısıtıp içine zencefili ekleyerek iyice karıştırın. Bu karışımı ince bir tülbenttin üzerine koyup cildinize bu bezleri yerleştirin. 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile cildinizi yıkayın. Yüzünüzdeki ve cildinizdeki ferahlamayı hissedeceksiniz. 

Maskenin ardından ikinci önerim ufak masajlar olacaktır. Günde 2-3 dakika kaş ve göz bölgenizedudak ve gıdınıza yapacağınız masajlar bir mucize sonucu hemen cevap vermese de zaman içerisinde çok muhteşem sonuçlar getirecektir.

Uygulanan bu 2-3 dakikalık kompreslerle durgun olan yüz kaslarınızda kan basıncını sağlamış olacaksınız. Kan deveranı ile kan içerisinde taşınan oksijenler dilerseniz yüz masaj aparatları kullanabilirsiniz. 

Örneğin çok sık karşılaşılan gıdı sarkması kaş arası çizgiler gibi sorunlar içinuygulanacak masajlardan daha iyi bir çözüm ne yazık ki şimdilik sadece estetik ameliyat. Ellerinizle boyundan çeneye doğru iterek uygulayacağınız masajlar sarkmış gıdıyı toparlamak için bir seçenek. Eğer daha hızlı ve etkili bir çözüm düşünüyorsanız elektrikli gıdık gidericiler bulmak mümkün. Bunun için satılan neck fit gıdık giderici diye bir ürün de internetten ulaşabilirsiniz. Uygulanan masajlarla kırışıklık ve sarkmaların azaltılması uygulanacak kimyasal kremler ve bıçak altına yatmaktan elbette çok daha ılımlı çözümler. Zaman alacağı muhakkak ama güzel ve kalıcı olan hiçbir şey bir anda olmuyor nihayetinde. Angelina Jolie’nin her gün 30 dakika dudaklarına masaj yaptığını düşünecek olursakbuna değer.

Son değineceğim nokta ise gerdan. Belki de en az dikkatimizi çeken ve en az özen gösterdiğimiz yer. Kemik üzeri bir bölge olduğundan ve gergin durduğundan boyun ve gerdan bölümümüzle durum vahimleşene kadar pek fazla ilgilenmiyoruz. Ancak kullandığımız duş ve sabun ürünleri gün içerisinde maruz kaldığımız ter kir parfüm gibi dış etkenler cildimiz PH oranında ciddi düzensizlikler yaratmaktadır. Nem oranı azaldıkça tıpkı bir yaprak cilt kurumaya başlar. Kurumaların sonucunda çatlamalar ve hiç hoşumuza gitmeyen kırışıklıklar oluşmaya başlar. Bu nedenle iş işten geçmeden uygulayacağımız bakımlar metabolizma ve yaşın getirdiği doğal sonuçları olabildiğince ertelememize yarar. Bunun için her duştan sonra yüzünüz için kullandığınız cilt kreminden bir miktarını boyun ve gerdan bölgenize muhakkak uygulamanızı ve ovarak yedirmenizi tavsiye ediyorum. Bir kadının güzelliğini taşıyan en önemli parçadır gerdan ve boyun. 

Ayrıca birde Biyolog-Kozmetolog Pervin Bulgak’ ın tavsiye ettiği bir maske önereceğim; 

Bitkisel boyun maskesi tarifi
2 yemek kaşığı zeytinyağı (sızma)
2 tatlı kaşığı buğday filizi yağı
1 yumurta akı

Zeytinyağı ve buğday filizi yağı karıştırılır ve ardından yumurta akı ilave edilir. 

Hazırlanan maske boyun ve dekolteye sürülür. 15 dakika bekletildikten sonra ılık su ile durulanır ve maden suyu ile kompres yapılır. Bu bakım haftada bir gün uygulanabilir.

Son olarak her kadın güzeldir ama güzellik ortaya çıkartılmayı bekler diyerek yazımı bitiriyorum. 

Tüm güzellikler sizin olsun…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Parfüm, Kozmetik ve Güzellik Mağazaları Alışveriş Kuponları – Ağustos, 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.