2012 Microsoft Ürünlerine Bakış

Benim gözüm de 2012’ye sunduğu ürünler bakımından en hızlı giren firma Microsoft. Bundan ötürü bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum. Şimdi Microsoft’un bizlere 2012’de sunmayı planladığı ürünlerden kısaca bahsedelim…

 

Benim gözüm de 2012’ye sunduğu ürünler bakımından en hızlı giren firma Microsoft. Bundan ötürü bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum. Şimdi Microsoft’un bizlere 2012’de sunmayı planladığı ürünlerden kısaca bahsedelim.

 

Yeni Bir İşletim Sistemi Windows 8

İlk olarak bahsedilmesi gereken program tabi ki de Windows 8 olmalı. Çünkü Microsoft’un işletim sistemi olan Windows’u 7’den 70’e herkes biliyor. Windows 2009 yılında kullanıcılara Windows 7’yi tanıtmıştı daha insanlar yeni yeni Win 7’ye alışmıştı ki Windows 8’i duyurdu ve bir kaç gün önce de beta sürümünü biz kullanıcılara sundu.

 

“Peki, neden Microsoft Windows 7’den hemen sonra Windows 8’i çıkardı?”

 

Çevremdeki insanlardan da bazen bu soruyu duyuyordum. İşte sebepleri,

Windows 7’nin çıktığı 2009 yılında tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonlar o kadar yaygın değil hem de bugün ki seviyede değildi. Bu sektör öne çıkınca Windows 7’nin tabletlerin ve akıllı telefonların sistem ihtiyacını tam karşılamadığından Microsoft yeni bir işletim sistemi çıkarma kararı aldı.

 

Diğer bir sebep ise dokunmatik sistemlerin bilgisayarlara da entegre edilmeye başlanması ile dokunmatik sistemlere tam olarak sunan işletim sistemi ihtiyacının ortaya çıkması.

 

En büyük sebep olarak ise cep telefonu sektöründe Microsoftun yaşadığı hüsran diyebiliriz. Microsoft şimdiden Nokia, Samsung gibi şirketlerle çoktan anlaştı. Hatta geçtiğimiz günler de Sony de cep telefonlarında Win 8 kullanacağı söylendi.

 

Windows 8’de karşımıza çıkan en büyük farklar ise Windows’un klasik görünümü yerine gelen metro ara yüzü ve dokunmatik sistemlere uygunluğu diyebiliriz. Burada şunu da belirtmeliyim ki Windows 8 sağlam bir şekilde geliyor ve başta Google, Apple gibi dev şirketler bu durumu endişe ile izliyor.

 

İnternet Tarayıcısı Internet Explorer 10

İkinci bahsedeceğim program ise Windows sistemlerin de karşımıza çıkan internet tarayıcısı olan Explorer. Ben IE’a kaygı ile bakan biriyim çünkü IE sürümlerin de her zaman bir hüsran yaşadım. Bakalım Microsoft bu sektördeki en büyük rakipleri olan Google Chrome ve Mozilla Firefox’a nasıl cevap verecek.

 

Veri Tabanı Sql Server 2012

Gerçekten de Sql Server kıskanılacak bir şekilde geldi. Özellikle İş zekası, veri madenciliği, Olap gibi konularda sağlam bir Sql Server karşımıza çıkıyor. Bu konularda eleştirilen Sql Server’a Microsoft 2012 versiyonuyla güzel bir cevap vermeye hazırlanıyor sanırım. Bu sektördeki Rakipleri olan Oracle ve IBM firmalarını zor durumda bırakacağa benziyor.

 

Visual Studio 11

Zaten bu yazının ortaya çıkmasının en büyük nedeni Visual Studio. Öğrenciler için güzel bir sistem olan DreamPark tan VS’nun beta sürümünü indirirken bu yazıyı hazırladım fakat bu konuda henüz yazı yazacak bir bilgim yok. Sadece şunu diyebilirim ki gördüğüm kadarıyla çok farklı bir Visual Studio ile karşılaşabiliriz. Sizler İnternetten daha fazla kaynaklar bulabilirsiniz.

 

Benim şimdilik aklıma gelenler bu kadar sizlerin de yorumlarınızı bilmek isterim doğrusu. Bu yıl Microsoft için geçekten de özel bir yıl olacak. Özellikle Windows 8 hakkında neler düşünüyorsunuz?

 

Yazar Hakkında:

Bu yazı; elektronik devreler, PIC programlama, C# gibi elektronik ve bilişim konuları ile ilgilenen Sadık Bozkurt tarafından yazılmıştır. Yazarın diğer yazılarını okumak için kişisel web sitesi olan Teknokoliker‘i ziyaret edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Online AVM ve Teknoloji Mağazaları Alışveriş Kuponları – Şubat, 2024

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.