Home > Konular > Hayvanlar Alemi > Kediler > Kedilerin Sevmediği Kokular ve Uzaklaştırmanın Yolu

Kedilerin Sevmediği Kokular ve Uzaklaştırmanın Yolu

Kedileri bahçe, balkon, giriş katlarından nasıl uzak tutarsınız? Tırmalamasını istemediğiniz koltuklardan ve girmesini istemediğiniz yerlerden nasıl uzak durmasını sağlarsınız? Bunu en zararsız şekilde onların sevmedikleri kokuları sıkarak, veya ultrasonik ses veren kovucularla yapabilirsiniz. Peki kedilerin sevmediği kokular nelerdir? Limon, portakal, naftalin ve karabiber gibi öneriler çoğu zaman pek de başarılı sonuç vermez. Nasıl ki sivrisinekleri uzaklaştırmak için fişe takılan tablet veya sıvılar kullanıyorsak, kediler için de geliştirilmiş spreyler var…

Kedilerin Sevmediği Kokular

İç ve dış mekanlar için hazırlanmış 2 temel konsantrasyon var. İç mekan için olan hazır sprey. Yaklaşmasını istemediğiniz bölgeye sıkmanız yeterli. Dış mekanlar için olanı ise konsantre bir karışım, yani su ile seyreltmek gerekiyor. Nerede uygulamak istiyorsanız ona göre seçim yapın.

İç Mekanlar İçin

Ev veya apartman gibi iç mekanlarda kullanılan 2 tip var. Birincisi uzaklaştırmak için, ikincisi ise hem uzaklaştırmak hem de lekeli bölgeyi temizlemek için.

Sprey
Kedinizin ev içerisinde veya apartmanda yaklaşmasını istemediğiniz noktalara, kapı önündeki paspasa, tırmalamasını istemediğiniz mobilya ve ev eşyalarınıza 30cm’den sıkın. Bitkilere direkt uygulamayın. Bitkiye yaklaşmasını istemiyorsanız bir beze sıkıp, bitki yanına bırakın veya saksıya sıkın, bir daha yaklaşmaz. Korumak istediğiniz eşya veya yerlere sıkın. Örneğin kabloları mı dişleyip parçalıyor? Sıkın kaçsın. Kedilerin koltukları tırmalamasını önlemek için tırmaladığı alanlara sıkın. Ya da koltuğun arkasına saklanıp sizi tedirgin ediyorsa o bölgeye sıkın, bir daha girmez. Aynı zamanda köpeklerde de işe yarar. Köpeğin kemirdiği yerlere sıkın, bir daha yaklaşmaz.

Keep Off
Hem uzaklaştırıcı sprey hem de temizleme ürünü. Yani koltukta leke bırakmışsa temizlemek için kullanılıyor. İç mekan için tasarlanmış ancak dışarıda da kullanmayı deneyebilirsiniz. Tırmalamasını veya kemirmesini istemediğiniz yerlere sıkın.

Dış Mekanlar İçin

Konsantre
Dış mekanlar için en iyisi bu konsantre uzaklaştırıcı. Kedi ve köpeklerin sevmediği yoğun bir koku yayıyor. Dış mekanda kullanıldığı için kıvamı yoğun (konsantre). Su ile karıştırıp uygulanıyor. Köpekler için 2, kediler için 4 tatlı kaşığı alıp, 0,5lt sıcak su ile karıştırıp uygulayın. Dolayısıyla yağmurda bile etkisini yitirmez. Kedileri bahçe ve bitkilerden uzak tutmak için kullanabilirsiniz. 500ml şişede satılıyor. 10lt’si 100m2 alana kadar etkili. Kullanmadan önce çalkalamayı unutmayın ve sadece açık alanlarda kullanın.

Bahçe katı, giriş katı, bahçe temalı yerleşik düzen hayat süren kişilerin en büyük sıkıntılarından biri zamanla bahçelerine dadanan istenmeyen ziyaretçilerdir. Bu ziyaretçilerin başında da kediler gelir. Her ne kadar hayvan sever bir yapıda olunursa olunsun bahçeye dadanan bu zamansız ziyaretçiler bir yerden sonra evin asıl sahiplerine sıkıntı vermeye başlarlar. Evde kedi beslemenin de bazı sıkıntıları var. Kedi besleyenler bilir. Kediler tırmalamayı çok sevdiklerinden koltuk ve mobilyalara zarar verebilirler. Hatta evde olur olmaz yerlere saklanıp, sizi tedirgin de edebilirler. Bu afacanların ne yapacağı hiç belli olmaz.

Bahçe ve balkonlara kedi girişini önlemenin bir diğer yolu ise bahçe duvar, parmaklık, pervaz ve çitlerin güvenliğini arttırmaktır. Çitlerin sık, altından ve üstünden kolay geçişe olanak tanımaması kedilerin bahçenizi ziyaret sıklığını azaltacaktır. Kedilerin balkon, bahçe ya da giriş katınızı yolgeçen hanına çevirmesini önlemek için bir diğer yöntem de sonik ses cihazları… Ultrasonik ses çıkaran cihazlar sadece kedi-köpek hatta fare tarafından algılanabilen ses dalgalarıdır. Bu ses dalgası istenmeyen canlıların evinizden uzak durmasını sağlarlar ancak civarda evcil hayvan besleyen var ise o canlıları da rahatsız edeceği unutulmamalıdır.

Kediler amonyak kokusu, çamaşır suyu gibi dezenfektanların kokularını cazip bulurlar. Bu nedenle bu tür malzemelerin kullanılmaması kedileri uzak tutmak için önemlidir.

Hayvansever yapıdaki kişilerin sokakta yaşayan canlıları evlerine yakın alanlarda beslememeleri de önemlidir. Zira evler ve adresler değişkendirler ve bir canlıyı belirli bir adres üzerinde beslemeye başladığınızda o canlının size ve dolayısıyla da bulunduğunuz adrese bağlanmasını sağlarsınız. Günü gelip de adres değişikliği olduğunda sizin tarafınızdan beslenmeye alışmış kedi, köpek ya da diğer canlıların aynı adresten yemek bulamamaları o canlıya yarardan çok zarar vermenize neden olacaktır. Bu duruma mahal vermemek için sokak canlılarını hane yakınlarından ziyade bahçenizin belirli bir bölgesinde ya da sokakta uygun olabilecek bir alana çekerek beslemek önemlidir. Böylece paylaştığınız besin birden çok sokak hayvanına da ulaşacaktır.

Online Alışveriş Önerisi

İlgilendiğiniz ürünleri internete özel indirim fırsatları sunan ePTTAVM (PTT Alışveriş Sitesi) üzerinden satın almanız mümkün. Ücretsiz kargo ve kapıda ödeme gibi avantajları var. Diğer alışveriş sitelerinin aksine, PTT güvencesi ile yurdun her iline, her ilçesine gönderim yapıyor. Buraya tıklayarak ePTTAVM sitesine giriş yapabilir ve sipariş verebilirsiniz >>.

16 yorum

 1. Dış mekan için kedi uzaklaştıran konsatre kovucuyu nasıl tedarik edebilirim?

 2. Dış mekan spreyleri için fiyat almak istiyoruz. 800m2 bahçemiz var. Kaç kutu almalıyız? Ayrıca çocuklar için herhangi bir zararı var mıdır?

  • Etrafdan son bir yıldır gelen kedilerden kurtulmak için be yapmalıyım.Zira her tarafa pisliyorlar.Hiç tahammulüm kalmadı önerinizi bekliyorum.

 3. Merhaba bilgiler için teşekkürler apartmana dadanan kediler için iç mekanda kullanılan spreyi kullanmam lazım sanırım .Bu spreyi nerden edinebiliriz ?

 4. konsantre nasılalabiliriz

 5. Dış mekan için sipariş vermek istiyorum ücreti ne kadar nasıl sipariş verebilirim

 6. Dış mekan için sipariş vernek istiyorum ücreti ne kadar nasıl sipariş verebilirim

 7. evet. Allahaşkına nolur bana da lazım kedi terörü yaşıyorum resmen bahçeli müstakil evim var kedi dışkısı. Kokusundan bahçemin tadını çıkaramıyorum lütfen ben devtedarik etmek istiyorum acilen !!!

 8. Hem leke cikarici hem uzaklastirici olanin fiyatini alabilirmiyim vede nasil siparis verebilirim

 9. bende bilgi alabilirmiyim dış mekan için olanını nasıl temin ederiz

 10. Dış mekanlar için Konsantre almak istiyorum nereden tedarik edebiliriz? ürün markası hakkında bilgi verir misiniz?

 11. konsantre uzaklaştrıcının ücreti nedir ?

 12. Mehmet Akif Namliarkan

  TRİXİE KEDİ SPREYİ SİPARİS VERMEK İSTİYORUM

 13. Bunları nereden sipariş edebiliriz, bu konuda da bilgi verebilirseniz çok memnun oluruz.

 14. UZAKLAŞTIRICI İÇİN BURAYA TIKLAYIP KOLAYCA SİPARİŞ VEREBİLİRSİNİZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir