Aile Tatili: Aile Boyu Tatil ve Karavan İle Tatil

Aile boyu tatil seçenekleri içinde ekonomik bir çözüm sunan karavan hem yol hem de konaklama masraflarınız üzerinde ciddi bir tasarruf sağlar. Bütçesel olduğu kadar eğlenceli bir seçenek olan karavan seyahatinin bir diğer avantajı da her yaş grubundan çocukla çok kolaylıkla hayata geçirilebilir olması…

Farklı tatil arayışlarına en iyi cevabı araba/karavan ile çıkılan zaman ve yol özgür tatiller verir. Eğer, sıkışık bir gezi takvimine alternatif bir tatil arayışınız varsa, yeni yerler keşfetmek, farklı deneyimler yaşamak istiyorsanız karavan kiralayarak yola koyulabilirsiniz. Aile boyu tatil seçenekleri içinde ekonomik bir çözüm sunan karavan hem yol hem de konaklama masraflarınız üzerinde ciddi bir tasarruf sağlar. Bütçesel olduğu kadar eğlenceli bir seçenek olan karavan seyahatinin bir diğer avantajı da her yaş grubundan çocukla çok kolaylıkla hayata geçirilebilir olması…

Tatil Köyü ve Oteller’de en ucuz tatil rezervasyon imkanı sunan otel rehberi ve tatil sitelerinin indirim kuponlarını tikokupon.com’da bulmak mümkün. Tatil sitelerinde otel araması yapabilir ve indirim fırsatlarından yararlanıp online rezervasyon yapabilirsiniz.

Karavanla seyahat ediyorsanız canınızın istediği her yerde mola verme şansınız olur. Böylece bugüne dek duraklama yapmaksızın önünden geçip gittiğiniz farklı adresler keşfedebilirsiniz. Karavan seyahatleri öncesinde rotanızı belirlerken, karavanlar için özel konaklama, duraklama alanlarını çıkarmanızı tavsiye ederiz. Türkiye, kamping yapmak isteyenler için zengin seçenekler sunsa da yoğunluk nedeniyle dışarıda kalmamak için alternatif duraklama noktalarınızı önceden öğrenmeniz de fayda var.

Karavan tatilinin bir dezavantajı tekerlekler üzerinde yükselen evinizin darlığıdır. Konforu evinizdeki gereksinimleri karşılayacak şekilde sağlanmış dahi olsa, karavan seyahatinizi çok molalı kılmanızda fayda var. Özellikle çocukların dahil olduğu karavan seyahatlerinde molanın önemi daha da artar. Gün ya da gece boyu durmaksızın kat edilen yollar hem sizin hem de çocuklarınızın sabırlarını sınayacak sıkıntılı süreçlere davetiye çıkarabilir. Saatlerce kapalı bir alanda sıkışıp kalmak hem sizin hem de çocuklarınızın sinirini bozabilir. Hele bir de oyalanmaya yarayacak aktivitelerin kısıtlı olması bir süreden sonra rüya tatilinizi kabusa çevirebilir. Salt çocuklar stres altında kalmasın diye sürekli gece yolculuk yapmak ise şoförlüğü üstlenen ebeveyn için bu yolculuğu tatil olmaktan çıkarır. Unutmayın bu bir iş değil sizin de tatiliniz. İşte bu nedenle sık molalarla seyahat planınızı organize etmekte ve uzun yolculuklardan uzak durmakta fayda var.

Karavan tatilini tercih ettiyseniz bilmeniz gereken bir diğer konu da düşük bütçeli tatillerin bir gerilim paratoneri olduğudur. Gerilimi azaltmak için zaman zaman farklı konaklama seçeneklerine de fırsat vermenizde fayda var. Karavan ile seyahat ediyorsunuz diye sürekli karavanın içinde uyumanız gerekmez. Karavan ile seyahat kolektif bir yaşamı öngördüğünden kamping alanlarında tuvalet, duş, lavabo kullanımı da ortaktır. Bu zaman zaman aile bireylerinizin ihtiyaçlarına cevap vermeyebilir. İşte bu ve benzer noktalarda alternatif konaklama seçeneklerini değerlendirmek huzur dolu bir tatile kavuşmanın ilk adımı olacaktır. Konfor tatillerin olmazsa olmazlarındandır bu nedenle bir iki geceyi otel, motel, pansiyon, bungalow gibi konaklama seçeneklerinden yana kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Karavan tatili öncesinde bilmenizde yararlı olacağını düşündüğüm bir diğer konu da araç kiralama. Kiralayacağınız karavan bugüne kadar alışık olduğunuz araç donanımları açısından farklılıklar gösterebilir. Bu nedenle teknik özellikler konusunda yeterince bilgi sahibi olmaya çalışın. Karavanınızdaki her şeyin nasıl çalıştığı, özel olarak ilgilenmeniz gereken detayların olup olmadığını iyice öğrenin elbette her şeyin çalıştığından emin olun. Karavanın depo hacmini, bir deponun kaça dolduğunu, aldığınız benzinin kaç kilometre sizi götüreceğini, ne tür bir yakıt kullanmanız gerektiğini, bakım için ihtiyaç duyabileceğiniz bilgileri, adres ve telefonları, bir aksilik söz konusu olduğunda ulaşmanız gereken kişileri ve izlemeniz gereken yolu etraflıca öğrenin. Kampinglerin bir kısmı araç uzunluklarına sınır getirirler, araç kiralamasında bu teknik detaya da dikkat edin. En büyüğü her zaman en iyisi demek değildir.

Yola çıkmadan evvel, gidilecek destinasyon üzerindeki kamping alanları hakkında da araştırma yapmalısınız. Hangi kamping kaç araç kapasitelidir? Sizin seyahat döneminizde boş yerleri var mıdır? Saat kaçta açılıp kaçta kapanırlar? Duş, tuvalet hizmetine ek sağladıkları ekstra bir hizmet var mı? Ücretleri ne kadardır? gibi detaylara hakim olmanızda fayda var. Ayrıca aracınızda size rehberlik edecek bir harita ya da GPRS cihazı bulundurmanızda da fayda var. Bu gidilecek yol üzerinde zaman kazanmanızı sağlayacak bir detaydır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rezervasyon Siteleri İndirim Kuponları – Aralık, 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir