Home > Konular > Edebiyat (genel) > Deneme > Moral FM’de Moral Yoksunluğu

Moral FM’de Moral Yoksunluğu

Moral bulmak için açmışken moralsizliğimin asıl kaynağı Moral FM oldu. Aşağıda aktardıklarım moralsizliğimin sebeplerini açıklamaktadır…

Arabayı yıkatırken radyoyu açtım. Baktım ki bir kanalda din sohbeti var, bir şeyler öğreneyim diye o kanalı dinlemeye koyuldum. Adı Moral FM olan radyo kanalında bir katılımcı Bediüzzaman Said-i Nursi’den dem vuruyordu. Konuşmasına Said-i Nursi’den alıntılar yerleştiren, onun külliyatını hatmetmiş gibi gözüken Nurcu, benimsedikleri eğitim modelini anlatıyordu. Söylediklerine göre Said-i Nursi, pozitif bilimlerle dinî bilimlerin bir arada okutulduğu bir eğitim modeli tahayyül ediyormuş. Osmanlı’nın Duraklama Dönemi’ne kadarki eğitim sistemi Bediüzzaman’a ilham vermiş olmalı ki ta o zamanki eğitim modeli onun fikriyatında yer bulmuş. Bir de ilimlerin insanı Allah’a yaklaştıracağını düşünüyormuş Said-i Nursi. Bir bilim adamı Allah’ın yeryüzünde işlettiği düzeni daha iyi anlamak, çözümlemek, çözmek için uğraşmalı, deneyler yapmalıymış. Oysa Batı’nın anladığı bilim, insanı materyalizme yaklaştıran ve Tanrı düşüncesinden uzaklaştıran bir konuma sahipmiş. Oysa bunun tam tersi olmalı, bilim yaparak Tanrı’ya daha fazla yaklaşmalıymışız. Ya da Tanrı’ya daha fazla yaklaşma, Tanrı’yı keşfetmek ülküsüyle yola çıkıp bilim icra etmeliymişiz. Şimdilik burada noktayı koyuyorum.

Bilimin Allah için mi, yoksa insanlık için mi yapılacağı soruları tartışmaya açıktır. Öncelikle şunu ifade etmek isterim ki bilimsel bilgilerimiz arttıkça insanların Tanrı’dan uzaklaşacağı görüşünü savunanlar da az değildir. Özellikle ortaya çıkartılan yeni bulguların, olguların dinî kitaplarla çeliştiği görüldüğü vakit insanları dinden uzaklaştıracağı su götürmez bir gerçekliktir. Bu düşünceler ışığında söylemeliyim ki bilim ile Tanrı ilişkisi hususunda çeşitli görüşler mevcuttur. Bunlardan hangisine dosdoğru inanacağımız, yine bilimin aydınlattığı ışık sayesinde yanıt bulacaktır. Yalnız, benim bilimden kastım Darwin konusunda olduğu gibi çarpıtılmış, dalavere bilim değildir; Tanrı’nın var olmadığını haklı çıkarmak için kirli oyunlarla, iğrenç tezgâhlarla, yalan dolanlarla önümüze sunulan bilim değildir. Dosdoğru ve hakkaniyetli bilimdir.

Şimdi, bu paragraftan sonra tekrar gelelim Moral FM’deki adını bilmediğim üstadımıza. Üstadımız (!) Said-i Nursi’nin eğitim tasavvurundan söz ederken şu andaki eğitim sistemimize çatmayı da unutmadı. Tevhidi Tedrisat Yasası’na burun kıvıran üstadımız höykürmeye başladı ve içindeki niyeti bir bir döktü. Tevhidi Tedrisat Yasası’nın Allahsız, kitapsız çocuklar yetiştirdiğini kusan Nurcu üstadımız o dönemki CHP’nin Allah adını yasakladığını hiç utanıp sıkılmadan dile getirdi. Atatürk’ü anlamayan ve anlamakta da geç kaldığını düşündüğüm zat-ı muhterem (!) Moral FM’i dinlerken “moral bozukluğu” yaşamama yol açtı. Moral bulmak için dinlediğim Moral FM bizatihi moralsizliğimin kaynağı oldu. Atatürkçülere tavsiyem şudur ki moralinizi bozmak için Moral FM birebirdir. Hele ki o haykıran, höyküren, hırlayan, hırpalayan üstadımıza denk gelirseniz ne mutlu size!

İşte böyle sevgili okurlar. Bir din muhabbetinden istifade etmek için açtığım kanalda konuşan “Gerici Bilgili”, Said-i Nursi’nin sözlerini papağan gibi yinelemekten geri durmuyordu. Bediüzzaman Hazretleri her zamanki gibi haklıydı; o ne eylerse güzel eylerdi. Allah bizi kula kulluktan saklasın, Gerici Bilgili gibilerinden muhafaza etsin; akıl fikir ve zihin açıklığı ihsan eylesin. Âmin.

Online Alışveriş Önerisi

İlgilendiğiniz ürünleri internete özel indirim fırsatları sunan ePTTAVM (PTT Alışveriş Sitesi) üzerinden satın almanız mümkün. Ücretsiz kargo ve kapıda ödeme gibi avantajları var. Diğer alışveriş sitelerinin aksine, PTT güvencesi ile yurdun her iline, her ilçesine gönderim yapıyor. Buraya tıklayarak ePTTAVM sitesine giriş yapabilir ve sipariş verebilirsiniz >>.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir