ADSL Modemlerinde Isınma

Elektronik cihazımız hakkında bilgi edinir fakat onun enerji kaynağı olan adaptörleri çok önemsemeyiz. Sadece duvardaki prize takar ve bir daha yüzüne bile bakmayız. Elektronik cihazımız çalışmadığında veya teklediğinde bu arızanın adaptörden kaynaklanabileceği aklımızın köşesinden bile geçmez. Oysa 7 gün 24 saat prizde takılı kalan AC adaptörlerin içindeki devreler, kablolar ve sigortalar çok ısınmadan dolayı zamanla yanar veya kavrulur ve işlev yapamaz hale gelebilirler…

Daha birkaç gün önce yaşadığım bir sorun pek çok internet kullanıcısına bir ışık tutabilir. Bu sorun pek çoğumuzun hatta cihazın imalatçılarının veya tamircilerinin bile aklına gelmeyecek cinsten. Benim başıma geldiğinde hemen Türk Telekom’u telefonla arayarak onları da bilgilendirdim ki kendilerine modem arızası bildirildiğinde bu olasılığı da göz önünde bulundurmalarını ve hem kendilerinin hem tüketicinin bir sürü zahmetten kurtulacağını belirttim.

Hepimiz kullandığımız başta bilgisayar, cep telefonu, adsl modemleri, video kameralar, fotoğraf makinelerinin şarj cihazları gibi daha onlarca elektronik cihazlarda AC adaptörler (alternate current= alternatif akım adaptörleri ) ve DC adaptörler (direct current=doğru akım adaptörleri) kullanırız.

Elektronik cihazımız hakkında bilgi edinir fakat onun enerji kaynağı olan adaptörleri çok önemsemeyiz. Sadece duvardaki prize takar ve bir daha yüzüne bile bakmayız. Elektronik cihazımız çalışmadığında veya teklediğinde bu arızanın adaptörden kaynaklanabileceği aklımızın köşesinden bile geçmez. Oysa 7 gün 24 saat prizde takılı kalan AC adaptörlerin içindeki devreler, kablolar ve sigortalar çok ısınmadan dolayı zamanla yanar veya kavrulur ve işlev yapamaz hale gelebilirler.

Fakat ne yazık ki koyduğumuz yanlış teşhis bize ardı ardına sorunlar ve uğraşlar çıkarır. Cihaz tamirciye veya servisine gider, gereksiz masraflar edilir. Bazen bütün bunlara rağmen sorun çözülmeyebilir. Ta ki aklımıza AC adaptörü değiştirmek gelinceye kadar. Tam böyle bir uğraşa girmek üzereyken aklıma bir de AC adaptörü değiştirip denemek gelmeseydi ben de ADSL modemi servise gönderecek ve olmayan arızasının yapılıp gelmesini bekleyecektim.

Önce TTNET’i aradım ve ADSL modeminin internet ışığının yanmadığını söyledim. Sonra onların talimatlarıyla bazı işlemler yaptım sonuç değişmeyince ertesi güne TTNET görevlisiyle randevulaştık. Görevli eve geldi. Elindeki test cihazıyla bazı testler yaptı ve yanında getirdiği aynı marka ADSL modemini denedi. Ne telefon hattında ne ADSL hattında sorun vardı. Her ikisi de çalışır durumdaydı. Resetlemelerden de sonuç alamayınca haklı olarak modemin arızalandığına karar verdi. Önce bağlı olduğum Türk Telekom şubesine garanti belgesi ile gitmemi önerdi. Oradan geçici bir modem aldıktan sonra da cihazı İstanbul’daki servisine göndermem gerektiğini söyledi. Anlaşılan, benzer durumlarda Türk Telekom’un genel uygulaması böyleydi. Fakat teknik görevli test işlemlerini sırayla denerken bir ayrıntı dikkatimi çekti. Kendi getirdiği ADSL modemi bendeki AC adaptörü ile çalışmayınca kendi orijinal AC adaptörü kullanınca çalıştı ve ondan sonra benim ADSL modemimde sorun olduğuna karar verdi. Görevli teknisyen gittikten sonra ADSL modeminin AC adaptörünün arkasında yazılan özelliklerine bir göz attım. “İnput” 100-240 Volt ve “Output” 9 volt 1 amper yazıyordu. Yani 9 watt güç üretiyordu.

Evdeki bütün AC adaptörlerden bu güce en yakın 12 volt x 500 mili amperlik bir AC adaptör buldum ve geçici olarak modeme takıp denediğimde bütün ışıkları yanmaya ve çalışmaya başladı. Hemen Türk Telekom’u arayarak durumu bildirdim. Çok memnun oldular. Belli ki şimdiye kadar adaptörden şüphelenmek akıllarına gelmemişti. Sonra AC ve DC adaptörler hakkında internette Wikipedia başta olmak üzere bulabildiğim bilgileri okudum. Bu adaptörlerin ucuz maliyet kaygısıyla özellikle uzak doğuda üretildiğini ve henüz üniversal standartlarının belirlenmediğini ve genellikle üzerinde yazılan voltajı tam üretemediklerini, kısaca bazı elektronik cihazlarımızın güç kaynaklarının çok da güvenilir kalitede olmadığını öğrendim.

Bu arada bunların tamir edilmesinden çok, mümkünse görece iyi olan bir yenisiyle değiştirmenin daha rasyonel olacağına karar verdim. Nitekim internette sadece adaptör işiyle ilgilenen firmalar olduğunu görünce onlardan birini hemen favori listeme ilave ettim. Ne olur ne olmaz. Evde, ofiste kullandığımız onlarca elektronik cihaz vardı. Hepsinin AC adaptörlerinin güçleri, soketleri farklıydı. Bir gün bunlardan biri bozulursa acilen yeni bir adaptöre ihtiyaç olacaktı.

Orijinal AC adaptörü olmadan elektronik cihazları rastgele bir adaptörle çalıştırmak riskli oluyor ve düşük veya fazla güç elektronik cihaza zarar verebiliyor. Elektronik cihazlarda AC veya DC adaptörünün sağlam olduğundan emin olmadan cihazın arızalı olduğuna karar vermemeli ve AC input girişindeki volt ve amper değerlerini görmeden AC adaptörünü fişini prize takmamalıyız.

Yazar Hakkında

www.optiktunali.com.tr web sitesinde optik, göz ve görme konusunda çok değerli bilgiler yer almaktadır. Ayrıca  www.optiktunali.com online satış mağazasını gezmenizi tavsiye ederiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Online AVM ve Teknoloji Mağazaları Alışveriş Kuponları – Aralık, 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir