Aşure Hazırlamanın Püf Noktaları, İyi Aşure Yapmanın Sırları

Aşure Hazırlamak

Aşure Yapmaya Hazırlık

Halk dilinde alışılageldiği şekliyle söylemek gerekirse “Aşure Ayı”, geleneksel şekliyle ise “Muharrem Ayı” geldi çattı… Şimdi evlerimize bolluk ve bereket getireceğine inanılan aşureleri hazırlamanın ve komşulara da dağıtarak paylaşmanın tam zamanı

İyi Aşure Yapmanın Sırları

Aşure yaparken ve aşureleri hazırlamaya başlamadan evvel ön hazırlık yapmak, aşure yapımının püf noktalarını bilmek, ilk defa aşure yapmaya niyetlenenlerin bile başarılı sonuç almasını sağlar. Bu makalemde aşure yapımının püf noktalarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle aşure yapımının hazırlık aşamasında dikkat etmeniz gerekenlere bir göz atalım. Aşure yapımında kullanacağınız kuru fasulye, buğday ve nohutu tıpkı bu gıdaları yemeğini yapmazdan evvel olduğu gibi suda bekletmek önemlidir. Bir gece evvelden suda bekletilmesi gereken malzemeleri ayrı kaplarda 8 saatten az olmamak kaydıyla beklemeye alın.

Aşurenizin içine koyacağınız kuru incir, kuru üzüm gibi kurutulmuş meyveleri de önceden haşlamanızı öneririm. Bu gıdalar renk bırakma riskini taşır. Haşladığınız taktirde istenmeyen rengini suya bırakır ve aşurenizin kötü bir renk almasını önlemiş olursunuz.

Kuru kayısı uzun süre pişirildiğinde dağılır. Kuru kayısının dağılmasını önlemek için önceden suda bekletmek doğru olacaktır. Kuru kayısıları ince ince doğrayıp suda bekletin. Aşurenizin pişme işleminin son 10 dakikasında içine katın.

Aşurenin içine konulacak şeker miktarı her damak tadına göre farklılık gösterir. Ancak ortak nokta şekerin konulacak zamanının doğru bilinmesidir. Aşurenin pişme süresinin başında eğer şekeri koyarsanız şeker dibe çökerek yanar. Bu sebeple toz şekeri aşurenin pişimine yakın eklemek ve sürekli karıştırmak gerekir.

Aşurenin renginin beyaz olması önemlidir. Ancak özellikle ilk denemelerde kıvamı tutturmak zor olabilir. Aşureyi beyaz renkli yapmak için içine bir iki fincan süt ekleyebilirsiniz. Bu hem lezzetli arttıracak hem de size arzu edilen beyazlıkta aşure yapma fırsatı verecektir.

Aşurenizin güzel kokulu olmasını isterseniz karanfil ya da gül suyu ilave edebilirsiniz. Karanfil suyunu hazırlamak için, iki-üç adet karanfili bir bardak su içine koyup kaynatın. Karanfilleri çıkarıp suyunu aşureyi yapmakta olduğunuz tencereye ilave edin.

Tarçın kullanımına da dikkat etmek gerekiyor. Eğer kullanılacak tarçını aşureyi pişirirken eklemeye kalkarsanız aşurenin renginin koyulmasına neden olursunuz. Bu nedenle tarçın servis sırasında kullanılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Market, Organik Gıda ve Yemek Sipariş Siteleri İndirim Kuponları

 • % 7 Şehir Fırsatı İndirim Kodu

  Şehirdeki Aktivite, Eğlence, Restoran, Otel vb. rezervasyon ve etkinliklerde geçerli % 7 indirim sağlar - % 7 Şehir Fırsatı İndirim Kodu

 • 30 TL Hepsiburada İndirim Kodu

  Seçili kozmetik, kişisel bakım, süpermarket, anne, bebek ve oyuncak kategorilerinden yapılan 150 TL ve üzeri alışverişlerde 30 TL indirim sağlar - 30 TL Hepsiburada İndirim Kodu

 • 30 TL Trendyol İndirim Kodu

  200 TL üzeri indirimsiz elektronik, ev yaşam, seçili kozmetik ve market ürünlerinde 30 TL indirim sağlar - 30 TL Trendyol İndirim Kodu

 • % 10 KFC İndirim Kodu

  KFC sitesinde 25TL ve üzeri tüm alışverişlerde geçerli anında %10 indirim sağlar - % 10 KFC İndirim Kodu

 • 20 TL Migros İndirim Kodu

  180 TL ve üzeri alışverişte geçerli 20 TL indirim sağlar (tek kullanımlık) - 20 TL Migros İndirim Kodu

 • 200 TL Hepsiburada Hediye Çeki

  Tam otomatik kahve makinesi alımında çekirdek kahvelerde geçerli 200 TL hediye çeki - 200 TL Hepsiburada Hediye Çeki

 • 10 TL Firsat.me İndirim Kodu

  75 TL üzeri şehir aktiviteleri, restoran, otel, eğlence ve alışverişte geçerli 10 TL ek indirim sağlar - 10 TL Firsat.me İndirim Kodu

 • Money Club Kart’a Özel İndirim

  Money Club Kart'a özel indirim fırsatları bu kampanya sayfasında - Money Club Kart’a Özel İndirim

 • 100 TL CarrefourSA İndirim Kodu

  500 TL ve üzeri alışverişte geçerli tam 100 TL indirim kodu hediyesi... - 100 TL CarrefourSA İndirim Kodu

 • CarrefourSA İndirim Kataloğu (Bu Hafta)

  Bu haftanın en iyi indirimleri CarrefourSA İndirim Kataloğunda - CarrefourSA İndirim Kataloğu (Bu Hafta)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir