Amatör Fotoğrafçılar İçin 5 Değerli İpucu

Fotoğraf çekmeye henüz başladıysanız, yeni edinmekte olduğunuz bu hobinizin başlangıcında, dikkat edeceğiniz beş temel ipucu ile profesyonel bir fotoğrafçı olma yolunda ilk adımı atabilirsiniz…

İlk fotoğraf makinanızı aldınız, heyecanla kullanma kılavuzunu okudunuz hatta web’de pek çok site gezdiniz ve Pulitzer adayı fotoğraflar çekmek için sabırsızlanıyorsunuz… Fotoğraf makinanızla birlikte kendinizi yollara vurmadan önce bir kaç dakikanızı ayırıp, sizler için kaleme aldığım beş değerli ipucuna göz gezdirmeniz, güzel fotoğraf karelerinizi mükemmele taşıyacak yolda ilk adımınız olabilir.

1. Flash Kullanımı

Çoğu profesyonel fotoğrafçı, genellikle flash ya da karmaşık ışık kulesi kullansalar da pek çok ışık durumunda sizin flasha ihtiyacınız olmayacaktır. Doğal ışık kaynağı kullanılarak fotoğraflanmış çoğu obje daha doğal ve flash kullanılarak çekilenlere oranla daha keskin detaylara sahip olacaklardır. Ek olarak, ilk haftanızda flash kullanmadığınız taktirde fotoğraf makinanızı çok daha iyi tanıma şansını elde edersiniz. Çektiğiniz fotoğrafın hangi ışıkta nasıl sonuç verdiğini, fotoğraf makinanızın ışık koşullarına bağlı nasıl çalıştığını bu şekilde öğrenebilirsiniz. Bu da fotoğraf çekmeye yeni başlayan biri olarak size paha biçilmez bir ustalık kazandırır.

2. Otomatik Focus’u Kapatın

Otomatik fokus yani otomatik odaklanmanın son derece kullanışlı ve kolaylık sağlayan bir seçenek olduğu tartışmasız bir gerçektir. Her fotoğrafçının, arşivinde mutlaka odaklanılarak fotoğraflanmış bir sinek ya da kelebek bulunmaktadır. Fotoğraf makinaları sizin amacınızdan bihaber olduğu için doğru zamanda doğru noktaya odaklandığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Odak noktanızı kadrajın tam ortasına yerleştirmediğinizde ne kadar büyüleyici sonuçlar ortaya çıktığına siz de inanamayacaksınız. Bu nedenle fotoğraf makinenizi sık sık manuel modda kullanmanızı öneririm.

3. Fotoğrafçılık Üzerine Eğitim Veren Bir Kursa Katılın

Dünya üzerindeki tüm kitapları alabilirisiniz, hatta her gün internette araştırmalar da yapabilirsiniz ama fotoğrafçılığı öğrenmenin yolu sizinle aynı hedefteki kişilerle bir arada olmaktan geçer. Bu nedenle bütçenize uygun bir kursa yazılın, hatta ücretsiz hizmet alabileceğiniz devlet destekli pek çok kuruma da müracaat edebilirsiniz. Şanslıysanız, fotoğraf öğretmeniniz size daha önceden hiç denenmemiş bireysel bileşenlere bağlı ödevler de verebilir.

4. Renklere Veda Edin

Renkli fotoğraf çekimine başlamadan evvel en iyi Siyah&Beyaz sonuçları alabileceğiniz T-Max 400 marka film alın ve temel değişimler etrafında dünyayı nasıl algıladığınızı gözlemleyin. Temiz bir siyah&beyaz fotoğraf kalitesi elde edene kadar renkli fotoğraf çekimine başlamayın. Ara tonların dağılımını görmek ve ışığı doğru kullanmak için bundan daha iyi bir egzersiz bulamazsınız. Siyah&beyaz fotoğraf çekmek sizi, fotoğrafı düşünmekten uzaklaştırarak objelerin ışıkla olan değişimini keşfetmenizi sağlayacaktır ki fotoğrafçılıkta en önemli noktalardan biri kesinlikle budur.

5. Durmaksızın Fotoğraf Çekin

İyi bir fotoğrafçı olmak istiyorsanız çok fotoğraf çekmeniz gerekmektedir. Ne kadar çok fotoğraf çekerseniz o kadar gelişirsiniz. Fotoğrafçılık teknik olduğu kadar aynı oranda şans işidir de… Çok iyi malzeme donanımına sahip olabilirsiniz, tekniğiniz de artık oturmuş olabilir ama şansınız yoksa o gün o fotoğrafın iyi olma şansı da yok demektir. Çoğu profesyonel çektikleri milyonlarca kare içinde sadece 5-6 tanesinde istenilen sonuca ulaşırlar. İşe bu nedenle çokça kare almaktan çekinmeyin. İyi bir fotoğrafı alma şansını kaçırmaktansa o kareye ulaşana kadar deklanşöre basmayı sürdürmek daha doğru bir karar olacaktır.

İyi bir fotoğrafçı olmak için saklanan sırlar yoktur. Kendinizi ne kadar geliştirirseniz o kadar iyi olursunuz. Eğer makinenizi tanıyarak ve iyi fotoğraf çekmek için gerekli teknikleri bilerek işe başlarsanız gerisi yapacağınız pratikle gelecektir. Değişen fotoğraf makineniz değil sizin onunla olan iletişiminiz olacaktır. Denklanşöre korkusuzca basın, çektiğiniz her kareyi kapsayacak hafıza kartları ya da filmler her zaman olmaya devam edecektir. Ve unutmayın dünyanın en önemli fotoğraflarından biri sizi hali hazırda çekmek için hazırlandığınız fotoğraf olabilir. Aksiyon fotoğrafçılığına meraklıysanız buradaki GoPro Hero4 Black incelemesini okuyabilirsiniz.

Hobi olarak başladığınız fotoğrafçılıkla ilgili kendinizi geliştirmek, sizinle aynı hedefe koşan kişilerle bir araya gelmek ve profesyonel bir göze sahip olmak için İfsak tarafından açılan kurslardan birine yazılabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için: www.ifsak.org.tr

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Online AVM ve Teknoloji Mağazaları Alışveriş Kuponları – Şubat, 2024

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.