Alışverişi Ucuza Getirmek

Online alışverişi ucuza getirmek için aşağıda 4 etaplı bir yöntem anlatılıyor. Bu yöntemi hem kendiniz kullanın ve alışverişinizi ucuzlatın; hem de dostlarınıza bahsedin, yazıktır onlar da pahalı pahalı almasınlar…

Konu eğer online alışveriş ise “arama motoru” pazarı sadece Google’dan ibaret değil. Bakın, internetten alışveriş yapmak istiyorsanız, zekice bir online arama nasıl yapılır size etap etap anlatalım.

1) Diyelim ki aradığınız ürünün tam olarak nerede satıldığını bilmiyorsunuz: Bu durumda Google’ın ilk alternatifiniz olacağını söyleyebiliriz. Her ne kadar genel arama motoru pazarında Yahoo ve Bing kuvvetli rakiplerse ve şu sıralarda Yandex Türkiye pazarında hamle arayışı içindeyse de araştırmalar GOOGLE adresinin Türkiye’nin en çok bilinen arama motoru olduğunda hemfikir.

Google’lamanın ardından çıkan sonuçları not edin. Mesela o ürünün satıldığı ilk 5 (veya daha da iddialıysanız ilk 10) e-mağazayı bir kenara yazın ama daha hemen alışverişe başlamayın. Bakın şimdi ikinci etaba geçiyoruz.

2) İkinci etapta fiyat karşılaştırma sitelerini arayacağız. Bunlar da aslında birer arama motorudur, ama Google’dan farkları genel arama değil ürün arama motoru olmalarıdır.

Karşılaştırma sitelerinin en bilinenleri Akakçe, Cimri, Ucuzu’dur. Bunlardan mesela Cimri sitesine girdiğinizde size aynı ürünün hangi değişik e-mağazalarda satıldığını, fiyatları da dahil olmak üzere listeler. Bu aramanın Google aramasından bir farkı şudur; yeni mağazalar Google’da hemen yükselemezler ve siz Google araması yaptığınızda genelde o ürünü satan köklü ve eski e-mağazaları bulursunuz. Cimri veya diğer karşılaştırma sitelerinde ise o ürünü daha dün satmaya başlamış ama piyasada yer edinebilmek için çok çok ucuza satan internet sitelerini bulmanız mümkündür. Buradaki siteleri de bir kenara not edin ve birlikte üçüncü etaba geçelim.

3) Üçüncü aramamız indirim kodu siteleri içinde olacak. Mesela kuponkodları, indirimkodları, indirimkodu, kuponkodu, 444kupon veya diğer onlarca kupon sitesi, adına “kupon”, “indirim kodu”, “avantaj şifresi”, kupon kodu”, “indirim kupon kodu” denen bu indirim kodlarını listelemektedir. Bu sitelerden birini açın. (Not: indirim kodu sitelerini bulmak için de Google’ı kullanabilirsiniz.) Her indirim kupon sitesinde sitenin kendi arama motoru bulunur. Bu motora biraz önce yukarıdaki birinci ve ikinci etap sırasında not ettiğiniz e-mağaza isimlerini girin ve arama yapın.

Eğer bu e-mağazalar kupon veriyorsa bu kuponları not edin ve şimdi hep beraber son etaba geçelim. (Sabırsızlanıyorsunuz, iş uzuyor, ama biz size olması gereken en zekice online alışveriş şeklini anlatıyoruz, izleyip izlememek, alışverişi maksimum ucuzlatmak veya ucuzlatmamak size kalmış.)

4) Son etabımız para iade siteleri (“cashback siteleri” de deniyor). Bu siteler yurtdışında çok yaygın ama Türkiye’de şimdilik sadece bir tane para iade sitesi ve şirketi var: Avantajix (yakında para iade sitelerinin çoğalacağı duyumunu aldık.) Bu site e-mağazalar ile anlaşıyor, siz o mağazalardan alışveriş yaparsanız onlardan komisyon alıyor, bu parayı size veriyor, alışverişiniz daha da ucuzluyor. Sizin tek yapmanız gereken üsteki 3 etap boyunca biriktirdiğiniz e-mağaza isimlerini Avantajix sitesinin arama motorunda aratıp bunlardan para verip vermediğini öğrenmek. Veriyorsa alışverişinizi Avantajix’ten tıklayarak gidip yapmak, ve üste Avantajix’ten para iadesi alarak ucuza getirmek.

Sonuç:

İyi yemek yavaş pişer dedikleri gibi alışverişin de inceleye-inceleye, sindire-sindire yapılanı makbuldür. Size bu makalede online alışverişinizi 4 etapta nasıl daha ucuza getirebileceğinizi anlattık. Bizce hem kendiniz kullanın, hem de eşinize dostunuza tavsiye edin. Çünkü yukarıdaki 4 etaptan herhangi birini bilmiyorlarsa online alışverişi gereksizce pahalıya getiriyor olabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir