Home > Hayatın İçinden > İnternetten Otel Rezervasyonu Öncesi Bilinmesi Gerekenler

İnternetten Otel Rezervasyonu Öncesi Bilinmesi Gerekenler

internetten-otel-rezervasyonu

İnternetten Otel Rezervasyonu

Günlük yaşam içerisinde zamanımızın çoğunu internette geçiriyoruz. Bazen bir yemek tarifi arıyor, bazen de maillerimize bakıyoruz. Peki internetten otel rezervasyonu yapmak güvenli mi? Nasıl anlarız, nelere dikkat etmeliyiz? Alışveriş yaparken, sipariş verirken, tatil için otel rezervasyonu yaparken bilinmesi gereken neler? Bu makalede bunları inceleyelim…

İnternetten Otel Rezervasyonu Yapmak Güvenli Mi?

İnternetten otel rezervasyonu yapmak güvenlidir. Ancak doğru ve güvenilir rezervasyon sitelerini seçmenizi tavsiye ederim. İşte internetten rezervasyon öncesi dikkat edilecek konular;

Rezervasyon Öncesi Dikkat Edilecek Konular

1- Alışveriş sitelerinin ve rezervasyon sitelerinin mutlaka SSL GÜVENLİ SERTİFİKALARI olmalıdır. 256 bit SSL secure sistem olarak da tanımlanan bu sertifika sayesinde kişisel bilgileriniz ve kredi kartı gibi ödeme bilgileriniz özel bir şifre ile gizlenir ve hiç kimsenin bu bilgilere ulaşmasına imkan tanınmaz. Site sahipleri ve çalışanları dahil.

2- Otelinizi (veya ürünü) seçip ödeme sayfasına geldiğinizde EKRANIN ÜSTÜNDEKİ ADRES ÇUBUĞUNA BAKIN! http:// ile başlayan adres, https:// ‘e dönüşmeli ve güvenlik kilidi işareti belirmeli. Bu aradaki “s” secure (güvenlik) anlamını taşır.

3- Kredi kartı ile ödeme yapacaksanız 3D Secure sistemini tercih edebilirsiniz. 3D secure sistemi sayesinde yeni bir sayfaya yönlendirilir ve bankanız tarafından gönderilen süre limitli kodu girmeniz istenir. Bu, kartın doğru kişinin elinde olup olmadığının bir kontrolüdür. Bazı siteler bu yöntemi alternatif olarak koyarlar. İlk kez alışveriş yapacaksanız mutlaka uygulamanız önerilir.

4- Rezervasyon yapılacak sitenin (veya alışveriş sitesinin) ana sayfasında “gizlilik politikası” olmalı. Bu genellikle link olarak konulur ve üzerine tıkladığınızda “gizlilik politikası”nı içeren anlaşılır bir yazıyla karşılaşmalısınız.

5- Site kullanım kuralları ve/veya iptal-iade koşulları belirtilmiş olmalı. Bu da yine sitenin ana sayfasında genellikle sayfanın altında yer alır.

Temelde bu 5 kuralı yerine getiren otel rezervasyon sitelerinden güvenle rezervasyon yapabilirsiniz. Ancak internette ufak bir araştırmayla, yorumlara da bakarak siteyi siz yine de sınayın. Olumlu olumsuz yorumları okuyup bilgi sahibi olabilirsiniz.

En Güvenilir Rezervasyon Siteleri

İnternetten otel rezervasyonu yapabileceğiniz güvenilir rezervasyon sitelerinden en popüler olanlar. Tıkladığınızda açılan sayfadan otel veya bölge adını girip, konaklamak istediğiniz tarih aralığını da seçtikten sonra güvenle rezervasyon yapabilirsiniz.

Oteller her rezervasyon sitesine belirli bir oda sayısı (kontenjan) ayırır. Birinde rezervasyon dolu ise diğerini deneyebilirsiniz. Yukarıdaki otel rezervasyon sitelerinde fiyat karşılaştırması yaparak güvenle rezervasyonunuzu tamamlayabilirsiniz…


İlginizi Çekebilir

Yılbaşı Alışverişi İçin Liste Yapmak ve Hediye Seçimi

Yeni gelen yılı kiminle ya da kimlerle karşılayacağınızın kararının hemen ardından yılbaşı için hediye seçmenin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir