Home > Hayatın İçinden > İnternetten Otel Rezervasyonu Öncesi Bilinmesi Gerekenler

İnternetten Otel Rezervasyonu Öncesi Bilinmesi Gerekenler

internetten-otel-rezervasyonu

İnternetten Otel Rezervasyonu

Günlük yaşam içerisinde zamanımızın çoğunu internette geçiriyoruz. Bazen bir yemek tarifi arıyor, bazen de maillerimize bakıyoruz. Peki internetten otel rezervasyonu yapmak güvenli mi? Nasıl anlarız, nelere dikkat etmeliyiz? Alışveriş yaparken, sipariş verirken, tatil için otel rezervasyonu yaparken bilinmesi gereken neler? Bu makalede bunları inceleyelim…


İnternetten Otel Rezervasyonu Yapmak Güvenli Mi?

İnternetten otel rezervasyonu yapmak güvenlidir. Ancak doğru ve güvenilir rezervasyon sitelerini seçmenizi tavsiye ederim. İşte internetten rezervasyon öncesi dikkat edilecek konular;

Rezervasyon Öncesi Dikkat Edilecek Konular

1- Alışveriş sitelerinin ve rezervasyon sitelerinin mutlaka SSL GÜVENLİ SERTİFİKALARI olmalıdır. 256 bit SSL secure sistem olarak da tanımlanan bu sertifika sayesinde kişisel bilgileriniz ve kredi kartı gibi ödeme bilgileriniz özel bir şifre ile gizlenir ve hiç kimsenin bu bilgilere ulaşmasına imkan tanınmaz. Site sahipleri ve çalışanları dahil.

2- Otelinizi (veya ürünü) seçip ödeme sayfasına geldiğinizde EKRANIN ÜSTÜNDEKİ ADRES ÇUBUĞUNA BAKIN! http:// ile başlayan adres, https:// ‘e dönüşmeli ve güvenlik kilidi işareti belirmeli. Bu aradaki “s” secure (güvenlik) anlamını taşır.

3- Kredi kartı ile ödeme yapacaksanız 3D Secure sistemini tercih edebilirsiniz. 3D secure sistemi sayesinde yeni bir sayfaya yönlendirilir ve bankanız tarafından gönderilen süre limitli kodu girmeniz istenir. Bu, kartın doğru kişinin elinde olup olmadığının bir kontrolüdür. Bazı siteler bu yöntemi alternatif olarak koyarlar. İlk kez alışveriş yapacaksanız mutlaka uygulamanız önerilir.

4- Rezervasyon yapılacak sitenin (veya alışveriş sitesinin) ana sayfasında “gizlilik politikası” olmalı. Bu genellikle link olarak konulur ve üzerine tıkladığınızda “gizlilik politikası”nı içeren anlaşılır bir yazıyla karşılaşmalısınız.

5- Site kullanım kuralları ve/veya iptal-iade koşulları belirtilmiş olmalı. Bu da yine sitenin ana sayfasında genellikle sayfanın altında yer alır.

Temelde bu 5 kuralı yerine getiren otel rezervasyon sitelerinden güvenle rezervasyon yapabilirsiniz. Ancak internette ufak bir araştırmayla, yorumlara da bakarak siteyi siz yine de sınayın. Olumlu olumsuz yorumları okuyup bilgi sahibi olabilirsiniz.

Gideceğiniz lokasyona en yakın otelleri bulmak için http://yakinotelbul.com adresini kullanın. Karşınıza çıkan harita üzerine adres veya yer adı girdiğinizde oteller listelenecek ve haritada konumlanacak. Liste üzerinde ilk sırada en yakın otel olmak kaydıyla tüm civar otelleri mesafelerine göre takip edebileceksiniz. Oda sayıları, kaç yıldızlı olduğu, oda fiyatları gibi detaylar listeden görülebiliyor. Otellerin birçoğuna ön ödemesiz rezervasyon yapılabiliyor. Yani internetten rezervasyonunuzu tamamlayıp ödemeyi otelde yapabilirsiniz. Bu da güzel bir avantaj.


İlginizi Çekebilir

Ev İçin İdeal Koşu Bandı Nasıl Seçilir?

Evde kullanılabilen koşu bantlarını inceledik. İşte fiyat / performans açısından en iyi koşu bantları...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir