Aile Terapisti Ne Zaman ve Hangi Durumlarda Gereklidir?

Her evlilikte bir takım sorunlar, anlaşmazlıklar, fikir ayrılıkları ve tartışmalar olur. Hatta eskiler tartışmaları evliliğin tuzu biberi olarak tanımlamışlardır. Ancak her şeyin olduğu gibi tartışmaların, sorunların fazlası zarar getirir. Evlilik hayatını sorunsuz yaşamak, iyi dengelere sahip bir evlilik hayatına ulaşmak için sizin de bir aile terapistine ihtiyacınız olabilir…

 

Her evlilikte bir takım sorunlar, anlaşmazlıklar, fikir ayrılıkları ve tartışmalar olur. Hatta eskiler tartışmaları evliliğin tuzu biberi olarak tanımlamışlardır. Ancak her şeyin olduğu gibi tartışmaların, sorunların fazlası zarar getirir. Evlilik hayatını sorunsuz yaşamak, iyi dengelere sahip bir evlilik hayatına ulaşmak için sizin de bir aile terapistine ihtiyacınız olabilir.

 

İçinden çıkılamayan sorunlar ya da ruh halleri için nasıl ki bir terapiste ihtiyaç duyulursa, evliliğin içinden çıkılamayan sorunları için bir aile terapistine ihtiyaç duyulması normaldir. Çoğu zaman, evli çiftler için resmin tamamını görmek, detaylarda boğulmadan sorunları aşmak, objektif olmak pek de mümkün olmamaktır. İşte tam da bu noktada sorunlara objektif bir biçimde yaklaşarak, çiftleri çözüme ulaştıracak bir aile terapistine gitmek en doğru karar olacaktır.

 

İyi bir aile terapisti, eşler arasındaki iletişim sorunlarına profesyonel bir gözle yaklaşarak doğru iletişim tekniklerine yönelik ipuçları verecektir. Böylelikle çiftler aşamadıkları ya da geçmişten gelen aramadıkları yaraları, halının altına süpürdükleri sorunları aşma noktasında daha sağlıklı çözümlere ve bakış açısına sahip olacaklardır. Bir aile terapistine sahip olmak evlilik sorunlarını aşmada bireylerin doğru adımlarla ilerlemelerini sağlar. Çiftler karşılaştıkları anlaşmazlıklarda paniğe kapılmak yerine daha soğuk kanlı ve bilinçli çözüm arayışlarına yönelir.

 

Bir aile terapisti eşlere maddi sorunlara karşı nasıl yaklaşacaklarından çocuk ile ilgili ortak karar alımına, cinsel yaşam uyumsuzluklarından anne-baba ya da yakın akraba ilişkilerinde sergilenmesi gereken tutumlara kadar pek çok konuda nasıl davranılması gerektiğini öğretecektir.

 

Aile Terapistine Gitmek İçin 4 Neden

Aile terapistine gitmek;

  1. Doğru bir aile birliği kurma,
  2. Evlilikle ilgili sorunlarla daha güçlü başa çıkma,
  3. Tartışma ve anlaşmazlıklarda doğru çıkış yollarını bulma ve
  4. Evlilik içindeki sorunları çözüme ulaştıracak araçlara sahip olmanızı sağlar.

 

Aile terapistine gitmek için mutlaka aile içinde sıkıntı ve problem yaşıyor olmanız gerekmez. Mevcut durumların yönetimi ve ilerleyen safhalarda ciddi problemlerle karşılaşmamak için de bir terapiste ihtiyaç duyabilirsiniz. Profesyonel bir danışmanın eşliğinde evlilik hayatını sürdürmek, tanımadığınız duygu ve durum yönetiminde size en doğru yolu seçmede yardımcı olacaktır.

 

Zaman zaman evlilikte değil de çocuk gelişimi sırasında da ebeveynler sıkıntı ve problemler yaşarlar işte bu nokta da ailenizi tanıyan, eşinizin ve sizin yaşam alışkanlıklarınızı bilen bir aile terapisti en çok ihtiyaç duyacağınız yardımcı meleğiniz olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.