Anahtar Kelime Aracı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Anahtar kelime aracı, arama motorlarında konunuzla ilişkili en çok hangi kelime ve kelime öbeklerinin kullanıldığını, reklam rekabeti, arama hacmi, aylara göre dağılımı ve daha pek çok önemli istatistiki bilgi ile birlikte gösteren araçtır. Anahtar kelime kullanımı makale yazımının en önemli araçlarından biridir çünkü arama sonuçlarını belirleyen de hedef kitlenizle makalenizi buluşturan da anahtar kelime olacaktır. Bu ne demektir?


Anahtar kelime aracı*, arama motorlarında konunuzla ilişkili en çok hangi kelime ve kelime öbeklerinin kullanıldığını, reklam rekabeti, arama hacmi, aylara göre dağılımı ve daha pek çok önemli istatistiki bilgi ile birlikte gösteren araçtır. Anahtar kelime kullanımı makale yazımının en önemli araçlarından biridir çünkü arama sonuçlarını belirleyen de hedef kitlenizle makalenizi buluşturan da anahtar kelime olacaktır. Bu ne demektir?

 

Konunuzla ilişkili olarak bilgiye ulaşmak isteyen kişiler arama motorları üzerinden arama yaparlar. Bu aramalarda aradıkları konuya göre bazı kelime öbeklerini ya da kelimeleri seçerler. Bu kelimeleri önceden öğrenmek arama sonuçlarında listelenmek için önemlidir.

 

Örneğin: Klima ile ilgili bir makale hazırlamak istediğinizi düşünelim. Arama sonuçlarına baktınız ve “klima seçimi” kelime öbeğinin ayda ortalama 750 kişi tarafından arandığını gördünüz. Bu 750 kişi sizin potansiyel alıcınız. O zaman makalenizin konusunu “Klima Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler” olarak belirleyebilirsiniz.

 

Anahtar kelime kullanımında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, alakalı anahtar kelime kullanımıdır. Makalenizin konusu ile ilgili anahtar kelime kullanmalısınız. Zaman zaman bir konuya ilişkin araştırma yaptığınızda, listelenen sonuçlar içinde aramanızla doğrudan ilişkili gibi duran ancak siteyi ziyaret ettiğinizde sorunuzu yanıtlamayan makalelerle karşılaşmışsınızdır. Bu durumun size ne hissettirdiğini hatırlayın. Ayrıca bu noktada unutulmaması gereken en önemli şey, böylesi yollarla elde edilmeye çalışılan trafik size kazanç sağlamaz, sadece suni bir ziyaretçi sayısı elde edersiniz. Bir mağazaya gün içinde kaç müşterinin girdiği değil, kaç müşteriye satış yaptığınız önemlidir.

 

Anahtar kelimelerin makale içinde kullanımında da dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Anahtar kelimeler en sık 20 kelimede bir kullanılmalıdır. Aksi halde sistemler bunu spam hareket olarak algılar.

 

Özetle;

  • Makalenizi yazmaya başlamadan evvel seçtiğiniz konuyla ilgili en çok aranan kelimeleri belirleyin.
  • Makalenizin başlık ve içeriğinde anahtar kelimeleri doğru kullanmaya dikkat edin.
  • Anahtar kelime dolgusu asla yapmayın.
  • Alakasız anahtar kelime kullanmayın
  • Anahtar kelimelerinizi en sık 20 kelimede bir kullanın.

*Google anahtar kelime aracı

Yazar Hakkında

SEO altyapısıyla oluşturulmuş Türkiyedeki ilk “Article Marketing” projesi olan “Makale Marketi”nde Editör ve Kurumsal İletişim Danışmanı olarak çalışmaktadır. Eğer siz de işiniz ile alakalı potansiyel hedeflerinize ulaşmak ve web sitenizin trafiğini arttırmak istiyorsanız Makale Marketi Sistemi‘ne Şimdi Kaydolun!

İletişim için: bahar [at] pbailetisim.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.