3G Nedir? 3G Teknolojisi Nedir? 3G’yi Ne Kadar Tanıyoruz?

3G teknolojisi Türkiye’de operatörlerin yaptığı yoğun tanıtım kampanyaları ve beraberinde getirdiği birçok yenilik sayesinde, uzun bir süredir cep telefonu kullanıcılarının gündeminde ilk sırada yer almaktadır. Türkiye’nin yeni tanıştığı ve uyum sağlamaya çalıştığı bu teknoloji, verimli şekilde kullanıldığında kullanıcıya çok büyük imkanlar sunabilmektedir…

3G’yi Ne Kadar Tanıyoruz?

3G teknolojisi Türkiye’de operatörlerin yaptığı yoğun tanıtım kampanyaları ve beraberinde getirdiği birçok yenilik sayesinde, uzun bir süredir cep telefonu kullanıcılarının gündeminde ilk sırada yer almaktadır. Türkiye’nin yeni tanıştığı ve uyum sağlamaya çalıştığı bu teknoloji, verimli şekilde kullanıldığında kullanıcıya çok büyük imkanlar sunabilmektedir.

3. Nesil GSM teknolojisi olarak da adlandırılabilecek olan 3G, GPRS – EDGE uygulamalarını da içine alan, 2G ve 2.5G uygulamalarının devamı niteliğinde olan bir teknolojidir. 3G, veri aktarım hızını kablosuz olarak 2 – 14,4 Mbps aralığına çıkararak internet ve cep telefonu kullanıcılarına büyük oranda hız ve kolaylık sunmuştur. ADSL’e doğrudan rakip olarak piyasada yerini almaya başlayan 3G, zaman ve mekan sınırlamasını ortadan kaldırmaya aday olan bir teknolojidir. 3G teknolojisi sadece cep telefonu pazarını değil, bilgisayar pazarını da büyük oranda etkilemiş, eğlence, medya, sağlık, bankacılık ve güvenlik sistemleri kendini yeniden konumlandırmaya başlamıştır.

Kapsama Alanı

3G teknolojisinde, şu an kullanılan mobil iletişim alt yapısını kullanılmamaktadır. Bu nedenle 3G altyapısı için operatörlerin büyük yatırımlar yapması gerekmektedir. Bununla birlikte, 3G teknolojisi için farklı bant genişliği kullanılmakta ve bu durum çok küçük konum değişikliklerinde ve hareket halinde bağlantı hızının yavaşlamasına neden olabilmektedir.

Bunun anlamı, balkonunuzdan iyi bağlantı hızıyla internete girerken, odanıza geçtiğinizde internetinizin sadece bir metrelik mesafede bir anda çok yavaşlama ihtimalini bir süre daha göze almanız gerekmektedir. Beklenmedik bir sürprizle karşılaşmamak için, önceden 3G uyumlu cep telefonunuzla ya da ödünç alacağınız bir modemle 3G bağlantısını kontrol etmekte fayda vardır.

Bilgisayarımda 3G Kullanabilir miyim?

3G servislerinin bilgisayarlarımızda kullanılabilmesi için Turkcell, Avea ve Vodafone, birçok kampanya oluşturmuşlar ve birbirinden farklı özelliklerde modem çeşitlerini lanse etmişlerdir. Bu modemlerin ortak özellikleri, USB girişinden bilgisayarlarımıza takılması ve içinde sim kartı bulunmasıdır. 3G modemleri laptop ve normal bilgisayarlarda kullanılabilmektedir.

Kampanyalar ve Vergiler

Operatörler sözleşmeli ve sözleşmesiz seçenekleriyle, 3G hizmetini müşterilerine sunmaktadır. Kontörlü ve faturalı hat seçenekleri de operatörler tarafından sağlanmaktadır.

Sözleşmeli alımlar, operatörlerin ağırlık verdiği ve müşterilerine avantajlar sunduğu en uygun seçenek olarak göze çarpmaktadır. Bu sözleşmelerle birlikte peşin modem ücreti alınmamasının yanı sıra, avantajlarıyla birlikte modem neredeyse bedavaya gelebilmektedir. Fakat sözleşmeli alımlarda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, sözleşme süresinden 3G kullanmaktan vazgeçmek isteseniz bile, yaptığınız sözleşme nedeniyle geri kalan ayları da tamamıyla ödemek ile yükümlüsünüz.

3G sözleşmeli paket alımlarında paket aylık fiyatlarına KDV ve ÖTV dahil edilmesine karşın, 31,78 TL’lik Hat Açılış Vergisi, sadece ilk sene alınan 12,65‘lik TGM Ruhsat vergisi ve aylık 1,02 TL’lik TGM kullanım ücreti faturalara eklenmektedir ve bu vergiler taksitlendirilmektedir. Böylece 3G kullanıcılarına belirtilen fiyatlar dışında ilk yıl için ortalama aylık yaklaşık 5 TL’lik ek kullanım ücreti yansıtılmaktadır. Sözleşmesiz cihaz alımlarında ise modemleri kendiniz almakla yükümlüsünüz. Yukarıda belirtilen vergileri yine 12 eşit taksite bölebilmektesiniz. Kontörlü hatların kullanımında ise sözleşmesiz olarak alınabilecek paketler kullanılabilmektedir.

 

Yıldıray Kaya

www.hurriyetkiyasla.com

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Online AVM ve Teknoloji Mağazaları Alışveriş Kuponları – Aralık, 2021

 • 300 TL Huawei İndirim Kodu

  5000 TL ve üzeri alışverişlerde geçerli 300 TL indirim sağlar - 300 TL Huawei İndirim Kodu

 • % 10 Aliexpress İndirimi +Kargo Bedava

  %10 indirim ve ücretsiz gönderim ile beraber her siparişte kullanılan kupon kampanyası - % 10 Aliexpress İndirimi +Kargo Bedava

 • 600 TL Huawei İndirim Kodu

  Alt limitsiz 600 TL anında indirim sağlar (Mate Book 14 i5, Mate Book X Pro I 5& i7, Mate Book 14 i7, MateBook 14 S I5H, Mate Book 14 S I7H, Mate Book D16 R5 modellerde geçerli) - 600 TL Huawei İndirim Kodu

 • 50 TL Media Markt İndirim Kuponu

  Club üyelerine online mağazada geçerli 50 TL Media Markt indirim kuponu - 50 TL Media Markt İndirim Kuponu

 • 100 TL Teknosa İndirim Kodu

  2500 TL ve üzeri alışverişte geçerli 100 TL indirim için TeknoClub'a üye olmanız yeterli. Detaylar için tıklayın! - 100 TL Teknosa İndirim Kodu

 • 400 TL Huawei İndirim Kodu

  Huawei online mağazada geçerli MateBook 13 R7 alımlarında anında 400 TL indirim sağlar - 400 TL Huawei İndirim Kodu

 • 200 TL Huawei İndirim Kodu

  3000 TL ve üzeri tüm ürünlerde geçerli anında 200 TL indirim sağlar - 200 TL Huawei İndirim Kodu

 • Arçelik Online Satış Kampanyası

  Arçelik online mağazada geçerli haftanın indirim fırsatlarını keşfedin... - Arçelik Online Satış Kampanyası

 • 300 TL Huawei MateBook İndirim Kodu

  Online alışverişe özel MateBook D15 i3 alımlarında geçerli 300 TL indirim sağlar - 300 TL Huawei MateBook İndirim Kodu

 • 100 TL Huawei İndirim Kodu

  2000 TL ve üzeri tüm alışverişlerde geçerli anında 100 TL indirim sağlar - 100 TL Huawei İndirim Kodu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir