Ankara Rehberi: Ankara’nın Tarihi ve Kültürel Dokusu

Türkiye’nin başkenti Ankara, köklü tarihi, gelişmiş eğlence anlayışı ve kültür ağırlıklı yaşamı ile ziyaretçilerine beklenenden fazlasını vermeye hazır bir donanıma sahiptir. Modern ve gelişmiş çehresinin ardında geleneklerine bağlı, ekonomik yaşam alternatifleriyle insana her daim saygılı duran bu şehir olan Ankara, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu ulu önder Atatürk’ün kabristanının bulunduğu önemli lojistiklerden biridir…

 

Ankara’yı ziyaret etmeye karar verdiğinizde şehri turlamaya mutlaka “Anıtkabir”den başlamalısınız. Ankara’nın Anıttepe ilçesinde konumlanan Anıtkabir, Barış Parkı ve Anıt Bloğu olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. Büyük bir kompleksi andıran Anıtkabirin içinde 10 adet kule bulunmaktadır.

 

Bu görkemli yapının 9 yıl süren yapımı (1953-1944) Osmanlı ve Selçuklu dönemlerine ait mimari özelliklere sahip olup aynı zamanda döneminin mimarisinden de yansımalar almıştır. Anıtkabir her yıl yurdun dört bir yanından gelen ziyaretçilerini ağırlamakta, özel ve önemli günlerde bir dizi tören ve seremoniye ev sahipliği yapmaktadır.

 

Ankara’nın kültürel ve tarihi açıdan önemli sembollerinden kabul edilen Çankırı yolu üzerinde konumlanmış Kalecik kalesi ve Ankara’nın Haymana ilçesi yakınlarında yer alan Gavur Kalesi, Ankara ziyaretinizde mutlaka görülmesi gereken adreslerdendir. Günü eşsiz bir Ankara manzarasına karşı noktalamak içinse Ankara’nın Altındağ ilçesinde konumlanan Ankara Kalesi’ni gün sonuna bırakmanızı tavsiye ederim. M.Ö. II. Yüzyılda yapıldığı bilinen kale, Ankara’nın köklü geçmişine dair çok önemli ipuçları vermektedir.  İki kapı ve 42 kuleden oluşan kalenin en önemli özelliklerinden biri de Ankara’yı kuşbakışı kucaklayan manzarası…

 

Topraklarında; Hititler, Frigler, Lidyalılar, Persler, Makedonyalılar, Keltler, Romalılar, Selçuklu ve Osmanlılar gibi pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Ankara, hem batı hem de doğu medeniyetlerinin sentezi bir kültürel dokuya sahiptir.  Ankara’yı ziyaret ettiğinizde eski uygarlıkların bir bölümüne ait eşsiz örnekleri ilk günkü kadar iyi korunmuş şekilde görebilme şansına sahipsiniz. Bu örneklerden biri hatta belki de en önemlisi Ankara’nın Beypazarı ilçesidir. İlçenin profilini oluşturan Eskiçağ Evleri, Hitit İmparatorluğuna uzanan köklü bir geçmişe sahip. Günümüze korunarak ulaşan evlerin yanı sıra nesiller boyu aktarılan gümüş sanatı da Beypazarı’nın göze çarpar özelliklerinden.

Ankara’nın hemen her köşesinde geçmişinin izlerini taşıyan bir müze, hamam, tapınak ye da türbeye rastlamak mümkün. Ankara turunuzu farklı deneyimlerle renklendirmek için Ankara’daki Şeyh Hamamını ziyaret edebilirsiniz. Şeyh Hamamı mimari özellikleri kadar şifalı kabul edilen suyu ile Türkiye’nin en önemli kaplıcalarından biridir.

 

Ankara’nın Tarihi ve Görülmesi Gereken Önemli Adresleri:

Anıtkabir Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Çankaya Müzesi, Etnografya Müzesi, Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Roma Müzesi, Cumhuriyet Müzesi, Gordion Müzesi (Yassıhöyük Köyü), Ankara Çiftlik Atatürk Evi, Augustos ve Roma Tapınağı, ODTÜ Müzesi, Hacı Bayram Cami, P.T.T Müzesi, Jülien Sütunu, Roma Hamamı, Ziraat Bankası Müzesi, Ulus ve Gençlik Parkı, 100. Yıl Spor Tarihi Müzesi Eğitim Müzesi, Çubuk Barajı, M.T.A Tabiat Tarihi Müzesi, Oyuncak Müzesi,  Cengelhan Rahmi Koç Müzesi, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü Müzesi Ankara’nın tarihini ve kültür yapısını yansıtan ve mutlaka görülmesi gereken adreslerdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rezervasyon Siteleri İndirim Kuponları – Nisan, 2024

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.