Home > Konular > Kişisel Bakım > Piercing ve Dövme > Piercing’inizin Enfeksiyon Kaptığını Nasıl Anlarsınız?

Piercing’inizin Enfeksiyon Kaptığını Nasıl Anlarsınız?

Piercing Enfeksiyonu:

Piercing taktırmak, piercing takmak çok moda… Pek çok kişi günümüzde vücutlarının çeşitli yerlerine piercing taktırıyor. Kaş, burun, dudak, dil gibi yüzün çeşitli yerlerine, göbek deliğine takılan piercing pek çok kişi için yaşam felsefesinin sembollerle anlatımını ifade ediyor. Piercing bir tercih meselesi, bir ifade biçimi. Ancak piercing taktırmadan evvel karşılaşılabilecek sorunlara karşı da bilgi sahibi olmakta fayda var. Bu yazı piercingli alanın enfeksiyon kapıp kapmadığını anlamanıza yardımcı olacak…


Piercing taktıranların en sık yaşadığı sorunların başında piercinge bağlı gelişen enfeksiyonlar geliyor. Piercingli alanın enfeksiyon kapması oldukça tehlikeli bir durum. Eğer doğru şekilde tedavi edilmezse, enfeksiyon, başta yaralar olmak üzere çok daha ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkarabiliyor.

Piercingli Alanın Enfeksiyon Kaptığını Nasıl Anlarız?

Piercing Enfeksiyonu

Kızarıklık Var ise…
Kızarıklık piercing enfeksiyonlarının ilk belirtilerinden biridir. Hemen her piercing taktıran kişi, piercing takılmasını takip eden günlerde piercingli alanın çevresinde kızarıklık sorunu ile karşılaşırlar. Eğer kızarıklık geçmezse ya da zamanla daha koyulaşmaya başlarsa o zaman bir enfeksiyon durumundan söz edebiliriz. Piercing takılmasını takip eden günlerde antibiyotik içerikli bir krem kullanmak olası enfeksiyonların gelişmesine karşı koruyucu olacaktır. Eğer enfeksiyon safhasını henüz kızarıklık aşamasında yakalarsanız o zaman sorunu gelişmeden yani yaraya dönüşmeden durdurabilirsiniz.

Şişme, Şişkinlik ya da Kabarcık Oluşumu Var ise…
Eğer piercing takılan alanın çevresinde zamanla şişme ya da kabarcık (su toplaması da olabilir) gibi etkiler gözlemleniyorsa bu piercing takılan bölgenin enfeksiyon kaptığına dair önemli bir belirtidir. Yukarıda da tavsiye ettiğim antibiyotikli krem kullanımını bu aşamada da dikkate alın. Şişkinliği takip etmek ve uzun sürmesi durumunda (2 günden fazla) bir cilt doktoruna göstermek önemlidir.

Piercingli Alanın Etrafında İrin (iltihap) Var İse
Eğer piercing takılan alanın çevresinde iltihap var ise zaman kaybetmeden doktora müracaat etmek önemlidir. İltihaplar zamanında müdahale edilmezlerse çok daha büyük sağlık sorunları yaratabilirler hatta bir gece ansızın kendinizi hastanede bulabilirsiniz. Piercingli bölgenin yaraya dönüşmesi de yine bu tedavi edilmeyen irinlerden kaynaklanır ve bu da çok ciddi bir estetik problemidir ve bir ömür boyu bu yarayı taşımak zorunda kalabilirsiniz.

Piercing taktırdıktan sonra enfeksiyonlara karşı korunmak için piercingli alanı çok temiz tutmanız gerekir. Düzenli olarak alkol bazlı solüsyonlarla piercingli bölgeyi hijyenik hale getirmek asli göreviniz olmalıdır. Unutmayın ki enfeksiyon bir sağlık problemidir ve sonuçları hem tehlikelidir hem de estetik açısından sakıncalıdır.


İlginizi Çekebilir

Dövme Modelleri Bulmak ve Seçmek

Yeni bir dövme yaptırmaya kadar verdiğinizde, dövme modelleri ile ilgili yeni adresler, kaynaklar, kitaplar, dergiler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir