obilir > Konular > Kültür ve Sanat > Mimarlık > Amasya, Amasya Tarihi, Amasya Evleri

Amasya, Amasya Tarihi, Amasya Evleri

Amasya Genelgesi’nin hazırlandığı il olarak tarihe geçen, Milli Mücadele’nin ilk adımlarına ev sahipliği yapan, topraklarında onlarca medeniyeti ağırlayan Amasya, köklü geçmişinin izlerini halen koruyan bir açık hava müzesini andırıyor…

Amasya’nın köklü geçmişinin M.Ö. 5500 yıllarına dayandığı söylenmektedir. Günümüze kadar topraklarında ağırladığı uygarlıkların izlerini korumayı başaran Amasya’da yaşadığı ileri sürülen uygarlıklardan bazı; Roma, Bizans, Danişment, Selçuklu, İlhanlı, Osmanlı, Hitit, Frig, Lidya, Pers, Helen ve Pontus’dur. Amasya’nın “kralların şehri” diye anılmasının en büyük nedeni ve kanıtı: Amasya Kalesi’nin bulunduğu tepenin yamaçlarında konumlanan Pontuslular’ca kayalara derin oyuklar açarak inşa edilmiş Kral Kaya Mezarlarıdır. Kentin anıtsal eserleri arasında kabul edilen kaya mezarlarının en ünlü ve bilineni hiç kuşku yok ki Aynalı Mağara’dır.

 

Amasya’ya gitmeye karar verdiğinizde mutlaka Amasya Müzesi’ni ziyaret etmelisiniz. Bugüne kadar topraklarında ağırladığı pek çok medeniyete ait yirmi bini aşkın eserin sergilendiği Amasya Müzesi’nin en dikkat çeken koleksiyonu İlhanlı dönemi şahsiyetlerinden Anadolu Nazırı Şehzade Cumudar, Amasya Emiri İşbuğa Noyin’e, İzzettin Mehmet Pervane Bey ile hanımı, erkek ve kız çocuklarına ait mumyalar.  

Yeşilırmak nehrinin iki yakasına kurulmuş olan Amasya’da günümüze kadar kalmayı başaran köprü, kale ve kalıntıların bir bölümü Roma ve Bizans mimarisinden izler taşımaktadır. Amasya topraklarında uzun süre yaşadığı bilinen Roma ve Bizans uygarlıklarının ardından Türklerin Anadolu’ya hâkim olması ile birlikte kentin de çehresi değişmeye başlamış ve Selçuklu mimarisi ve sanatının en güzel örnekleri cami, türbe ve medreselerde form bulmuş. Amasya’da görebileceğiniz ve Selçuklu mimarisini oyma teknikleri ve desenleri ile yapılmış “Gök Medrese” o dönemlerden günümüze kalan en nadide eserlerden.

 

Osmanlı hakimiyetiyle birlikte Amasya farklı bir kimlik üstlenmiş. Amasya bir eğitim kentine dönüşmüş. Padişah adayı şehzadeler, Amasya’ya vali olarak atanarak devlet idaresi konusunda deneyim kazanmaları sağlanırmış. Amasya’ya yüklenen bu kimlik ile birlikte kent, hızla gelişmeye başlamış. Osmanlının göz bebeği, şehzadelerin okulu kabul edilen Amasya, Osmanlı kültürünün izlerini de sürmeye başlamış. Amasya’yı ziyaret ettiğinizde bu kozmopolit kültürlerin günümüze kalmış en güzel örneklerini keşfetmeniz mümkün.

 

Amasya Evleri, Amasya Mimarisi

Amasya Mimarisinin temelini oluşturan Osmanlı Mimarisinin canlı örneği kabul edilen evler, Yeşilırmak kıyı şeridini süslüyor. Yeşilırmak kıyı şeridinde, tarihi sur duvarlar üzerine, ahşap çatkı arası kerpiç dolgulu olarak, kırma ya da beşik çatı üzeri oluklu kiremitle örtülü bir biçimde düzenlenmiş olan ve geleneksel Osmanlı evinin bütün özelliklerini bünyesinde taşıyan bu evler, Amasya’nın tarihsel kimliğiyle uyumlu bir görünüm sergiliyor. Yalıboyu Evleri olarak da bilinen çoğu 19. yüzyıla ait Amasya Evleri’nin Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından koruma altına alınmıştır.

 

Amasya Evleri; bodrum üzeri tek ya da iki katlı olarak inşa edilmiş. Genellikle avlu ve bahçeli olan Amasya evlerinde dikkat çeken, bazısında ilk bazısında ikinci katta yer alan köşk olarak bilinen şahnişlerdir. Amasya Evlerinde iç düzenleme, genellikle haremlik ve selamlık tarzda yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir