Home > Konular > İlişkiler/Aşk/Flört/Evlilik > Boşanma > Evliliği Boşanma Girdabından Kurtarmanın Yolları

Evliliği Boşanma Girdabından Kurtarmanın Yolları

Evliliği kurtarmak her zaman kolay değildir, ancak imkansız da değildir. Evlilikler zaman zaman belirli sınavları atlatmak zorunda kalır. Zamanla çiftlerin birbirlerine karşı yaptıkları hatalı tavır ve davranışlar evlilikleri boşanma girdabına sürükleyen sürece davetiye çıkarır. Eğer siz de evliliğinizde adım adım boşanma sürecine yaklaştığınızı hissediyorsanız bu yazı tam da size göre…

Evliliği Kurtarmak İçin Ne Yapmalı?

Evliliği Kurtarmak İçin Yapılacaklarİlişkilerde dürüst olmak uzun vadede her zaman fayda sağlar. Zararsız olduğu düşünülen yalanlar risklidir, tehlikelidir. Öncelikle kendinize karşı dürüst olmalı, gerekirse düşünce biçiminizi ve olaylara bakış açınızı değiştirmeye çalışmalısınız. Konuları farklı açılardan değerlendirin. Affedici olun, yapıcı çözümler sunan kitapları okuyun, olumlu düşünün ve sadece okumakla kalmayın, uygulayın…

İşte madde madde evliliği kurtamanın 4 temel adımı;

Kurtarıcı 1: Dürüst Olmak

Öncelikle dürüstlük bir öneri değildir. Dürüstlük hali hazırda hayatınızda benimsemeniz gereken en önemli kavramdır. İlişkilerde pek çok kişi bu yanlışa düşer. Adına beyaz yalan dediğimiz ve genellikle zararsız olduğunu düşündüğümüz yalanlar ilişkilerin temelini sarsıcı tahrip gücüne sahiptir. Zararsız görünen yalanların tespiti ilişkilerde güven duygusunun kaybolmasına neden olur. Yalan söylediğini bir kere fark ettiğiniz kişinin size ne zaman doğruyu söylediğini ya da ne kadar yalan söylediğini sorgulamaya başlarsınız. Evliliklerde çiftlerin birbirine dürüst olması önemlidir. Eğer evliliğiniz içinde yalanlar barındırıyorsanız bu alışkanlığınızdan bir an evvel kurtulmanın yollarını arayın. Bu öyle bir anda hemen olabilecek bir şey değildir, zaman ister, ama inanmak ve çabalamak başarmanın yarısıdır.

Kurtarıcı 2: Düşünme Biçimini Değiştirmek

Evlilikte ya da ilişkilerde ikinci önemli konu düşünme biçimidir. Ön yargılar ve olayları kendi bakış akışınızla sorgulamak sorunları çözmekten çok haklı olma güdüsünü tetikler. Tartışmalardaki en tehlikeli güdü budur; kişinin kendini haklı çıkarma güdüsü. Oysa tarafsız kişilerin yaşanan olayları her kimden dinlerse o tarafa hak verdiği gerçeğinden hareket edersek, kişilerin haklılık payının kendi düşünme biçiminin yansıması kadar olduğunu söyleyebiliriz.

Birlikte bir yaşama “evet” dediğiniz o andan itibaren birey olmayı değil bir olmayı hedeflemek ve bu uğurda da yaşanmışlıklarınızı bir tarafa bırakarak düşüncelerinizi o birliği yaşatmak uğruna şekillendirmeniz doğru olacaktır. “Evet” anına gelene kadar ilişkinizi olumlu kılmak için harcadığınız enerjinizi evet anından sonra da sürdürmelisiniz. Unutmayın, hiç kimse vazgeçilmez değildir ve ancak emek harcanarak bir şeyler sürdürülebilir. “Evet” anınız son değil başlangıç noktanızdır.

Kurtarıcı 3: Affedici Olmak

Evliliğinizi kurtarma ve korumak adına en önemli kural “affetmektir”. Sağlıklı bir ilişki-evlilik sürdürmenin yolu affedici olmayı öğrenmekten geçer. Evliliklerin sürekliliğini sağlayan kişiler iki harika insan değildir, affetmeyi bilen, öğrenmiş olan iki affedici kişidir. Evliliğiniz sürecinde eşlerin arasındaki uçurumun gitgide açılmasının en temel nedeni bireylerin affetmek yerine biriktirmeyi tercih etmesidir. Öfke, öfkeyi doğurur. Yaşananları affetmek yerine biriktirmeyi seçtiğinizde içinizdeki öfke büyüyecektir. Siz öfkeli ve uzun bir hata çetelesi ile ortalıkta dolaştığınız süre boyunca eşiniz de size aynı iletişim dili ile cevap verecektir. Evliliğinizde affetmeyi, affedici olmayı öğrenin.

Kurtarıcı 4: Sadece Okumakla Kalmayın, Uygulayın!

Evliliği kurtarmak için sadece yapılması gerekenleri okuyup, araştırmak yeterli değildir, hayatınızda kendinize, evliliğinize, eşinize bir şans tanıyın ve bu kuralları uygulamak için çaba harcayın. Dürüst olun, çünkü eşiniz tanımadığı bir kişiyi sevemez. Flört etmeye devam edin, çünkü aranızdaki aşkı tekrardan alevlendirebilirsiniz. Affedin, çünkü mutlu olmak haklı olmaktan daha önemlidir.

Çıkmaza Giren Evlilikler Nasıl Kurtarılır?

Evliliği Kurtarmak Eşlerden Sadece Biri Denerken Mümkün Olabilir mi?

Evliliklerde çoğu zaman karşılaşılan durumlardan biri de çıkmaza giren evliliği kurtarmak için eşlerden sadece birinin çabalamaya devam etmesidir. Diğeri çoktan fiziksel olarak olmada da ruhen gitmiş ve vazgeçmiştir… Böylesi koşulların geliştiği durumlarda tamamen ümitsizliğe kapılmak doğru değildir. Çünkü evlilik henüz bitmemiştir ve kurtarılma şansını hak etmektedir.

Evlilik iki kişi ile dengeli kurulup, yürütülmesi gereken bir birlikteliktir. Evlilik akdi nasıl ki iki kişinin ortak kararı ile kurulabiliyorsa, bozulma noktasında da sorumluluk yine iki kişiye aittir. Evliliğin bozulma sürecine giden yolda hatalar da çabalar da iki kişi tarafınca gerçekleştirilir. Unutulmaması gereken evlilik bir iktidar ve güç savaşı değildir ve eğer bindiğiniz kayık su almaya başlamış ise battığında iki tarafın da ıslanacağı gerçeğidir.

Evlilik içinde evliliğin bozulmasına giden süreçler elbette bir gün içinde gerçekleşmez. Yani çiftler bir sabah durup dururken uyanıp haydi ayrılalım demezler. Onları o güne getiren birçok olay, halının altına süpürülmüş, üzeri örtülmüş birçok neden vardır. Tüm bu süreçlerin sonunda “ben elimden geleni yaptım, olmuyor, yürümüyor” demek her iki taraf için de en kolayı gibi görünse de evlilikler her zaman için kurtarılabilmek adına çabalamaya değer.  Ancak bazen koşullar bunun aksinde de gelişebilir. Taraflardan biri evlilik fikrinden uzaklaşmışken diğer taraf halen evliliği sürdürmek isteğindedir.

Ortada aldatmanın olmadığı durumlarda -çünkü aldatmanın olması demek güvenin pencereden uçup gitmesi anlamındadır- çareler tükenmiş sayılmaz. Eğer eşiniz, sizin onun tarafından terk edilme korkunuzu, size karşı kullanıyor ve bazı akıl oyunları ile sizi evlilikten vazgeçirmeye zorluyor ise bu durumu değiştirebilirsiniz. Yapmanız gereken çok basit sadece “bırakın”. Evet, bu sizin terk edilme korkularınızla çok tezat bir durum ama burada “bırakın” deyişimdeki kasıt her gün evliliğinizin bitmemesi için eşinize yalvarmak, kavga çıkarmak, hesap sormak yerine bunun geçici bir süreç olduğunu kabullenin ve durumu değiştirmek yerine siz kendinizi, kısaca olaya bakışınızı değiştirin.

Bu çok basit adımın hayatınızda ne denli olumlu etki ettiğine inanamayacaksınız. Bir anda sürekli ağlayan, yalvaran ya da konuşarak durum kurtarmaya çalışan o kişinin nereye kaybolduğu eşlerden gitmek isteyen için merak uyandıran bir hal alacaktır. Uzun zamandır yapmadıklarınızı yapmaya tam da bu dönemde yeniden başlayabilirsiniz. Kişisel bakım ya da hobilerinizi yeniden hayata geçirmek, arkadaşlarınıza vakit ayırmak ve odak noktanızı eşinizden kendinize çevirmek, eşinizin merak duyduğu ayrılık fikrinden uzaklaşarak sizin adınıza merak duymaya başlamasına neden olacaktır. Bu durum eşinizin oynamakta olduğu akıl oyunları ve sizi yıldırma çabasındaki tüm dinamikleri değiştirebilecek güçte bir davranıştır. Bu süre de kabullenmiş görünmek önemli ama kabullenmeyi telaffuz etmemek daha önemlidir. Bu kabulleniş ve tartışmaların sonlanması tekrar altını çizerek söylüyorum eğer bir aldatma söz konusu değil ise eşinizin ayrılık talebini sonlandırmasını sağlayacaktır. Çünkü ortada kaçılması gereken bir ortam ve sonlandırılması gereken bir tartışma kalmamıştır.

Eğer evliliğinizi bitme noktasına getiren sorunlar akıl oyunları ya da korkular üzerinden bıraktırma çabasından çok daha öteyse o zaman yapmanız gereken yine bırakmak. Ama bu sefer zamana bırakmak ve ortalığın durulmasını beklemektir. Bu her iki durumda da doğru olan ikna etmeye çalışmak, sürekli tartışmak, huzursuzluk yaratmak yerine bırakmayı öğrenmektir. Eğer bırakmazsanız evliliğinizi kurtaramazsınız. Bıraktığınızda bunun bir savaş olmadığını anlayacak, kavga etmek yerine bakış açılarınızı değiştirecek ve hayatınıza da kendinize de nefes alabileceğiniz bir zaman bırakmış olacaksınız. Sürekli şekilde evliliğinizi sorgulamak, karşınızdaki insanı eleştirerek, gereksiz tartışmalar ve sıkboğaz edilmiş durumlar yaratmak eşinizin sadece sizden uzaklaşmasını sağlar. Ve unutmayın ki uzaklaşmış kişiyi aynı hatalar ile geri döndürmek neredeyse imkansızdır.

Evliliği Kurtarmak İçin “Yapılmaması” Gerekenler

Evliliği kurtarma yolunda kesinlikle düşmemeniz gereken hatalar; Bunları asla yapmayın…

1. Ağlayıp Yalvarmak

Bir evliliği kurtarmak istediğinizde şansınızı artırmak için yalvarmak ve ağlamak çok yanlıştır. Siz böyle yaptığınızda karşı tarafın ne hissetmesini bekliyorsunuz? Eşiniz siz ağladığınızda ya da yalvardığınızda oldukça rahatsız olacak ve evliliğinizi kurtarma yolunda olumlu bir adım yerine bunu aslında sorunun ne olduğuyla alakalı hiçbir fikriniz olmadığını düşünerek sizden daha da uzaklaşacaktır.

2. Baskı Altına Almak
Eşinizi sorunun ne olduğunu anlaması konusunda baskı altına almak
Sorunun sizden kaynaklanmadığını anlatmaya çalışmak ve onunla tartışmak yalnızca işleri olduğundan daha da kötü bir hale getirecektir. Eşiniz sorunları kabul edip çözüm yolu bulmaya çalışmak yerine hatayı ve suçu onun üzerine atarak sorumsuz davrandığınızı düşünecektir.

3. Eşinizin Her İstediğine Evet Demek
Eşinizin her istediğine evet diyerek kendi isteklerinizden vazgeçmek
Eğer evliliğinizde denge olmazsa siz de mutlu olamazsınız. Eşinizin her istediğini yaparak kendi isteklerinizden vazgeçmek sorunlarınızın uzun vadeli çözümü değildir. Eşinize sizi ve yaptıklarınızı nasıl takdir edeceğini öğretmek yerine sizden nasıl faydalanacağını öğretmiş olursunuz.

4. Bunalımda Olduğunuzu İfade Etmek
Evliliğiniz sallantıdayken eşinize bunalımda olduğunuzu ve ona ne kadar çok ihtiyacınız olduğunu söylemek pek de iyi bir fikir değildir. Ona olan ölümsüz aşkınızdan bahsetmek evliliğinizi kurtarma konusunda yardımcınız olmayacaktır.

Evliliği Kurtarmak İçin “Yapılması” Gerekenler

Yapmanız gereken ilk şey, evliliğinizi kurtarabileceğinize inanmaktır.

1. Eşinize ve Evliliğinize Zaman Ayırın. Günümüzde binlerce başka gerekli/gereksiz konusunun gündelik hayatımızın ne kadar büyük bir kısmını kaplamaktadır ancak evliliğinize zaman ayırmamak sorunların başlangıç noktasıdır. Bu herkesin yaşayabileceği bir durumdur, hayatınızı kazanmakla o kadar meşgulsünüzdür ki eşinizi ihmal edersiniz. Çok geç olmadan önce eşinizi ihmal edip etmediğinizi düşünün ve eğer ediyorsanız ona ve evliliğinize zaman ayırmaya başlayın.

2. Cinsel Hayatınıza Önem Verin. Sorunlu evliliklerde eksik olan bir başka şey de cinsel yaşantıdır. Evliliklerde cinsel yaşam sadece fiziki hazzın ötesinde, duygusal bir bağ da geliştirmek demektir. Kendinize evliliğinizdeki sorunlardan birinin cinsel yaşantınızdaki mutsuzluk olup olmadığını sorun.

3. Hisleriniz Ve Düşünceleriniz Konusunda Açık Olun. Duygu ve düşüncelerinizi eşinizle paylaşıyor ve onu hayatınızın bir parçası mı yapıyorsunuz yoksa bunun yerine içinize kapanıp sorunlarınızı kendiniz mi çözmeye çalışıyorsunuz? Eğer eşinizin duygusal olarak dışlarsanız, evliliğinizde yakınlık ve mahremiyet kalmamış demektir ve bu konuda bir şeyler yapmanızın zamanıdır.

4. Eşinizle Sorunlarınızı Paylaşın. Eşinizle sorunlarınız ve endişeleriniz hakkında konuşmak için elinizden geleni yaptığınıza emin olun. Sıklıkla insanlar bir durum hakkında fazla endişeli olurlar ve bu durumu eşleriyle paylaşmak yerine kendileri çözmeye çalışırlar. Ama bu büyük bir hatadır çünkü ondan yardım almanız gereken bir durumda onu dışarıda bırakmış olursunuz.

5. Eşinize Önemli Olduğunu Hissettirin.
Bu zannedildiği kadar zor değildir. İnisiyatif alın, hiç beklemedikleri bir gün onu sürpriz bir akşam yemeği ya da eğlenceli bir gezi ile şaşırtın. Eşiniz ona değer verdiğiniz için kendi planlarınızdan vazgeçtiğinizi fark ettiğinde bu evliliğinize çok olumlu yansıyacaktır.

Evliliği kurtarmanın formüllerini anlatan ilişki uzmanlarının önerilerine mutlaka kulak verin… İnceleyin!

5 yorum

  1. Çok faydalı buldum iki lisans mezunuyum ancak tek evliliği yürütemiyorum
    Umarım işe yarar teşekkürler

    • Karşındaki tüm kapıları kapatmışsa… eşim kafasına göre takilir canı sıkılır terkeder gider bir hafta onceden aglar yalvarirdim o ise hep beni suçlardı ama şimdi umrumda olmuyor aramıyorum bile gittigi zaman.. iki çocuğum var.. Allah büyük.. kurtulur mu bilmem

  2. Sizi anlıyorum zor bi surec

  3. Selam arkadaşlar. bu siteyi aramama motorundan evliliğimi kurtarma amaçılı aile ve sosyal politikalar bakanlığından yardım sitesi varmı diye ararken tıkladım sayfalar sayfalar geçtim sanırım böyle bir birim yok 183 aradım destek istedim beni avukat bulun diye yönlendirdi neymiş sadece kadınsanız çocuksanız gaziyseniz yardım edebiliyorlar ama kamu spotunda öyle demiyorlar. Neyse yazılanları okudum çıkardığım sonuç bireylerin birey olduğu durumlar için geçerli kimse karımı ve kızımı nasıl ailesinden koruyacağımdan bahsetmiyor. herkes boşan diyor kimse koru demiyor. Ben evlenirken boşanmak için imza atmadım bu durumu düzeltecek her hangi bir yasada da yok ailelerin yarattıkları sorunları çözmek sadece boşanmaktan mı geçmekte. cezai müedeler sadece erkekleri kapsamakta buda gelecek neslin evlenmemesini teşvik etmekte kadınlarımızı bir materyal olarak yada nesne olarak gören bir topluma sürüklemekte. kadınların ve erkeklerin özgürlükleri sahip oldukları çalışma alanları endüstri üretim vs. ile desteklenmedikçe bırakın geleceği şimdi bile evlilikle gelen cezalar kadını dolandırıcılığa erkeğin kendini savunma amaçlı evlilikten kaçmaya itmekte buda yakın bir gelecekte bilikte yaşayalım ama evlenmeyelim diyen nesli getirecektir kültürümüz tamamen yok olmakta çalışma alanı da bunu desteklemez ise kadınlarımız iş bulamaz ise rusyadan beter olacağız kadınlarımız kızlarımız başka ülkelerde ekmek arayacak erkeklerimiz ise bunu sindirmeye çalışmadan öylece kabul edecek neyse bu benim ön görüm doğru yada yanlış sürçü lisan ettiysem affola. Benim sorunuma gelince eğer bu ülkede bana yardım edecek bir birim var ise lütfen yazın saygılarımla.

  4. Eşim le ayrılma noktasındayim 1 çocuğumuz var 10 yıllık evliyim hep olmadık yere kavga ettik ama sayımızı bozmadık ama bu kuslukler çok oldu ve bu herzaman böyle olcak diye inancı kalmadı onu çok seviyorum ve bu evliligi nasil kurtarır im yardimci olursaniz sevinirim 2 haftadir ablasında kaliyor ve her gittiğimde görüşmek istemedi olmucagini söylüyor ama onu tekrar kazanmak istiyorum..saygilarimla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir