Alışverişin Keyifli Hali İndirim Kodu

Alışveriş kuponları, internetten yapılan alışverişlerde en çok ilgi gören kampanya aracı haline gelmiş durumda. Sisteme kısa sürede alışan tüketici, indirim sağlayan bu kuponlar sayesinde artık zahmetsiz, fazla zaman ayırmadan ve cesurca almak isteği ürünü satın alabiliyor. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de son yıllarda rağbet gören online alışveriş siteleri, tüketicinin karşısına indirim kodu gibi yeni alternatiflerle çıkmaya başladı. Örneğin; https://tikokupon.com/magaza/trendyol/ sayfasında bulunan indirimler… Bu büyük alışveriş sitesinin bedava kargo, ikincisi bedava ve yüzde 90’a varan indirimler gibi dönemsel kampanyaları da dikkat çekiyor.

Rekabet ve Kampanyalar

Büyük rekabetin yaşandığı internet mağazalarında her an indirim ve fırsatlarla karşılaşmak mümkün. Bedava kargo, yüzde 90 indirim, ikincisi bedava, gibi müşteri çekmek için yapılan kampanyalar adeta tüketicinin başını döndürüyor. Hal böyle olunca tüketici de kendini bilgisayarın başında “en ucuzunu” nasıl alırım düşüncesiyle bulabiliyor. İşte, tüketiciyi bu karmaşık kampanya sisteminden kurtarmak ve gerçek indirim keyfini yaşatmak için birkaç yıldır internet mağazalarında uygulanan ve büyük rağbet gören ‘İndirim Kodları’ ya da ‘Online Alışveriş Kuponları’, hem tüketiciye hem de satıcıya büyük kolaylık sağlıyor. Hal böyle olunca indirim kuponu dağıtan sitelerin de sayıları azımsanmayacak şekilde artmaya başladı.

İndirim Kodu Sistemi

İndirim Kodu sistemini kısaca anlatmak gerekirse; belirli dönemler için yada özel günlerde, markalar, tüketicinin istifadesine sunmak için, promosyon kodu, indirim kuponu, hediye çeki, kupon kodları gibi tanıtım ürünleri hazırlamakta.

Hazırlanan fırsat kampanyalarından tüketicinin haberdar olması ve isterse kullanması için, özel kodlar aracılığıyla yayına sunan ve bu kodların alışveriş esnasında kullanılmasıyla özel indirim almasını sağlayan bir sistem.

Hepimiz bildiği pek çok ünlü firma iş ortaklığı yaptığı kupon dağıtım sitesine özel kodlar hazırlayarak alışveriş esnasında yayınlanan kodun kupon kodu bölümüne yazarak anında ekstra indirim kazanması sağlanmaktadır.

Örneklerle İndirim Kodu

Örneğin; öğretmenler günü için çiçek almaya karar verdiniz; markalar arasında gezinirken bir çoğunun indirimli ürün sattığını gördünüz ama bir türlü karar veremediniz. Tek yapmanız gereken arama motoruna mağazanın da isminin geçtiği “… indirim kuponu” yazmak olacaktır. Buradaki bilgilerde dikkat etmeniz gereken ne kadar indirim aldığınız, kupon kodunun süresi ve hangi ürünler için geçerli olduğudur. Bir diğer husus da kupon kodunu kullanmadan önce benzer kategorilerde aynı ürünü satan sitelerin kupon kodlarını incelemeniz; böylelikle size en çok indirim yapan siteden alışverişinizi yapmış olursunuz.

İndirim kuponları ile artık tüketici artık daha cesur bir şekilde almak isteği ürüne yaklaşabiliyor. Bu durumdan online mağazalar memnun olmuşa benziyor ki dönemsel olarak ya da özel günler için kupon kodu dağıtıyor. Kupon kodlarına ulaşmak için tüketici ya mağaza mağaza dolaşacak ve aradığı indirim kuponunu böyle bulacak ya da daha kısa bir yol olan ve amaçları tüketiciyi bu zahmetten kurtarmak olan indirim kuponlarının yayınlandığı sitelere göz atacak. Hemen hemen online alışverişin gerçekleştiği bütün mağazaların indirim kupon kodları bu sitelerden bulunabiliyor.

İndirim kodu kullanımı, online alışverişte Türkiye için birkaç yıldır kullanılan bir kavram olsa da uluslararası platformlarda çok uzun yıllardır tercih edilen bir sistem. Öyle ki; giyimden, elektroniğe ve hatta gıdaya kadar pek çok alanda kupon kodu uygulamasını görmek mümkün olmaktadır. Güvenli olması, herhangi bir ücret ya da üyelik gerektirmemesi ve karşılığının hemen alınıyor olması sektörün gelişip büyümesine de büyük katkı sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.