Adana, Adana Kebabı, Adana’nın Tarihi, Turistik Mekanları

Adana denilince akla ilk gelen dünyaca üne sahip Adana kebabı olsa da Adana’yı çekici kılan sadece gelişmiş damak tadı değildir elbette. Adana, doğal güzelliklerinin yanı sıra; kültür, tarih ve inanç turizmine de ev sahipliği yapan çok özellikli bir şehrimizdir…

 

Adana denilince akla ilk gelen dünyaca üne sahip Adana kebabı olsa da Adana’yı çekici kılan sadece gelişmiş damak tadı değildir elbette. Adana, doğal güzelliklerinin yanı sıra; kültür, tarih ve inanç turizmine de ev sahipliği yapan çok özellikli bir şehrimizdir.

 

Adana’da tarih adeta sokaklarda yaşar. İpek Yolu’nun güzergâhlarından olan Adana’da çok sayıda tarihi eser, köprü, camii, kilise, müze, han ve hamam vardır. Adana’yı keşfetmeye karar verdiğinizde mutlaka görmeniz, görmeden dönmemeniz gereken adreslerin başında Türkiye’nin en eski arkeoloji müzelerinden biri olan Adana Arkeoloji Müzesi gelir. Adana Arkeoloji Müzesi’nde tarih öncesine ait pek çok eser görebilmek mümkün. Hitit, Asur, Fenike, Frig uygarlıklarının yanı sıra Roma ve Bizans dönemlerinden kalma heykeller, kitabeler, lahit, stel, mimari parçalar, toprak altı çömlekler, madeni paralar, mühürler Adana Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen eserlerden sadece bir kaçı. Müzenin en önemli parçası kabul edilen lahitler ise sizi büyülemeye yetecek güzellikte.

 

Adana’nın bir diğer önemli adresi de Etnografya Müzesi’dir. Müzenin güney ve kuzey bölümlerinde Osmanlı döneminden kalma kadın ve erkek mezar taşları sergileniyor. Müzenin batı kısmında ise Türk-İslam eserlerini bulmak mümkün. Etnografya Müzesi’nde taş eserler ve etnografik eserler birlikte sergileniyor.

 

Adana’ya gidip de Atatürk müzesini görmemek olmaz. 1923 yılında Atatürk’ün Adana gezisi sırasında konakladığı bu ev yıllar sonra müzeye dönüştürülmüş ve koruma altına alınarak halka açılmış. Atatürk’ün Adana’ya gelişi her yıl 15 Martta resmi törenle bu binada kutlanmakta.

 

Adana’nın bir diğer tarihsel güzelliği Adana-Ceyhan arasındaki tarihi İpek Yolu üzerinde konumlanan Misis Mozaik Müzesi. Müzede; Misis Höyüğü’nde yapılan kazılar sonucu elde edilen kimi eserleri görmek mümkün. Adana’nın tarihi ve kültürel birikimine ilişkin en önemli adreslerden biri kabul edilen Misis Mozaik Müzesi’ni ve Karasu Antik Kentleri’ni gezi programınıza mutlaka dahil edin.

 

Adana adeta bir kültürler bileşkesidir. Verimli toprakları ve coğrafi konumu nedeniyle Adana tarih boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Adana’nın güzellikleri tarihi güzellikleri ile sınırlı değildir. Toros Dağlarının sunduğu doğal güzellikler Adana’yı adeta bir masal diyarına çevirir. Yedi göller, platolar, kuş cennetleri, termal alanlar ve Seyhan ile Ceyhan nehirlerinin varlığı Adana’yı gidilmesi ve görülmesi gereken şehirler sıralamasına sokmaya yeter de artar. Adana’nın doğal güzellikleri bazı outdoor aktivitelerine de olanak tanır. Yedi göller ve barajlar rafting; Seyhan ve Ceyhan nehirler ise balıkçılık ve sörf yapmak için ideal alt yapıya sahiptir. Adana’nın yöresel mimarisi hakkında fikir edinmek isterseniz özellikle Taş Köprü ve Tepebağ’da konumlanan eski Adana evlerini görmenizi tavsiye ederim.

 

İnternette yöresel ürünleri kapımıza kadafr getiren ve bu konuda hizmet veren online satış mağazaları bulunuyor. Bu mağazaların listesini tikokupon.com’un yöresel ürünler online satış sayfasında bulabilirsiniz. Sayfa içerisinde aynı zamanda indirim kuponu kampanyaları da yer alıyor.

 

Yazımın başında Adana denilince akla ilk Adana Kebabı gelir demiştim. Adana mutfak kültürü sadece kebaplardan mütevellit değil. Adana Mutfağı oldukça zengin. Et yemeklerinin yanı sıra buğday, baharat ve un Adana Mutfağı’nın temel taşlarını oluşturur. Adana’nın en az kebabı kadar üne sahip diğer tatlarını ise; Hayır, yüzük, toga ve topalak adı verilen çorba çeşitleri; çiğ köfte, içli köfte, hırcıklı köfte diye adlandırılan köfte seçenekleri; komeç lapa, ekşili pancar pilavları; muammara, haydari, babagünnaç, humus, bartafit, vartabi salataları; Künefe, bandırma, bici bici, karkus, kaynar, paliza adı verilen tatlılar oluşturur.  Biryan ve çığırtak kebabı en az Adana kebabı kadar talep görür. Yemeklerin yanında şalgam, aşlama ve ayran içilmesi tercih edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rezervasyon Siteleri İndirim Kuponları – Ağustos, 2020

 • 50 TL Tatil.com İndirim Kodu

  Tatil.com'da 1000 TL üzeri yurtiçi otellerde 50 TL ek indirim sağlar - 50 TL Tatil.com İndirim Kodu

 • Etstur Son Dakika Otel Fırsatı

  Bu kampanya sayfasında kısa süre satışa sunulan Son Dakika Otel Fırsatını kaçırmayın! - Etstur Son Dakika Otel Fırsatı

 • 200 TL Setur İndirim Kodu

  4000 TL ve üzeri rezervasyonda geçerli 200 TL ek indirim sağlar - 200 TL Setur İndirim Kodu

 • 25 TL Tatil.com İndirim Kodu

  500 TL ve üzeri yurtiçi ve yurtdışı rezervasyonda geçerli 25 TL ek indirim sağlar - 25 TL Tatil.com İndirim Kodu

 • % 5 Etstur Bonus İndirimi

  Otellerde Bonus Kart'a özel ekstra % 5 indirim +12 taksit kampanyası - % 5 Etstur Bonus İndirimi

 • % 8 Hotels.com Maximum İndirim Kodu

  31 Aralık 2020 tarihine kadar Visa logolu İş Bankası kredi kartı ile yapılan otel rezervasyonlarında anında % 8 ek indirim sağlar - % 8 Hotels.com Maximum İndirim Kodu

 • 100 TL Setur İndirim Kodu

  2000 TL üzeri tüm rezervasyonlarda geçerli anında 100 TL indirim sağlar - 100 TL Setur İndirim Kodu

 • % 7 Şehir Fırsatı İndirim Kodu

  Şehirdeki Aktivite, Eğlence, Restoran, Otel vb. rezervasyon ve etkinliklerde geçerli % 7 indirim sağlar - % 7 Şehir Fırsatı İndirim Kodu

 • 50 TL Setur İndirim Kodu

  1000 TL üzeri tüm rezervasyonlarda geçerli anında 50 TL indirim sağlar - 50 TL Setur İndirim Kodu

 • Agoda İndirim Kodu Listesi

  Günün indirim kodu listesi bu kampanya sayfasında... - Agoda İndirim Kodu Listesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir