3G Nedir? 3G Teknolojisi Nedir? 3G’yi Ne Kadar Tanıyoruz?

3G teknolojisi Türkiye’de operatörlerin yaptığı yoğun tanıtım kampanyaları ve beraberinde getirdiği birçok yenilik sayesinde, uzun bir süredir cep telefonu kullanıcılarının gündeminde ilk sırada yer almaktadır. Türkiye’nin yeni tanıştığı ve uyum sağlamaya çalıştığı bu teknoloji, verimli şekilde kullanıldığında kullanıcıya çok büyük imkanlar sunabilmektedir…

3G’yi Ne Kadar Tanıyoruz?

3G teknolojisi Türkiye’de operatörlerin yaptığı yoğun tanıtım kampanyaları ve beraberinde getirdiği birçok yenilik sayesinde, uzun bir süredir cep telefonu kullanıcılarının gündeminde ilk sırada yer almaktadır. Türkiye’nin yeni tanıştığı ve uyum sağlamaya çalıştığı bu teknoloji, verimli şekilde kullanıldığında kullanıcıya çok büyük imkanlar sunabilmektedir.

3. Nesil GSM teknolojisi olarak da adlandırılabilecek olan 3G, GPRS – EDGE uygulamalarını da içine alan, 2G ve 2.5G uygulamalarının devamı niteliğinde olan bir teknolojidir. 3G, veri aktarım hızını kablosuz olarak 2 – 14,4 Mbps aralığına çıkararak internet ve cep telefonu kullanıcılarına büyük oranda hız ve kolaylık sunmuştur. ADSL’e doğrudan rakip olarak piyasada yerini almaya başlayan 3G, zaman ve mekan sınırlamasını ortadan kaldırmaya aday olan bir teknolojidir. 3G teknolojisi sadece cep telefonu pazarını değil, bilgisayar pazarını da büyük oranda etkilemiş, eğlence, medya, sağlık, bankacılık ve güvenlik sistemleri kendini yeniden konumlandırmaya başlamıştır.

Kapsama Alanı

3G teknolojisinde, şu an kullanılan mobil iletişim alt yapısını kullanılmamaktadır. Bu nedenle 3G altyapısı için operatörlerin büyük yatırımlar yapması gerekmektedir. Bununla birlikte, 3G teknolojisi için farklı bant genişliği kullanılmakta ve bu durum çok küçük konum değişikliklerinde ve hareket halinde bağlantı hızının yavaşlamasına neden olabilmektedir.

Bunun anlamı, balkonunuzdan iyi bağlantı hızıyla internete girerken, odanıza geçtiğinizde internetinizin sadece bir metrelik mesafede bir anda çok yavaşlama ihtimalini bir süre daha göze almanız gerekmektedir. Beklenmedik bir sürprizle karşılaşmamak için, önceden 3G uyumlu cep telefonunuzla ya da ödünç alacağınız bir modemle 3G bağlantısını kontrol etmekte fayda vardır.

Bilgisayarımda 3G Kullanabilir miyim?

3G servislerinin bilgisayarlarımızda kullanılabilmesi için Turkcell, Avea ve Vodafone, birçok kampanya oluşturmuşlar ve birbirinden farklı özelliklerde modem çeşitlerini lanse etmişlerdir. Bu modemlerin ortak özellikleri, USB girişinden bilgisayarlarımıza takılması ve içinde sim kartı bulunmasıdır. 3G modemleri laptop ve normal bilgisayarlarda kullanılabilmektedir.

Kampanyalar ve Vergiler

Operatörler sözleşmeli ve sözleşmesiz seçenekleriyle, 3G hizmetini müşterilerine sunmaktadır. Kontörlü ve faturalı hat seçenekleri de operatörler tarafından sağlanmaktadır.

Sözleşmeli alımlar, operatörlerin ağırlık verdiği ve müşterilerine avantajlar sunduğu en uygun seçenek olarak göze çarpmaktadır. Bu sözleşmelerle birlikte peşin modem ücreti alınmamasının yanı sıra, avantajlarıyla birlikte modem neredeyse bedavaya gelebilmektedir. Fakat sözleşmeli alımlarda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, sözleşme süresinden 3G kullanmaktan vazgeçmek isteseniz bile, yaptığınız sözleşme nedeniyle geri kalan ayları da tamamıyla ödemek ile yükümlüsünüz.

3G sözleşmeli paket alımlarında paket aylık fiyatlarına KDV ve ÖTV dahil edilmesine karşın, 31,78 TL’lik Hat Açılış Vergisi, sadece ilk sene alınan 12,65‘lik TGM Ruhsat vergisi ve aylık 1,02 TL’lik TGM kullanım ücreti faturalara eklenmektedir ve bu vergiler taksitlendirilmektedir. Böylece 3G kullanıcılarına belirtilen fiyatlar dışında ilk yıl için ortalama aylık yaklaşık 5 TL’lik ek kullanım ücreti yansıtılmaktadır. Sözleşmesiz cihaz alımlarında ise modemleri kendiniz almakla yükümlüsünüz. Yukarıda belirtilen vergileri yine 12 eşit taksite bölebilmektesiniz. Kontörlü hatların kullanımında ise sözleşmesiz olarak alınabilecek paketler kullanılabilmektedir.

 

Yıldıray Kaya

www.hurriyetkiyasla.com

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Online AVM ve Teknoloji Mağazaları Alışveriş Kuponları

 • % 25 Hepsiburada İndirim Kodu

  100 TL ve üzeri tüm Hepsioutlet alışverişinde anında % 25 indirim sağlar - % 25 Hepsiburada İndirim Kodu

 • 177 TL n11 İndirim Kuponları

  Kampanya dahilinde verilen kuponlar ile 177 TL'ye varan n11.com indirimi... - 177 TL n11 İndirim Kuponları

 • 60 TL idefix Teknoloji İndirim Kodu

  550 TL ve üzeri elektronik ve teknoloji ürünlerinde geçerli 60 TL indirim sağlar - 60 TL idefix Teknoloji İndirim Kodu

 • 75 TL GittiGidiyor Bonus Kampanyası

  Bonus'a özel Gittigidiyor'da 75 TL Bonus +6 taksit - 75 TL GittiGidiyor Bonus Kampanyası

 • % 25 Siemens İndirim Kampanyası

  Siemens Trendyol kampanyası dahilinde kahve makinesi, buzdolabı, bulaşık/çamaşır makinesi, elektrikli süpürge ve mutfak gereçlerinde % 25 indirimi kaçırmayın! - % 25 Siemens İndirim Kampanyası

 • 200 TL Huawei İndirim Kodu

  3000 TL ve üzeri alışverişte geçerli sepette 200 TL indirim sağlar - 200 TL Huawei İndirim Kodu

 • % 20 Apple İndirim Kampanyası

  Apple Trendyol kampanyası dahilinde % 20 indirimi kaçırmayın! - % 20 Apple İndirim Kampanyası

 • % 25 Bosch İndirim Kampanyası

  Bosch Trendyol kampanyası dahilinde süpürge, ütü, matkap, ankastre set, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı ve elektrikli el aletlerinde % 25 indirimi kaçırmayın! - % 25 Bosch İndirim Kampanyası

 • % 30 Arnica İndirim Kampanyası

  Arnica Trendyol kampanyası dahilinde blender, mutfak robotu gibi elektrikli ev aletleri ve elektrikli süpürgelere özel % 30 indirimi kaçırmayın! - % 30 Arnica İndirim Kampanyası

 • % 30 Fakir İndirim Kampanyası

  Fakir Trendyol kampanyası dahilinde kişisel bakım ürünleri, elektrikli süpürge ve küçük ev aletlerine özel % 30 indirimi kaçırmayın! - % 30 Fakir İndirim Kampanyası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir