Home > Konular > Alışveriş > Ürün ve Hizmet Yorumları > Klima Seçimi Nasıl Olmalı? Hangi Klima En Uygun Fiyatlı?

Klima Seçimi Nasıl Olmalı? Hangi Klima En Uygun Fiyatlı?

Yaz geldi ve sıcaklar bastırıyor. Eviniz veya iş yeriniz için en doğru ve en uygun fiyatlı bir klima seçimi yapmayı şimdiden düşünmek iyi bir fikir. Belki kullandığınız bir klimanız var, yenileyerek aylık bütçeniz için tasarruf yapmayı düşünüyor olabilirsiniz. Ya da karşılıklı pencereleri açarak içeriyi serinletmeye çalışıyor olabilirsiniz. Belki bu size yeterli gelmiyor olabilir. Evet, çoğunlukla öyledir de. Klima satın almadan önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır…


 

Yaz geldi ve sıcaklar bastırıyor. Eviniz veya iş yeriniz için en doğru ve en uygun fiyatlı bir klima seçimi yapmayı şimdiden düşünmek iyi bir fikir. Belki kullandığınız bir klimanız var, yenileyerek aylık bütçeniz için tasarruf yapmayı düşünüyor olabilirsiniz. Ya da karşılıklı pencereleri açarak içeriyi serinletmeye çalışıyor olabilirsiniz. Belki bu size yeterli gelmiyor olabilir. Evet, çoğunlukla öyledir de… Klima satın almadan önce klima online satış kampanyalarına bakabilir ve indirimlerden yararlanabilirsiniz. Ancak klima seçerken ve satın alım öncesi dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

 

Önce basit anlamda bir klimanın nasıl çalıştığına bakalım:

 

Klimanın çalışma prensibi özetle: Belirli bir basınç altındaki sıvının istenilen sıcaklık derecesinde buharlaştırılması ve sonra da tekrar sıvı hale dönüşmesidir. Çevrim malzemesi olarak gaz kullanılır. Gaz kompresör vasıtasıyla emilir, sıkılaştırılır ve sıvılaştırılır. Sıkıştırma sırasında ısı açığa çıkar. Açığa çıkan ısı fan aracılığıyla dışarıya (odaya) atılır. Söz konusu sıvı daha sonra tekrar gaz haline dönüşür. Bu sırada bulunduğu ortamdan ısı çektiği için odanın sıcaklığını da düşürmüş olur. Bu işlem aynı şekilde tekrarlanır.

 

Öncelikle ne tür bir klimaya ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz. Klimalar kullanılacağı mekanın metre karesine göre farklı boyutlarda olmalıdır. Örneğin, ev, ofis, hastane, lokanta, bilgi işlem odası vb. Dolayısıyla bir yatak odasına takılacak klima, salona takılacak klimadan daha ufak kapasitededir. Klima fiyatları da bu noktada birbirinden farklıdır. Bir klima seçmeden önce mutlaka klimayı takmayı düşündüğünüz odanın veya mekanın metrekaresini hesaplayın. Bu, klima seçiminize yardımcı olmaya çalışan yetkili kişi tarafından mutlaka size sorulacaktır.

 

Ülkemiz koşullarında bir klimanın ortala ömrü 10 yıl olduğu yetkililer tarafından söylenir. Dolayısıyla klima satın almadan önce yıllık işletme ve bakım maliyetine dikkat edilmelidir. Ayrıca enerji tasarruflu klima seçmeyi düşünmeli ve aylık gelecek elektrik faturalarınızın fazla kabarık olmamasına dikkat etmelisiniz.

 

Satın alacağınız klima veya klimaların bulunduğunuz yere yakın servis hizmetlerinin olup olmadığını mutlaka sorun. Herhangi bir klima arızası karşısında bir telefonla servis hizmeti alabiliyor olmanız sorununuzu kısa zamanda çözmenize yardımcı olacaktır.

 

Yazın soğutma ihtiyacınız için tercih edeceğiniz klimalardan artık ısıtma ihtiyacınızı karşılamak içinde faydalanmayı düşünebilirsiniz. Güneyde bulunan iyi izole edilmiş birçok ev kışın ısınma ihtiyaçlarını klima ile çözebiliyor aynı zamanda. Bu noktada nasıl bir iklim koşulunda yaşadığınızı da göz önünde bulundurmanızda fayda var.

 

Bizim oturduğumuz ev 3 oda bir salon. 2 küçük odanın herbirine 7.000’lik, yatak odasına 9.000’lik, salona ise 24.000’lik olmak üzere toplam 4 adet duvar tipi klima taktırdım. Oldukça da memnunum. Yazı serin, kışı ise sıcacık geçiriyoruz. Egede oturuyoruz ve evin dış cephesinde mantolama var. Bu da ısı kaybını önlüyor zaten. Dolayısıyla kalorifer vb. gibi başka ısıtıcıya gerek kalmıyor. Halihazırda internette klimalar için oldukça güzel kampanyalar ve indirim fırsatları sunuluyor. Mesela tikokupon indirim kuponu sitesinde bulunan kliksa klima indirimleri sayesinde baymak gibi popüler marka klimaları ek indirimle online satın almak mümkün. Alacağınız klima veya klimaların bulunduğunuz yere yakın servis hizmetlerinin olup olmadığını mutlaka sorun.

Umarım bu tavsiyeler işinize yarar.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir