Home > Konular > Edebiyat (genel) > Deneme > Türkler Zengin Olamaz!

Türkler Zengin Olamaz!

Neden mi? Çünkü Türk kültüründe girişimcilik, yaratıcılık, buluş, icat, değer yaratma, yatırım, finans, işletmecilik, pazarlama, reklam ve en önemlisi de okumak boş kavramlar romantik bir delilik olarak görülür ve dalga geçilir. Üretmek ve satmak üzerine kurulu hala toprak ve sanayi devrimden kalma düşünceler hakim…

 

Bunun nedeni hiç tereddüt yok ki bizleri yetiştiren öğretmen, aile ve çevrenin büyük payı var. Daha insanın ilk öğrenme yıllarında; öğrenme ve deneme duygularına büyük bir darbe vurulur. Kendi kendine yetinmeye çalışmaya başlayan birey, birileri tarafından yardım etmek niyeti ile başka biri tarafından yapılır ve bu çocuğun kendine olan güven ve duyguların gelişmesine olanak tanınmaz.

Toplum da hala para, mal, mülk, ticaret, girişimcilik varlıklı olmaktan söz eden insanlara diğer insanlar dalga geçer ve “senin gözün yükseklerde sen mi?  bırak bu işleri aklın havada” gibi söz ve davranışlarla alay edilir. Ençok kullanılan cümlede “biz böyle gördük babamızdan  senden mi akıl alacağız”

Bir zaman sonra o dahi çocuk gider yerine uslu, kendine güveni olmayan korkak, “bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın” mantığı ve “zaten ben fikrimi ve düşüncemi de söylesem bir şey olmaz beni dinlemezler onlar daha iyi bilir” der. Kendisinin belli kuralar ve görevler çevresinde yasaması, kimse yapamadıysa bende yapamam düşüncesiyle hareket eden birey kendisinin normal bir insan gibi yaşamasını kabul eder ve içindeki o dahiyi  öldürür.

Kendine yeni görevler verir. Ben okuyarak ya devlet memuru olmaya ya da bir firmada çalışsan vasat bir insan olmak için kendini şartlandırır. “Olmadı baba mesleğine devam ederim” der ve öyle yapar kendi nesillerine de öyle aşılayarak gelecek bir nesil yok olur…

Sonuç olarak biz Türkler hala devlet ve birey olarak başkalarına bağımlı yaşamak sorunda kalırız. Kuraları onlar koyar, biz uyarız. Bu çark öyle de devam eder ta ki bu toplum uyanıp da kendini hızlı bir şekide gelişmesine kadar. Bunun da tek yolu var; merak, okumak, araştırmak  düşünmek ve uygulamaktır. Yoksa biz bu akılla bir arpa boyu yol alamayız.

Yazar Hakkında:

Sizlerin daha varlıklı olmanız için işletmeniz den daha fazla kar sağlamanıza doğru yatırım yapmanıza yardım ediyorum ( http://abitgulistan.blogspot.com/ )

Online Alışveriş Önerisi

İlgilendiğiniz ürünleri internete özel indirim fırsatları sunan ePTTAVM (PTT Alışveriş Sitesi) üzerinden satın almanız mümkün. Ücretsiz kargo ve kapıda ödeme gibi avantajları var. Diğer alışveriş sitelerinin aksine, PTT güvencesi ile yurdun her iline, her ilçesine gönderim yapıyor. Buraya tıklayarak ePTTAVM sitesine giriş yapabilir ve sipariş verebilirsiniz >>.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir