Ayakkabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayak sağlığı, ayağınızın konforu, doğru ayak numarası seçimi ve ayakkabının ayağınıza doğru tam oturması ile doğrudan alakalıdır. Tüm gün bütün bedenin ağırlığını taşıyan, taşırken de gerekli şıklığı sağlamakla yükümlü olan ayak ve ayakkabıların ayağınızı doğru kavraması ayak sağlığı için en önemli değerlerden biridir. Bu makalemde ayak sağlığınız için ayakkabı seçiminde dikkat etmeniz gereken teknik detayların ve estetik kaygıların neler olduğunu anlatacağım…

Pek çok ayakkabı tutkunu kadın, sadece ayakkabının modelini beğendiği için satın alma işlemini gerçekleştiriyor ve konforu ikinci planda tutuyor. Hatta pek çok modacı da sadece güzellik için konforlu olmayan ayakkabılara bile belirli bir süre için tahammül gösterilmesi gerektiğini savunuyor. Oysa ki sadece estetik kaygılarla satın alınan ve konforun gözetilmediği ayakkabılarda ileri dönemde yaşanan en büyük problemleri yine kişinin kendisi, ayağa bağlı gelişen rahatsızlıklarla mücadele ederken yaşıyor.

Ayak sağlığı ve ayak konforu bireysel bir deneyimdir. Ayak sağlığınız için doğru ayakkabı seçimi önemlidir. Ayak sağlığı, ayağınızın konforu doğru ayak numarası seçimi ve ayakkabının ayağınıza doğru tam oturması ile doğrudan alakalıdır. Tüm gün bütün bedenin ağırlığını taşıyan, taşırken de gerekli şıklığı sağlamakla yükümlü olan ayak ve ayakkabıların ayağınızı doğru kavraması ayak sağlığı için en önemli değerlerden biridir. Bu makalemde ayak sağlığınız için ayakkabı seçiminde dikkat etmeniz gereken teknik detayların ve estetik kaygıların neler olduğunu anlatacağım.

Ayak Sağlığı İçin Doğru Ayakkabı Seçimi Önemli

Ayak ve ayakkabı konforuna katkı sağlayan en etkili faktör, ayakkabının içine yerleştirilen tabandır. Buna yastık da denir. Ayakkabı konforu, ayakkabının içine yerleştirilen birçok malzemenin kombini ile sağlanabilir. Ayakkabı seçiminde konfor ilk planda tutulmalıdır.

Ayakkabının nefes alabilir olması ayak sağlığı ve hijyeni için önem taşır. Ayakkabı numarası tek başına bir ayakkabının ayağınıza uyup uymayacağını anlamak için yeterli değildir. Ayakkabılar modeline göre farklı kalıplarda üretilir ve bu nedenle de bazı ayakkabılar aynı numarada ayağınıza tam otururken bazı ayakkabılar aynı ayak numarasında denemenize rağmen ayağınızı sıkabilir ya da bol gelebilir.

Bir ayakkabının konforlu olduğunu belirleyen en temel üç etken ayakkabının kuru, serin ve havadar olmasıdır.

Ayakkabı seçiminde topuk ölçüsü de ayak sağlığı için önemlidir. Yüksek topuklu ayakkabı seçimi bacaklarda varis, tendonların zarar görmesi gibi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Ayak Kokuları Çoğunlukla Yanlış Ayakkabı Kullanımından Kaynaklanır

Ayak kokularının pek çoğu ayakkabı kokusundan kaynaklanır. Havalanmayan ya da iyi hava geçirmeyen ayakkabıların içinde zamanla oluşan bakteriler istenmeyen ayak kokularının gelişmesine neden olur. Ayak kokusu ile kendini gösteren bu sorun ayak sağlığının bozulmasına etken en büyük problemlerden biridir. Aynı ayakkabının her gün giyilmesi de bu soruna yol açar. Bu nedenle ayakkabılarınızı gün aşırı giymeli ve bakımlarını düzgün yaparak dolaba kaldırmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ayakkabı ve Çanta Mağazaları Alışveriş Kuponları – Aralık, 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir