obilir > Konular > Alışveriş > Teknoloji Ürünleri > 4K Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

4K Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Geçtiğimiz seneden itibaren 4K televizyonlar iyiden iyiye hayatımıza girmeye başladı. Markalar bu alana yöneldi, yüksek çözünürlüğü ön plana çıkaran reklamlar yaygınlaştı. Hatta; izlenecek fazla içerik olmasa bile FullHD televizyonlar ikinci plana itildi bile diyebiliriz. 4K televizyon isteyen her tüketicinin de dikkat etmesi gereken bazı şeyler var tabi. Neticede televizyonlarımızı uzun süre kullanıyoruz. O yüzden gelecekte standart olacak teknolojileri şimdiden desteklemesi, satın alırken önemli bir etken olmalı.

Akıllı televizyonlarda 4K içerik izlemek istiyorsak; ilk olarak televizyonda HDMI 2.0 teknolojisi var mı kontrol etmeliyiz. Bu teknoloji hem geriye uyumlu olması, hem de 3840×2160 çözünürlükte 60 fps içeriği desteklemesi ile ön plana çıkıyor. Bir kaç oyun dışında henüz 60 fps 4K içerik olmasa da, ileride çıkacak, özellikle aksiyon filmleri ve spor müsabakalarının 4K 60 fps ile kayıt edilmesi kaçınılmaz. Ayrıca HDMI 2.0; 32 kanallı 1536 khz ses desteği ve 21:9 görüntü formatına uygunluğu ile, kesinlikle yeni bir televizyon alırken bulunması gereken bir teknoloji.

İkinci en önemli özellik ise HDCP 2.2 . Yüksek Bant genişliğinde Dijital İçerik Koruması anlamına gelen bu teknoloji ise, 4K içeriğin izlenirken yasal olarak korunmasını üstleniyor. Henüz internetten 4K izlemek, bağlantı hızlarımızla pek mümkün gözükmese de, yeni nesil blu-ray diskler ve yayınların bu şifreleme ile gelmesi bekleniyor. 4K yayını izlemek içinse şifre çözücünün televizyonda olması lazım. Eğer HDCP 2.2 televizyonda yoksa, harici bir oynatıcı almak çözüm olacaktır.

Son olarak ise HEVC ya da bilinen adıyla H.265 kodek desteği. Yeni nesil bu kodek; MPEG-4’ten iki kat daha etkili sıkıştırma yapabiliyor. Yani doğal 4K içeriği, görüntü ve seste fazla kayba uğramadan sıkıştırmak mümkün. Tabi bu desteğe sahip olmayan tv sahiplerinin, yine harici medya oynatıcılarına yönelmeleri lazım.

Peki şu anda piyasa da satılan televizyonlar ne durumda? 2013 yılında çıkan; Panasonic TC-L65WT600 HDMI 2.0 desteğine sahip tek televizyon. Sony, bir yazılım güncellemesi ile; 2013 model televizyonlarına bu desteği vereceğini açıkladı. Yalnız geçen sene çıkan hiçbir 4K televizyonun HDCP 2.2 ve HEVC desteği yok, belirtmeden geçmeyelim. Bu seneki televizyonlarda ise durum daha iyi gözüküyor. Sony, Samsung, LG, Panasonic, Sharp ve Toshiba; yukarıdaki tüm teknolojilere sahip televizyonları piyasaya sürdüler. Yıl sonuna kadar çıkacak diğer markaların ürünlerinde de bunların olması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Online AVM ve Teknoloji Mağazaları Alışveriş Kuponları

 • 200 TL Beko İndirimi

  Beko online satış mağazasında 9 Kg Çamaşır Makinelerine özel 200 TL İndirim - 200 TL Beko İndirimi

 • 50 TL Media Markt İndirim Kuponu

  Club üyelerine online mağazada geçerli 50 TL Media Markt indirim kuponu - 50 TL Media Markt İndirim Kuponu

 • % 10 Teknosa Online Satış İndirimi

  Teknosa online mağazasında geçerli turuncu indirim başladı! - % 10 Teknosa Online Satış İndirimi

 • % 10 GearBest Promosyon Kodu

  10 $ ve üzeri tüm indirimsiz ürün alışverişine % 10 indirim sağlar - % 10 GearBest Promosyon Kodu

 • 100 TL Hepsiburada Bonus Kampanyası

  500-999 TL arası alışverişlerde 75 TL, 1.000 TL ve üzeri alışverişlerde 100 TL Bonus - 100 TL Hepsiburada Bonus Kampanyası

 • % 10 Hepsiburada Televizyon İndirimi

  En çok tercih edilen TV'lerde sepette anında %10 indirim - % 10 Hepsiburada Televizyon İndirimi

 • % 3 n11 İndirim Kodu

  n11.com'da 200 TL ve üzeri alışverişte Zubizu’ya özel sepette %3 indirim sağlar - % 3 n11 İndirim Kodu

 • % 20 MaxiTekno İndirim Fırsatı

  MaxiTekno teknoloji ürünlerinde % 20'ye varan haftanın süper indirimleri - % 20 MaxiTekno İndirim Fırsatı

 • 75 TL Hepsiburada Chip-Para Fırsatı

  Chip-Para kullanılıyor mu diyenler için Axess kart özel avantajlar sunuyor. Chip Para ile ödeme sayesinde yapılan alışverişlerde satın alınan ürünü sepete ekledikten sonra ödeme sayfasında kredi kartı bilgilerini girince otomatik olarak ne kadar chip para […]

 • % 6 DX Kupon Kodu (Coupon Code)

  160 dolar ve üzeri siparişe % 6 indirim sağlar (6% OFF for orders over $160) - % 6 DX Kupon Kodu (Coupon Code)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir