Alaçatı Tatili, Eğlence ve Alaçatı’da Rüzgar Sörfü

Çeşme’nin yanı başında konumlanan Alaçatı, rüzgar ile yıkanan sularında her yıl rüzgar sörfüne meraklı milyonlarca turisti ağırlıyor… Bahar aylarının gelişi ile hareketlenmeye başlayan, yaz ayları boyunca en kalabalık sezonunu yaşayan Alaçatı, ilginç coğrafyasının yanı sıra, mimarisi, yel değirmenleri, yetiştirdiği ürünleri, butik otelleri, bakir plajları ve kolay ulaşımıyla da tercih ediliyor…

Begonvillerle örülü taş evleri, küçük dükkânları, sakızlı Türk kahvesi ve sürprizlerle dolu daracık sokaklarıyla Alaçatı, ilk bakışta yalınlık ve serinlik duygusunu aşılıyor insana… Alaçatı’nın mimari dokusu büyüleyici güzellikte çünkü. ‘Alaçatı taşı’ adı verilen ponza taşı görünümlü kesme taşlardan yapılan evler, kışın sıcak yazın da serin tutma özelliğine sahip. Beldenin zemini de bu taşlarla kaplı. Eski Alaçatı evlerini restore edip yerleşmek, birkaç yıldır çok moda. Yerleşime açılmasına rağmen tarihi dokusunu bugüne dek koruyabilen Alaçatı; cumbalı eski evleri, yel değirmenleri, parke kaplı dar sokakları, Boşnak, Arnavut ve Selanik göçmeni güler yüzlü halkıyla gönlünüzü bir anda fethedecek.

Alaçatı’da Konaklama

Alaçatı’da konaklamak istediğinizde tavsiyem, mutlaka rezervasyon yaptırarak yola çıkmanız. Özellikle yüksek sezon’da Alaçatı’da konaklayacak yer bulmak ciddi sıkıntı. Çok rağbet gören bir bölge olması nedeniyle spontane seyahatlerde Alaçatı’da kalacak yer bulamayabilirsiniz. Aklınızda bulunsun; böylesi bir durumda alternatif beldelerden olan Ilıca’ya da yönelebilirsiniz. Ilıca’daki hemen her otelden rüzgar sörfü yapmak isteyenler için Alaçatı’ya servis var.

Alaçatı’da Eğlence ve Gece Hayatı

Özellikle Babylon’un açılması ile hareketlenen Alaçatı gece hayatı, her yıl birbirinden önemli isimlere sahne oluyor… Dünyaca ünlü müzik grupları, DJ’ler Alaçatı’yı seyahat planlarına dahil edenlere unutulmaz bir müzik şöleni sunuyor. Ayrıca Babylon’un kendine özel plajları gün boyu da hareketli partilere ev sahipliği ediyor… Tercihiniz eğlencenin 24 saate taşındığı bir tatil ise o zaman Babylon plajı tam size göre. Küçük bir no: Babylon’a giriş ücretli…

Alaçatı’da Rüzgar Sörfü

Alaçatı plajı yaklaşık 15 yıldır sörfçülerin uğrak yeri. Nisan-Kasım ayları arasında en yoğun dönemini yaşıyor. Bu denli tercih edilir olma nedeni ise sahilden yaklaşık 700 metre mesafeye kadar derinliği bir metreyi geçmeyen kum bir sahile sahip olması. Bir diğer önemli özelliği de plajdaki tesisler sayesinde her türlü malzemenin ve ders alma imkânının bulunması.

Alaçatı’da Oteller ve Yeme İçme

Alaçatı’da yeme-içme ayrı bir keyif. Alaçatı merkezinde yer alan restore edilmiş cumbalı eski evlerin bahçesinde ya da içine yerleştirilmiş restoran ve kafelerde damak zevkinizi doruklara çıkaracak lezzetleri görsel bir tat içinde yaşayabilirsiniz. Dilerseniz Alaçatı’nın uzantısı Mersin Liman mevkiindeki çipura çiftliğine gidebilirsiniz. Her tür taze balık ve deniz ürününün bulunduğu bu mekânda, mevsiminde ise küçük körpe sakız enginarından yapılan çeşitlemeleri yemeyi de ihmal etmeyin. Alaçatı’nın restoran ve kafeleri kadar otel motel ve pansiyonları da çok meşhurdur. Taş evler, pansiyonlar, oteller ve çeşitli konaklama imkanları size rahatlık sağlayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rezervasyon Siteleri İndirim Kuponları – Eylül, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.