Home > Konular > Hayvanlar Alemi > Kediler > Kediler İçin En İyi Beslenme, Kuru Mamalar ve Ucuz Kuru Mama Seçimi

Kediler İçin En İyi Beslenme, Kuru Mamalar ve Ucuz Kuru Mama Seçimi

Evde kedi beslemek, bir canlının sorumluluğunu üstlenmek özen isteyen bir durumdur. Nasıl ki kendi canınız sizin için önemliyse, sorumluluğunuzdaki can da en az o kadar önemlidir. Bu cümleden kasıt şudur, içeriğini bilmediğiniz, sağlık açısından güvenmediğiniz, yeterli besin değerine sahip olmayan gıdaları nasıl ki kendi beslenme programınızda kullanmıyorsanız kediniz için de mama seçerken bu değerlere dikkat etmeli ve besin değeri olmayan mamaları seçmemelisiniz…


Evde kedi beslerken, kedi sahiplerinin hayatını kolaylaştıran bir şeydir kuru ve yaş mama. Kuru mamalar içerikleri itibariyle kedilerin bir gün içinde ihtiyaç duyabilecekleri vitamin ve protein dengesi çözümlenmiş mamalardır. Kuru mamaların hayatımıza girmesinden önce pek çok kedi sahibi, kedilerini sağlıklı besleyebilmek adına kendileri için yemek hazırlarken bir de kedileri için yemek hazırlamak durumunda kalırlardı.

Haftalar boyu haşlanan ciğerler, tavuk, yumurta, süt, peynir ve daha niceleri hem meşakkatli hazırlık süreçlerine hem de ağır kokularından dolayı sağlam bir bünyeye ve daha da önemlisi fiyatları açısından güçlü bir bütçeye ihtiyaç duyarlardı. Üstelik çoğu bilinçsiz kedi sahibinin kedilerine çiğden yedirmekte sakınca görmedikleri şarküteri ürünleri de kedilerin sağlını ciddi tehdit eden gıdaları oluştururdu. Kuru mama işte tüm bu süreçleri kedi severler için ortadan kaldıran mucizevi bir seçenek.  Ama kuru mama seçerken de dikkat edilmesi gereken noktalar var.

Kuru mamalar markalarına göre değişen fiyat aralıkları ile satışa sunulur. Üstelik sürekli aynı kuru mamanın da tercih edilmemesi gerekir. (tek tip gıda her canlı için zararlıdır) Haftada iki gün yaş mama ile kuru mamanın çeşnilendirilmesi de kedi sahiplerine önerdiğimiz beslenme biçimlerinden. Hal böyle olunca evinizdeki kedinizin beslenmesi için de ayrı bir bütçe ayrılması gerekliliği gündeme geliyor. Markaların mama seçeneklerinde, kiloluk ya da birkaç kiloluk seçenekler toptan gibi kabul edilen 15 hatta 20 kiloluğa kadar çıkan mama seçeneklerine oranla oldukça yüksek maliyetlidir. Hal böyle olunca da pek çok kedi sahibi no-name denilen mamalara yöneliyor ve problem de işte burada başlıyor.

Kediniz İçin Ekonomik ve Ucuz Mama Nasıl Alınır?

Evinizin neşeli fertleri kediler için hem mama almak hem de bütçenizi korumak mümkün. Benim bu noktadaki en önemli önerim kaliteden ve markadan taviz vermemeniz.

Peki, markadan ödün vermeden nasıl daha ekonomik mama alacağız?

Pek çok marka dönemsel olarak kampanya ve indirimler yapmakta. Öncelikle bu kampanyaları takip edebilirsiniz. Ayrıca pek çok websitesi de avantajlı mama satışı gerçekleştirebiliyor.
Nasıl mı? Özel indirim oranları ile satın aldıkları mamaları uygun ödeme koşullarıyla hatta kapıya teslim seçeneği ile sunan birçok adres bulmak mümkün. Ben özellikle satın alınacak mamanın bir iki kiloluk olanlarını değil 10-15 kiloluk olanlarını tercih etmenizi öneriyorum. Böylece kilo fiyat dengesine baktığınızda bir iki kiloluk mamalardan çok daha ekonomik maliyetler elde etmeniz mümkün.

Örneğin: Satın alacağınız mamanın 15 kilogram seçeneğinin 200 TL olduğunu varsayarak hesaba başlayalım. 15 kilogram mama bir kedi için ortalama 5-6 ay yetebiliyor. 200 TL’lik bir mamanın kilosu size 13-14 TL gibi bir rakama mal oluyor. Oysa aynı mamayı 1 kilo olarak satın almaya kalktığınızda ödeyeceğiniz bedel 20 ile 30 TL arasında değişebiliyor. Buradaki fark ambalajlama ve ürün başına maliyetten kaynaklanıyor, içerikte değişen bir şey yok.

Açıkça söylemek gerekirse ben buradaki 15kg Royal Canin fit 32'den satın alıyorum. Hem güvendiğim marka hem de piyasaya göre daha uygun fiyatla

 


İlginizi Çekebilir

Kedinizin Hasta Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Kedim Hasta Mı? Nasıl Anlarım? Sorunun ne olduğunu ifade etmekten aciz kedilerimizin hangi durumlarda sağlıkları …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir