obilir > Konular > Sağlık > Ağız ve Diş Sağlığı > Ağız ve Diş Sağlığı: Beyaz Dişlerle Gelen Estetik

Ağız ve Diş Sağlığı: Beyaz Dişlerle Gelen Estetik

Beyaz dişler, sağlık göstergesidir. Size genç bir görünüm verir. Ayrıca beyaz dişler, temizlik ifadesidir; ilgi ve dikkat çeker, güven verir. Beyaz dişler sizi gülüşünüzde özgür kılar. Pozitif enerji kazandırır. Bembeyaz dişlere sahip olmak sağlık açısından önem taşıdığı kadar, estetik açıdan da son derece önemlidir. Bu denli özel niteliğe sahip beyaz dişlere sahip olmak için ne yapmalıyız…

 

Beyaz dişler, kişiye her zaman özgüven katar. Doğuştan beyaz dişlere sahip olsak da zamanla dış etkenlere bağlı olarak (çay, kahve, sigara, kullanılan ilaçların yan etkileri gibi) dişlerde renk değişikliği oluşabilir. Beslenmeye bağlı bu faktörlerin dışında ya da beraberinde dişe bağlı hastalıklar (çürükler, diş enfeksiyonları, eskimiş dolgular) da dişte renk değişimine sebep olur.

 

Bazı dişler ise zaten doğuştan koyu renklidir. Doğuştan koyu dişler genetik nedenlerle oluşabileceği gibi, daimi diş minelerinin çene kemiği içinde oluşum döneminde çocuğun geçirmiş olduğu ateşli hastalıklar, kullandığı antibiyotikler, ya da aşırı flor kullanımına bağlı da gelişebilir. Kesici diş mineleri bebeğin ilk süt dişleri ağızda görülmeye başladığı dönemde kemik içinde oluşmaya başlar ve 3-4 yaşlarında artık oluşumunu tamamlamış olur. Küçük azı ve köpek diş mineleri ise 1-6 yaşları arsında kemik içi oluşumunu sürdürür. Bu dönemler çok önemlidir. Ancak kimi zaman çocuğun doğal olarak genel sağlığı için diş renklenmeleri göz ardı edilebilir. İleriki dönemlerde koyu renkli oluşmuş dişler bile beyazlığa sonradan kavuşabilir.

 

Koyu görünümlü dişlerin bir başka nedeni ise düzenli diş bakımının ihmal edilmiş olmasıdır. Bazı dişler ise sağlıklı olsa da şeffaf mine yapısına sahip olur ve olduğundan daha koyu görünür. Şeffaf mine ağız ortamının karanlığını yansıtır ve gri hal alır.

 

Beyaz Dişlere Sahip Olmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Beyaz dişlere sahip olmak pek zor değil. Birincisi iyi bir bakım, düzenli fırçalama, düzenli diş hekimi ziyaretleri ile diş ve dişetlerinin sağlıklı kalmasını sağlamak ikincisi belki sigaradan vazgeçmek. Çay ve kahve alışkanlıkları başta olmak üzere tüm renkli gıdalar dişleri koyulaştırır ama düzenli fırçalama bunların etkisini yok etmese de azaltır.

 

Bu şekilde baş edilemeyen diş renklenmeleri için, Diş beyazlatma yöntemleri veya Laminat restorasyonları düşünülebilir. Lamina uygulamaları porselen ya da komposit vener olabilir. Teknolojinin ve bilimin gelişmesi ile her yeni gün beyazlatma yöntemlerine bir yenisi eklenirken “Lamina” bu yöntemler içinde kısa sürede sonuç veren en etkili tedavi yöntemi olarak ilk sıralarda yer alıyor.

 

Diş Beyazlatma Kimlere Uygulanabilir?

Diş beyazlatma hemen herkese uygulanabilir. Ancak çocuklara ve 18 yaşından küçük ergenlere tavsiye edilmez. Klinik muayene sonucu dişlerin ve hastanın uygun olduğu görüldüğünde uygulanan diş beyazlatma yöntemleri ideal bir çözümdür. Tedavinin etkili olamadığı ya da hızlı geri döndüğü durumlar olabilir. Örneğin fazla sigara ya da çay kahve alışkanlıklarında hızlı geri dönüşler yaşanabilir.

 

Beyazlatma işleminden sonra çay, kahve, sigara başta olmak üzere renkli gıdalardan uzak kalınması ilk iki hafta boyunca (özellikle ilk iki gün) çok önemlidir. Aksi halde istenilen beyazlık oluşmaz. Uygun koşullarda 2 yıla kadar dişler beyazlığını korur. Ancak fazla kahve ya da sigara kullanımı söz konusu olduğu hallerde beyazlatma işlemi çok tavsiye edilmez. Bu durumda belki bu alışkanlıklardan bembeyaz dişler uğruna vazgeçmek düşüncesi gelişebilir. Hem kahvemi içeyim hem de dişlerim beyaz kalsın isterseniz sizin için lamina uygulamaları daha uygun olacaktır. Laminalar ile dişte kalıcı beyazlık sağlanır.

 

Lamina Uygulaması Sadece Beyazlatma İşlemi İçin mi Kullanılır?

Lamina uygulamaları sadece dişlerde kalıcı beyazlık için değil aynı zamanda dişlerdeki şekil bozukluklarında, aralık dişlerin düzeltilmesi, ilerlemiş çürükler nedeniyle aşırı madde kaybına uğramış dişlerde estetiğin iadesinde, kırılmış ya da aşınmış ön dişlerde, beyazlatma ile düzelmeyen diş renklenmelerinde, estetiğin sağlanmasında ideal çözümdür.

 

Laminalar metal içermeyen yüzey kaplamalarıdır. Porselen yada adesiv (komposit) restorasyon sistemleri kullanılır. Metal içermedikleri için tam estetik sağlar, yarı geçirgen özelliktedir, mükemmel diş eti uyumu sağlarlar, ağız ortamında hijyenik özelliğe sahiptir, ve ayrıca sigara, çay kahve gibi ajanlarla renk değiştirmezler.

 

Dişler, kaplamalarında olduğu gibi kesilerek ufaltılmadığı için büyük ölçüde doğallığını korurlarken dişlerin şekil değişikliklerine de olanak tanır. Bu uygulamalarda dişlerin sadece ön yüzeylerinde hazırlık yapılır. Dişlerin restorasyon için hazırlanması titiz bir çalışma gerektirir. Laminanın alacağı şekil, dişeti uyumları ve konumları bu aşamada belirlenir. Sanat ve estetik duygusu gerektir. Bu nedenle aynı zamanda dişhekimliği bir sanattır.

 

Model hazırlama ve laboratuar aşamalarından sonra yaprak şeklinde hazırlanan ince porselen tabakalar dişlerin ön yüzeyine bonding sistemi ile dişe tam adaptasyonu sağlanır. Tutunmaları çok kuvvetlidir, dişle bütünleşir ve artık ayrılmazlar. Böylece istenilen beyazlık ve formdaki yeni dişlere kısa bir sürede ulaşılabilir.

 

Lamina Kimlere Uygulanabilir?

Gelişimini tamamlamış tüm dişlere uygulanabilir. Tırnak yeme ya da diş gıcırdatma hallerinde bu alışkanlıkların giderilmesi tavsiye edilir ki bunlar doğal mine içinde zararlı alışkanlıklardır. Fazla kemik ve dişeti çekilmelerine bağlı diş köklerinin fazlasıyla açığı çıktığı durumlarda dişeti tedavilerinin ardından yapılacak restorasyon seçeneği lamina değil tam estetik metalsiz porselen kaplamalar olmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir