Abidjan, Afrika’da Görülmesi Gereken Bir Şehir

Afrika, genel olarak safari turları ile tercih edilen bir destinasyon olsa da öne çıkan bazı şehirleri ile de alternatif tatil arayışındakiler için keşfedilmeyi hak ediyor. Bu keşif skalasındaki ilk adresimiz Fildişi sahilinin en büyük şehri olan Abidjan… Abidjan Afrika’nın batısında yer alıyor. Stratejik konumu ile Abidjan, Afrika için oldukça değerli bir liman kenti. Abidjan Batı Afrika bölgesinin en büyük limanına sahip, bu limanın içinde yer alan lagün ve limanın hemen yanı sıra konumlanan Banco Ulusal Parkı Abidjan denilince öne çıkan en önemli üç özellik…

 

Afrika, genel olarak safari turları ile tercih edilen bir destinasyon olsa da öne çıkan bazı şehirleri ile de alternatif tatil arayışındakiler için keşfedilmeyi hak ediyor. Bu keşif skalasındaki ilk adresimiz Fildişi sahilinin en büyük şehri olan Abidjan… Abidjan Afrika’nın batısında yer alıyor. Stratejik konumu ile Abidjan, Afrika için oldukça değerli bir liman kenti. Abidjan Batı Afrika bölgesinin en büyük limanına sahip, bu limanın içinde yer alan lagün ve limanın hemen yanı sıra konumlanan Banco Ulusal Parkı Abidjan denilince öne çıkan en önemli üç özellik.

 

Lagün Abidjan’ın karakteristik özelliğini ortaya çıkaran bir doğal oluşum. Lagün boyunca uzanan Abidjan’ın önemli bölgeleri: Cocody, Plateau, Treichville, Adjame, Koumassi, ve Marcory. Eğer siz de Abidjan’ı keşfetmeye karar verirseniz, aşağıda sıralayacağım yerleri görmeden dönmeyin…

 

Abidjan’ın kuzey bölgesinde konumlanan Çamaşırcılar Mahallesi mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Burada birçok insanı suyun içinde çamaşır yıkarken görebilirsiniz. Tıpkı Anadolu’da nehir kenarında eskiden rastlanan köylü kadınlar gibi burada da taş ve kayalara çamaşırların çarpılması ile yıkama işlemi gerçekleştiriliyor, deterjan kullanılmıyor. Oldukça renkli ve farklı bir görsel deneyim olduğunu söyleyebilirim.

 

Afrika denilince akla ilk gelenlerin başında fildişinden üretilmiş objeler, dekoratif öğeler ve aksesuarlar gelir. Geçmişten bugüne her biri birer sanat eseri haline gelen fildişi işçiliğinin geçmiş dönem en güzel örnekleri ise Ulusal Müze’de sergileniyor.

 

“Parc National du Banco” ve “Parc National de Tai” mutlaka görülmesi gereken iki doğa alanı. Parc National du Banco doğal yaşamı koruma özelliğinin yanı sıra yağmur ormanıyla da dikkat çekiyor. Ayrıca birçok farklı hayvan türünün izlenebileceği Hayvanat bahçesi de gezi planınıza eklemeniz gereken adreslerden. Bu doğa harikalarını görmeden dönmeyin.

Abidjan’ın kültürel dokusunu anlamak için gezilebilecek bir diğer adres yeni dönem eserlerin de yer aldığı Çağdaş Sanat Müzesi. Çağdaş sanat müzesi Abidjan’ın Cocdy bölgesinde yer alıyor.

 

Abidjan’ın 1960’lara kadar sömürge altında kaldığından bölgedeki tarihi binaların geçmişi de çok eskilere dayanmıyor doğal olarak. Örneğin 1985 yılında İtalyan mimar Akdo Spirito tarafından tasarlanan Aziz Paul Katedrali gibi.

 

Eğer gitmeye karar verirseniz otel rezervasyonu yapmadan önce tikokupon sitesi üzerinden bulacağınız bir indirim kodu ile avantajlı fiyatlar elde edebilirsiniz. Afrika Abidjan otellerinin listelendiği hotels.com’un indirim kodu yapacağınız rezervasyonlarda size ek indirim sağlayacaktır.

 

Umarım bu bilgiler faydalı olmuştur. Keyifli seyehatler dilerim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rezervasyon Siteleri İndirim Kuponları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir