obilir > Konular > Seyahat / Tatil > Gezi Rehberi > Arnavutluk Gezi Rehberi: Tiran’da Görülmesi Gereken Yerler

Arnavutluk Gezi Rehberi: Tiran’da Görülmesi Gereken Yerler

Güneydoğu Avrupa’ da konumlanan Arnavutluk, pek de keşfedilmemiş bu nedenle de bakir kalmayı başarmış bir turizm ülkesidir. Adriyatik denizinin güney bölümünde yer alan Arnavutluk tam bir doğa harikasıdır. Uzun kum plajları, yemyeşil ormanlık alanları, berrak gölleri ile ziyaretçilerini adeta büyüleyen Arnavutluk, ılıman iklimi nedeniyle yılın hemen her mevsiminde gezilip görülebilecek destinasyonlar arasında yer alır…

 

Güneydoğu Avrupa’ da konumlanan Arnavutluk, pek de keşfedilmemiş bu nedenle de bakir kalmayı başarmış bir turizm ülkesidir. Adriyatik denizinin güney bölümünde yer alan Arnavutluk tam bir doğa harikasıdır. Uzun kum plajları, yemyeşil ormanlık alanları, berrak gölleri ile ziyaretçilerini adeta büyüleyen Arnavutluk, ılıman iklimi nedeniyle yılın hemen her mevsiminde gezilip görülebilecek destinasyonlar arasında yer alır.

 

Arnavutluk tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle de doğal dokusu kadar tarihi dokusu da ziyaretçilerini hoşnut kılacak zenginliktedir. Osmanlı, İtalyan ve Rus dönemlerinden kalma pek çok tarihi ve mimari yapı Arnavutluğun kültür çehresini oluşturur.

 

Bu kültür mozaiğinden nasibini alan Tiran hem ülkenin başkenti hem de yerleşim merkezidir. Komünist rejimin yıkılmasının ardından Müslümanlar kadar Ortodoks ve Katoliklerin de artması ile Tiran çok kültürlü yaşama geçmiş ve böylece de kentin çehresi bir dolu camii ve kilise ile bezenmiştir.

 

Tiran’da Görmeden Dönmeyin!

Tiran, Dajti Dağı’nın eteklerinde yer alır. Yakınında bulunan otellerde rezervasyon için hotels.com coupons veya tatil.com indirim kuponu kullanabilirsiniz. Bu rezervasyonlarınızda size ek indirim sağlayacak (kuponlar için tikokupon.com’a bakın). Şehir merkezinden 25 Km. uzaklıkta bulunan Dajti Dağı, kış aylarında kış sporlarına ev sahipliği yapan kayak merkezine dönüşür. Tiran’ın merkezi İskender Bey Meydanıdır. Meydanda, meydana adını veren İskender Bey’in görkemli heykelini görebilirsiniz. Meydanın hemen yanında konumlanan Ethem Bey Camii Tiran’da görmeden dönmemeniz gereken önemli yapılardan biri. 18. yüzyıl döneminden kalma Ethem Bey Camii Arnavutluk’un komünist rejim altında olduğu yıllarda kapalı kalmış ancak rejimin devrilmesiyle yeniden ziyarete açılmıştır. İskender Bey Meydanının diğer yanında konumlanan Opera ve Milli Tarih Müzesi, Tiran gezi rehberinize eklemeniz gereken adreslerden. Müzede, arkeolojik eserlerin yanı sıra komünizm dönemine ait izleri de görebilmek mümkün.

 

İskender Bey Meydanının devamında Tiran’ı ortadan ikiye bölen Lana Nehri görülebilir. Tiran’ın önemli adreslerinden bir diğeri “Deshmorete Kombit” yani Şehitler Bulvarı. Burada Hükümet Binasını ve Ulusal Sanat Galerisini görebilirsiniz. Zengin koleksiyonuyla Ulusal Sanat Galerisi; ikonalardan modern sanata kadar geniş bir yelpazeye sahip. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Üsküp’te doğan Rahibe Teresa’nın heykeli ise Tiran Üniversitesinin hemen önünde konumlandırılmış. Arnavutluk ve dolayısıyla da Tiran’ın kozmopolit bir yapıya sahip olduğunu yazımın başında söylemiştim. Bu kozmopolit yapının yansımasını Tiran Üniversitesinin arkasında yer alan Milli Parkı gördüğünüzde çok daha iyi algılayacaksınız. 1928 yılında kendini kral ilan eden Zogu’nun eski sarayına ulaşılan Milli Parkın hemen karşısında Enver Hoca’nın da gömülü olduğu Şehitler Mezarı yer alıyor.

 

Eğer siz de yeni rotalar keşfetmek, farklı kültürler tanımak istiyorsanız Arnavutluk tam da beklentiniz karşılayacak ülkelerden biri. Üstelik Osmanlı döneminden izleri halen görebileceğiniz ortak kültür paylaşımı yaşayabileceğiniz nadir adreslerden de biri… Seyahat planlamanızı yaparken seyahat acentenize sizin için uygun olabilecek bir Arnavutluk tatil planı seçenekleri olup olmadığını sormayı unutmayın…

İyi tatiller…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rezervasyon Siteleri İndirim Kuponları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir