obilir > Hayatın İçinden > Yatırım Yapmak İçin Altın Mı Gümüş Mü Seçilmeli?

Yatırım Yapmak İçin Altın Mı Gümüş Mü Seçilmeli?

Altına veya gümüşe yatırım kararı tamamen yatırımcının uzun veya kısa seçimine bağlıdır. Kısa vadede kazançlı ama riskli bir yatırım yapmak isteyen yatırımcı gümüşe, uzun vadede daha az riskle nispeten daha az kazanç sağlamak isteyen yatırımcı ise altına yönelmelidir…

Altın Mı Gümüş Mü? Hangisini Seçmeli?

Altın her zaman yatırımcının gözünün önünde olan bir yatırım aracı olmasına rağmen gümüş her zaman ikinci planda kalmıştır. Ancak bu iki değerli metalde nakit paranızı enflasyona karşı korumanın etkili yollarından biridir. Altına veya gümüşü yatırım yapma kararı çoğunlukla yatırımcının karakterini ortaya koyan bir karardır. Her ikisi de iyi birer yatırım aracı olmasına rağmen aralarında ciddi farklar vardır.

Gümüş pazarı altın pazarına kıyaslandığında her zaman daha küçük bir pazar olmuştur ve muhtemelen de gelecekte bu durum değişmeyecektir. Basit bir hesapla dünyada yatırım yapılan altın miktarının, yatırım yapılan gümüş miktarından en az iki kat fazla olduğu hesaplanıyor. Ayrıca geçtiğimiz yüzyılda altın fiyatı gümüş fiyatından her zaman çok daha yüksek olmuştur, yaklaşık 97 kat.

Altına göre çok daha küçük bir pazara sahip olan gümüş pazarında ani fiyat hareketleri daha fazladır. Riskli olmasına rağmen kısa vadede altına göre kazançlı bir yatırım olabilir. Her ne kadar altına nispeten küçük bir pazar olsa da özellikle 2010 yılında, en azından yılın ilk yarısında, gümüş fiyatı altın fiyatından daha fazla artmıştır. Bu fiyat artışı gümüşün gelecek yıllar için önemli bir yatırım aracı olacağının sinyali gibidir.

Dünya üzerindeki gümüş madenlerinin sayısı altın madenlerinden defalarca kat fazladır. Dünya üzerinde işletilen altın madenlerinin tükenmeye başlaması altını daha cazip bir hale getirirken, gümüş madenlerinin sayısı gümüş fiyatlarında ciddi bir artış olmayacağı şeklinde yorumlanabilir.

Sonuç olarak:

– Altın pazarı gümüş pazarından çok daha büyük ve güçlüdür
– Altın şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da gümüşten daha değerli olacaktır
– Gümüş piyasası altın piyasasına göre çok daha hareketlidir
– Dünyadaki altın miktarı azalırken veya en azından yeterli hızda artmıyorken, gümüş miktarında bu durum söz konusu değildir.

Yukarıdaki bilgiler göz önüne alındığında hangi madenin daha iyi bir yatırım aracı olduğunu söylemek faydasız olur. Altına veya gümüşe yatırım kararı tamamen yatırımcının uzun veya kısa seçimine bağlıdır. Kısa vadede kazançlı ama riskli bir yatırım yapmak isteyen yatırımcı gümüşe, uzun vadede daha az riskle nispeten daha az kazanç sağlamak isteyen yatırımcı ise altına yönelmelidir.

H.Çağlar

ALIŞVERİŞ İPUCU: Ekstra indirim için tikokupon kullanıp fiyatları ucuzlatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir