4+4+4 Eğitim Sistemi Akıllarda Soru İşaretleriyle Başladı

2012-2013 eğitim öğretim yılı denilince akıllara genellikle 4+4+4 gelmekte ama toplumun sorunu bu sistemin nasıl çalıştığı hakkında tam anlamıyla bilgilendirilmemesi…

4+4+4 Eğitim Sistemi Sorular ve Sorunlar

2012-2013 eğitim öğretim yılı denilince akıllara genellikle 4+4+4 gelmekte ama toplumun sorunu bu sistemin nasıl çalıştığı hakkında tam anlamıyla bilgilendirilmemesi.

 

Son yıllarda eğitim sistemi sürekli değişime uğradı. En son çıkan 4+4+4 ise çoğu kişinin kafasını karıştırdı. Çocukların çok erken yaşta okula başlaması hem ebeveynleri hem de çocukları etkiledi. Ebeveynler çocuklarının okula uyum sağlayabilecek mi endişesi içindeyken 5,5 yaşındaki çocuklar ise annelerinden ayrı, tanımadıkları insanların arasında yalnız olmaktan endişeliler. Daha belki de evdeki eğitimlerini tamamlayamamış çocukların, eğitim ve öğretim hayatına başlaması toplum tarafından ters tepkilere sebep oluyor.

Toplumun aklında sürekli klasik sorular var;
+ 4+4+4 nedir?
+ Bu eğitim sisteminin faydaları nelerdir?
+ Neden erken yaş?
+ Sınıfların mevcudu sistem değişmesine rağmen neden fazla?
+ Çocuklara neden erken seçim hakkı veriliyor?

Bu tarz sorular ve daha fazlası…

Halk sürekli sorularına cevap alamadığından dolayı tepkili. Kimi yerlerde ise bu sisteme karşı olmak için imzalar toplanmaktadır. “İmza toplayan kişiler için bu eğitim sistemi kötü ise neden sistem değiştirilirken bilgilendirilerek topluma sorulmadı?” diye yeni sorular akıllarda oluşup negatif düşünceler oluşmakta.

Bu sistem hakkında birçok iyi ve düşünce mevcut fakat kim ne kadar bu sistem hakkında bilgili kim değil bu hala bilinmemekte. Bu sorunun aydınlığa varılması için bence belirli eğitim yerlerinde konferans ve seminerler halinde bilgilendirme yapılması gerekmekte. Yararları ve zararları göz önünde bulundurularak birbirleriyle karşılaştırılmalı. Katılım olamayacağı düşünülerek web üzerinden bilgilendirilmeli ve kitle iletişim araçları tarafından belirli sunumlar düzenlenmelidir.

Her türlü sorularınız, düşünceleriniz v.b durumlar için alttaki sosyal ağ sitesindeki profilimden ulaşabilir, bloğumdaki paylaşımları takip edebilirsiniz.

 

https://www.facebook.com/Nakarat059
http://enlightened059.blogspot.com/

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kitap, Kültür ve Eğitim Siteleri İndirim Kuponları – Mayıs, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.