obilir > Konular > Ev/Ofis/Yaşam > Bahçe ve Peysaj > Altın Çilek Fidesi Nereden Alınır? Altın Çilek Nasıl Yetiştirilir?

Altın Çilek Fidesi Nereden Alınır? Altın Çilek Nasıl Yetiştirilir?

Altın çilek, son dönemlerin en popüler meyvelerinden… Hem şifalı oluşu hem de zayıflamaya destek oluşu ile altın çileğe yönelik talepler de yoğun. Hal böyle olunca altın çileğin fiyatı da faydası kadar yükseliyor. Altın çileği sizler de beslenme programınıza dahil etmek istiyor ama yüksek fiyatlarından dem vuruyorsanız ya da yeni bir iş kolu edinmek istiyor ve küçük de olsa bir bahçeniz varsa siz de altın çilek üretebilirsiniz…

 

Altın çilek, son dönemlerin en popüler meyvelerinden… Hem şifalı oluşu hem de zayıflamaya destek oluşu ile altın çileğe yönelik talepler de yoğun. Hal böyle olunca altın çileğin fiyatı da faydası kadar yükseliyor. Altın çileği sizler de beslenme programınıza dahil etmek istiyor ama yüksek fiyatlarından dem vuruyorsanız ya da yeni bir iş kolu edinmek istiyor ve küçük de olsa bir bahçeniz varsa siz de altın çilek üretebilirsiniz.

 

Altın çilek yetiştirilmesi en zahmetsiz meyvelerden biri… Çoğu meyve ağacı özel iklim koşulları, özel toprağa ihtiyaç duyarken altın çilek çorak toprakta bile verimle yetişir. Altın çilek yetiştirmeye karar verdiğiniz zaman dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntı altın çileğin büyüme aşamasında normalden fazla su ihtiyacı olur. Bol sulama yapılması önemlidir. Altın çilek hayli kırılgan ve hassas bir bitkidir. Tıpkı domates gibi hevenkler aracılığı ile bitkinin sarılmasını sağlarsanız yukarı doğru boy verir. Yayılarak da yürüyebildiği için aralıklı dikim önerilir. 50 cm. aralık idealdir.

 

Peki, Altın Çilek Fidesi Nerede Bulunur?

Altın çilek, çok değil bundan birkaç yıl öncesine kadar yani henüz popülerliğini kazanmadan evvel ormanlık alanlarda, yol kenarlarında kendiliğinden büyüyen ve yabani kabul edilen bir bitkiydi. Ne zaman ki sağlık ve sağlıklı zayıflama üzerinde adı geçmeye başladı o zaman seralara, meyve ve sebze ağaç ve fideleri satan fidanlıklardan satın alabilirsiniz.

 

Eğer bulunduğunuz adrese yakın fidanlık ya da sera yok ise internetten üzerinden satış yapan alternatifleri de değerlendirebilirsiniz. İnternet üzerinden satış yapan özel üreticiler de mevcut. Tıpkı yazımın yaşında söylediğim gibi arzın çok yüksek olduğu altın çilek yetiştiriciliği de bir sektör artık… Bu özel ve bireysel yetiştiriciler sahip oldukları fideleri internet üzerinden pazarlayabiliyorlar. Siz de eğer altın çilek yetiştiricisi olmak istiyor ve başlangıç için fide arıyorsanız bu adreslere yönelebilir hem fidelerinizi güvenle alabilir hem de yetiştirme ile ilgili ipuçlarını birinci ağızdan yani yetiştirici olan kişiden öğrenebilirsiniz.

 

Altın çilek, ortası kahverengi olan sarı çiçeklere sahip bir bitkidir. Aynı ismi taşıyan meyvesi ise olgunlaştıktan sonra sarımtrak rengini almaktadır. Bu meyve birçok toprak tipinde yetişmekle birlikte en önemli özelliği çorak topraklarda da verim verebilmesidir. Altın çilek, büyüme aşamasında suya normalden fazla gereksinim duyar. Bitki olarak çok kırılgan ve hassas bir yapıya sahiptir. Altın çilek’in acutifolia, alkekengi, angulata, angustifolia, arenicola, carpenteri gibi başlıca çeşitleri bulunmaktadır.

 

Online indirim kuponlarını ücretsiz olarak sunan tikokupon.com’da hepsiburada, gittigidiyor gibi pek çok online alışveriş sitesinin indirimleri ve kampanyaları listeleniyor. Vereceğiniz siparişler için değerlendirip, tasarruf edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ev veya Ofis için Mobilya ve Dekorasyon Mağazaları Alışveriş Kuponları

 • 20 TL Trendyol İndirim Kodu

  100 TL ve üzeri Trendyolmilla alışverişinde geçerli sepette anında 20 TL indirim sağlar - 20 TL Trendyol İndirim Kodu

 • 30 TL Morhipo Hediye Çeki

  175 TL ve üzeri alışverişlerde geçerli 30 TL indirim çeki için Morpass'a üye olmanız yeterli! - 30 TL Morhipo Hediye Çeki

 • 30 TL Chakra İndirim Kodu

  Chakra sitesinde 200 TL ve üzeri alışverişlerde sepette anında 30 TL ek indirim sağlar - 30 TL Chakra İndirim Kodu

 • Hepsiburada Kasım 2019 Hediye Çeki

  Bu kampanya dahilinde hediye çeki kazanabilirsiniz. - Hepsiburada Kasım 2019 Hediye Çeki

 • % 20 Boyner İndirim Kodu

  11.11'e özel tüm kozmetik alışverişinde NET %20 indirim sağlar - % 20 Boyner İndirim Kodu

 • Boyner İndirim Kodları (Liste)

  Boyner indirim kodları listesi bu kampanya sayfasında bulunuyor. İndirim kodu haricinde kampanya sayfasında ayrıca hediye çekleri, banka ve operatör indirim şifreleri yer alıyor. Liste üzerinden tüm yeni ve son dakika fırsat kodlarını görebilir, online […]

 • 200 TL’ye varan N11 İndirim Kuponu

  Bu kampanya dahilinde 200 TL'ye varan N11.com indirim kuponu kazanabilirsiniz! - 200 TL’ye varan N11 İndirim Kuponu

 • % 30 Evidea İndirim Fırsatı

  Sepette ekstra %30 indirim fırsatı + kargo bedava. Kaçırmayın! - % 30 Evidea İndirim Fırsatı

 • % 20 IKEA İndirim Kampanyası

  IKEA Aile Kartı ile seçili ürünlerde %20 ek indirim fırsatı... - % 20 IKEA İndirim Kampanyası

 • % 30 Chakra Sepette İndirim

  Chakra'da tüm indirimlere ek sepette %30 indirim fırsatını kaçırmayın! - % 30 Chakra Sepette İndirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir