Article Marketing Pazarlama Modelinde Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Article Marketing adı üzerinde bir pazarlama yöntemidir. Her pazarlama aracında olduğu gibi Article Marketing pazarlama yöntemi ile pazarlama yapacağınız zaman da bir strateji, bir planlama yapılmalıdır. Bilgi ile şekillendirilmiş orijinal içerikler hazırlamaya başlamadan evvel, hedef kitlenizi analiz etmeli, hedef kitlenizin arama ve sorgulama sonuçlarına yönelik makaleler yazmayı hedefleyerek hareket planı yapılmalıdır. Bu makalemde sizlere başarılı bir Article Marketing pazarlama modeli için yapmanız ve yapmamanız gerekenleri anlatacağım…

 

Article Marketing adı üzerinde bir pazarlama yöntemidir. Her pazarlama aracında olduğu gibi Article Marketing pazarlama yöntemi ile pazarlama yapacağınız zaman da bir strateji, bir planlama yapılmalıdır. Bilgi ile şekillendirilmiş orijinal içerikler hazırlamaya başlamadan evvel, hedef kitlenizi analiz etmeli, hedef kitlenizin arama ve sorgulama sonuçlarına yönelik makaleler yazmayı hedefleyerek hareket planı yapılmalıdır. Bu makalemde sizlere başarılı bir Article Marketing pazarlama modeli için yapmanız ve yapmamanız gerekenleri anlatacağım…

 

Article Marketing, size, işinize, tanıtmak istediğiniz hizmete ya da ürününe prestij kazandıracak belki de tek pazarlama yöntemidir. Daha önceki makalelerimde de altını çizdiğim üzere Article Marketing, bilginizi referans kabul eden bir pazarlama modelidir. Bu nedenle bugüne kadar kullandığınız tüm pazarlama, reklam terimlerini bir tarafa bırakarak asıl olanı hedef kitleye verme zamanıdır…

 

Yapmayın! Reklam, basın bülteni metinleri genellikle bir firma, ürün ya da hizmetin hatta kişinin tanıtımına ilişkin “en iyi”, “en yeni”, “sektör lideri” gibi iddiaları barındıran bir dille hazırlanır. Article Marketing pazarlama yöntemi bu dilin kullanımına izin vermez. Article Marketing “neden-sonuç” ilişkilendirilmesine ihtiyaç duyar. Bu nedenle hazırladığınız makaleleriniz reklam ve tanıtım odaklı olmayın!

 

Yapın! Bir ürünü, bir hizmeti, bir firmayı ya da bir kişiyi tanıtmak hedefi ile hareket ederken, tanıtımını yapacağınız konuya ilişkin en çok sorulan soruları, en çok aranan cevapları hedefleyin ve makalelerinizi buna göre hazırlayın. Okurunuz sizin hedef kitlenizdir. Günümüzde satın alma dinamiklerini bilgi, öneri ve yorumlar belirlemektedir. Bu bilinçten hareketle hazırlanacak makaleler hedef kitlenizle doğrudan buluşmanızı ve hedef odaklı sonuç almanızı sağlayacaktır.

 

Yapmayın! Article Marketing denilince pek çok kişinin düştüğü ortak yanılgı kendi web sitesi ya da bloğunda Article Marketing pazarlama yöntemini yapacaklarını düşünmeleridir. Oysaki bir bilgiyi güvenilir kılan o bilginin sizden bağımsız bir platformda yayına değer bulunması ve yönlendirmenin sizin sitenize yapılmasıdır. Kendi kişisel sayfalarınızda makalelerinizi yayınlamak sadece titiz çalışılmış bir adres imajı yaratmanızı sağlayacaktır.

 

Yapın! İş kolunuza ilişkin makaleler hazırlayın ve bunları Article Marketing platformu olarak yaratılmış makale dizinlerinde yayınlayın. Article Marketing’in en temel özelliği makalelerinizin altında kişisel bilgilerinize ve adresinize link verebilmenizi sağlamasıdır. Bu alana künye alanı denir. Aksi platformlar sadece makalenizin yayınlanmasına olanak tanır ancak link alamazsınız. Bu sizin için en kritik kıstastır mutlaka araştırın.

 

Yapmayın! Alakasız konularda makaleler hazırlamayın. Kozmetik ürünleri satış ve pazarlaması yapıyorsanız makalelerinizi kozmetik kullanımı, kozmetik seçimi, faydaları, zararları ve benzeri alanlar üzerinde hazırlayın. Makaleniz verdiğiniz künyeniz ise aldığınız alandır. Bu durumda künyenizde kozmetik linkinize çağrı yapacaksınız demektir. Eğer makalenizi çok aranan bir konu diye düşünerek hafta sonu turları üzerine hazırlarsanız okurunuz çağrıda bulunduğunuz künyeniz ile ilgilenmeyecektir. Okur böylesi bir makalenin altında hafta sonu turları düzenleyen bir firma bulmak isteyecektir bir kozmetik firması değil.

 

Yapın! Farklı hobi ve ilgi alanlarına sahipseniz; farklı iş kollarınız varsa çoklu yazar profili oluşturmayı deneyebilirsiniz. Nasıl mı? Ele almak istediğiniz konuları ayırın. Profesyonel iş hayatınıza ilişkin profilinizi sadece işiniz ile ilgili makalelere; ilgi alanlarınızla ilişkili profilinizi sadece ilgi alanlarınız ile ilgili makalelere ayırın. Bu durumda 2 künye hazırlamanız gerekiyor. Her iki künyeden de kişisel adreslerinize çağrıda bulunabilirsiniz. Bu iki konuyu birbirinden ayırmak her iki profilin de daha profesyonel görünmesini sağlayacaktır.

 

Yapmayın! Web sitenizde, bloğunuzda önceden yayınladığınız yazıları Article Marketing için kullanmayın. Bu iş kolunuza ilişkin daha fazla söyleyecek bir bilgiye sahip olmadığınızı göstermekten başka işe yaramaz. Kendi kendini tekrar eden yazıların arama sonuçlarında değeri yok denecek kadar azdır.

 

Yapın! Bilginizi paylaşmaktan çekinmeyin. Unutmayın bilgi en değerli içeriktir. Siz değerli olanı hedef kitlenizle paylaşırsanız onları potansiyel alıcıya çevirebilirsiniz. Tıpkı sıcak satış anında olduğu gibi karşınızda bir müşteri varmışcasına bilginizi makalelerinize aktarın.

 

Article Marketing çok geniş bir konu. İlerleyen makalelerimde de Article Marketing pazarlama yöntemi ile pazarlama yaparken neleri yapıp neleri yapmamanız gerektiğine değinmeye devam edeceğim. Son söz olarak; Article Marketing pazarlama yönteminin de tıpkı bir reklam kampanyası, ürün ve hizmet tanıtımı için kaleme alınan bir basın bülteni gibi dikkatlice ele alınması gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Nasıl ki bir kampanya hazırlığı için özenle çalışıyorsanız Article Marketing pazarlama yöntemi için de aynı özeni göstermeniz gerekiyor.

 

Şimdi Article Marketing pazarlama yöntemi ile makalelerinizi yazmanın ve künyenizi oluşturarak hedef kitleyle buluşma zamanıdır…

 

İş kolunuza ilişkin rakiplerinizin arasından sıyrılmak ve web sitenize kaliteli trafik sağlamak için en etkili yöntemlerin başında gelen Article Marketing pazarlama yönteminin SEO alt yapısı ile gerçekleştirilmiş Türkiye’deki ilk platformu olan MakaleMarketi’nde orijinal makalelerinizi yayınlamak için hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir