14 Şubat Sevgililer Günü İçin Geri Sayım Başladı

14 Şubat sevgililer günü yaklaşıyor. Geri sayım çoktan başladı. Sevdiğine, eşine veya nişanlısına özel bir aşk hediyesi vermek isteyenler de hediye seçeneklerini araştırmaya şimdiden başlamışlardır bile. Tabii bu işi zevkle yapanların yanında nereden çıkıyor bu adetler diyenlerimiz de oldukça çoktur sanırım. (Bunu diyenlerin çoğunluğu tabii ki erkekler) Ben de biraz araştırdım ve bugünün nereden çıktığını buldum. Sizinle de paylaşmak istedim.

III. yüzyılda Roma tahtında ki İmparator II. Clauidus aşırı savaş ve askerlik tutkunu olduğundan her yetişmiş erkeğin kesinlikle asker olmasını istiyor ve kimseye göz açtırmıyormuş. Hatta daha da ileri giderek askerliğe engel oluyor düşüncesiyle evlenmeyi yasaklamış. Kimse sevdiği ile beraber olamıyor ve gün geçtikçe Roma kenti, sayısı giderek artan uzak ülkelerde ölen sevgililerinin ardından ağlayan kadınlar ve kızlarla doluyormuş.

Bu arada Aziz Valentine ise, her yeri gezerek dinsel vaazlar veriyor, İmparator’un hatalı olduğunu anlatıyor ve bir yandan gençleri gizlice evlendirmeye devam ediyormuş. Ve sonunda yakalanıp hapse atılmış. Valentine’nin hapiste olduğu günlerde yaşananlar ise bir efsaneye dönüşerek günümüze kadar ulaşmış:

Valentine hapisteyken gardiyanın gözleri görmeyen kızı Julia ile tanışır ve gözlerinin görmesini sağlar. Sonrasında ölüm emri gelen Aziz Julia’ya son bir not yazar ve  Tanrı’ya hep yakın olmasını öğütler, notun altını da “Senin Valentine’nından” diye imzalar. Mektup, ertesi gün Julia’ya ulaşır, o günün tarihi ise 14 Şubat 270′dir. Valentine, sonradan Papa I. Julius tarafından “Porta Valentini” adı verilen bir kemer kapısının altına gömülür. Julia, mezarın yanına pembe çiçekler açan bir badem ağacı diker ve günümüzde de badem ağacı sevginin ve dostluğun simgesidir.

Böylece günümüzdeki yorumuyla “Valentine günü” yani Sevgililer Günü, Roma’daki gibi sevenlerin birbirlerine sevgilerini Valentine’nin son mesajında olduğu gibi küçük kartlar ve hediyelerle kutladıkları bir gün haline gelmiş.

14 Şubat sevgililer günü için genel olarak anlatılan bu hikaye ne kadar doğrudur bilemiyorum ama bu bizim sevdiklerimize özel hediyeler alarak yapacağımız jesti kesinlikle etkilemeyecektir değil mi? Durum bu olunca da benim size sevgiliye hediye olarak önerebileceğim tek taş yüzük çok şık ve anlamlı bir hediye olacaktır. Roberto Bene‘nin sevgililer günü hediyeleri kategorisinde özel ve yeni pırlanta modellerini inceleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Ali Alat Pırlanta konusunda sürekli takipte olan ve yıllardır pırlanta üretimi konusunda deneyimli olan Roberto Bene Pırlanta markası ile çeşitli işbirlikleri gerçekleştiren bir girişimcidir. http://www.robertopirlanta.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çiçek, Çikolata ve Hediye Sipariş Siteleri Alışveriş Kuponları – Eylül, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.