Home > Hayatın İçinden > Ev İçin İdeal Koşu Bandı Nasıl Seçilir?

Ev İçin İdeal Koşu Bandı Nasıl Seçilir?

660x330-evde-kullanilan-kosu-bantlariEv İçin İdeal Koşu Bandı ve Yürüme Bandı Seçimi

Ev konforunda spor yapmanın keyfine diyecek yok. İstediğiniz ortama koyarak rahat bir şekilde spor yapmanızı sağlayan koşu bantları özellikle kış günlerinde uzun yürüyüşler ya da tempolu koşular için ideal. Koşu bandı sayesinde kilonuzu ve formunuzu koruyabilir, yaptığınız diyeti destekleyerek daha hızlı kilo verebilirsiniz.

Ancak satın alıp eve koymadan önce bilmeniz gerekenler var!

Kendiniz İçin Doğru Seçim Yapın!

Evde koşu bandı kullanmak isteyenlerin ilk aklına gelen sorulardan biri ev için uygun koşu bandı nasıl olmalı ve hangi koşu bandını almalıyım oluyor. Satın almayı düşündüğünüz koşu bandı detaylarını incelerken nelere dikkat edeceğinizi bilmelisiniz.

İşte size rehber olması açısından birkaç madde ve ardından koşu bandı almak için tavsiyeler

1- Koşu Bandının Motor Gücü Nedir, Ne Olmalı?
Koşu bandı özelliklerine bakarken ilk karşılaşacağınız şey motor gücü değeri. Koşu bandının motor gücü taşıma kapasitesi ile ilgili bir değerdir. Örneğin motor gücü 2hp AV olan bir koşu bandının ortalama taşıma kapasitesi 110kg’dır.

2- Taşıma Kapasitesi
Koşu bandının taşıma kapasitesi kullanacak kişinin ağırlığından ortalama %20 daha ağır olmalı. Mesela 100kg iseniz 120kg taşıma kapasitesi olsun. Gereğinden fazla olursa daha yüksek motor gücü ile çalışacağından gereksiz elektrik sarfiyatına neden olur. Eğer koşu bandını kullanacak kişi 130kg ve üzeri ağırlıktaysa daha profesyonel koşu bantları tercih edilmeli. Profesyonel koşu bandı alma imkanı yoksa, en azından motor gücü 2,5 hp ve üzeri olmasına dikkat edilmeli.

3- Elektriği Az Yaksın
Koşu bantlarının motor gücü yükseldikçe elektrik sarfiyatı da artar. Koşu bandı seçerken kilonuzu baz alarak taşıma kapasitesine bakın. Taşıma kapasitesi arttıkça motor gücü ile birlikte elektrik sarfiyatı da artacaktır.

4- Hız
Ev tipi koşu bantları genellikle 12 ve 14 km/saat hızındadır. Bu değerlere göre saatte maksimum 14 km hızla koşabilirsiniz. (tempolu bir yürüyüş hızı saatte yaklaşık 6 km). Yine de bundan daha yavaş veya daha hızlı koşu bantları da bulmak mümkün. Çok iyi bir koşucuysanız “km/saat” değeri daha yüksek bir koşu bandı alabilirsiniz.

voyager-hb-2000-yorum-yurume-bandi-alani5- Bandın Yürüme Alanı
Koşu bantları ortalama 40x120cm ebadında. Bu ortalama fiziksel değerlere sahip çoğu insan için uygundur (Yine de bu değerin altına düşmemeye çalışın). Fiziksel özelliğiniz ve yürüyüş şeklinize göre daha geniş almayı düşünebilirsiniz. Genişlik arttıkça koşu bandının fiyatı da artacaktır.

6- Bandın Eğimi
Yokuş aşağı ve yokuş yukarı yürümenizi/koşmanızı sağlamak için bazı koşu bantları eğimlidir. Yürüyüşü zorlaştırmak ve farklı kas gruplarını çalıştırmak istiyorsanız eğimli bir koşu bandı tercih edebilirsiniz. Eğim sayesinde daha çok kalori harcayarak hızlı kilo verebilir ve kondisyonunuzu artırabilirsiniz.

7- Esnek Zemin Olsun
Yürürken veya koşarken zemine darbe uygulamış oluruz. Esnek zemin bu darbeyi emer, şiddetini azaltarak dizlerin, eklem ve kasların korunmasını sağlar. Bu sayede dizlerde baskı ve  bacaklarda ağrı oluşmaz. Eğer kilonuz çok yüksekse koşmak yerine tempolu yürüyüş yapın ki dizleriniz ağrımasın.

8- Emniyet Mandalı Olsun
Yürürken üzerinize tutturacağınız emniyet mandalı (veya anahtarı), olası bir düşme durumunda koşu bandını otomatik olarak durdurur.

ev-icin-katlanabilen-kosu-bandi9- Kurulu Ebadına Bakın
Evde ne kadar yer kaplayacak, öğrenin. Ev için ideal koşu bandı ararken evinizde koyacağınız yeri düşünün. Koşu bandını koyacağınız alanın darlığına göre seçim yapmalısınız. Evde hareket alanınızı kısıtlamamalı.

10- Katlanabilsin
Katlanabilir koşu bantları ev için en idealidir. Dilediğiniz zaman katlayıp daha az yer kaplamasını sağlayabilirsiniz. Katlanabilir, tekerlekli ve taşınabilir olsun.

11- Tutunma Kolu
Tutunmak için kolları olsun. Denge problemi olan ve yürürken kendini güvende hissetmek isteyenler için tutunma kolları önemlidir.

10- Gösterge Paneli
Dijital ekranlı gösterge paneli gelişiminizi takip etmenizi sağlar. Hazır programlar sayesinde farklı zorluk seviyeleri seçerek daha hızlı kalori yakmayı hedefleyebilirsiniz. En önemlisi de nabız atım sayısını gösteren bölümdür. Bu bölümde nabzınızı izleyerek, gerekirse temponuzu düşürebilirsiniz.

13- Egzersiz Sırasında Ne Yapmak İstersiniz?
Kitap okumak için özel bölmesi olan, müzik dinlemek için mp3 girişi ve hoparlörleri olan bir koşu bandı tercih edebilirsiniz.


Evde Kullanıma Uygun Koşu Bandı Tavsiyeleri

Yukarıdaki özelliklere uygun, fiyatına göre iyi performans gösteren ev için ideal koşu bandları; (İnternetten satın alabilir, kurulumunu evde kendiniz yapabilirsiniz)

1- Ultima DC-3000 Masajlı Motorlu Koşu Bandı

ultima-dc-3000-masajli-motorlu-kosu-bandi110kg’a kadar taşır
Masaj yapabilen ve mekik aparatı olan bir koşu bandı. 110kg taşıma kapasitesi var. Darbe emici amortisör sistemi mevcut. Yürüme bandı 43x126cm ebadında. LCD elektronik ekran kontrol panelinde hız, zaman, mesafe, kalori, nabız, program, hız azaltma ve arttırma, nabız ölçer bulunuyor. Egzersiz sonrası kaslarınızı gevşetmek veya selülitlerden kurtulmak için masaj cihazındaki anti-selülit kemeri kullanabilirsiniz. Hidrolik sistem sayesinde kolay katlanıp, tekerlekleriyle taşınabilir.

Motor Gücü: 2,75hp DC Motor
Taşıma Kapasitesi: 110kg
Hız: 1,0 – 14,0 km/saat
Katlanma: Katlanır, tekerleği sayesinde kolayca taşınır
Ağırlık: 56kg
Yürüme Alanı: 43x126cm
Eğim: 3 kademeli manuel eğim
Nabız Ölçme: Ön panelde nabız ölçme mekanizması bulunuyor. Elden nabız ölçer
Zemin Sistemi: Darbe emici esnek zemin (süspansiyonlu)
Emniyet Anahtarı: Var
Masaj Kemeri: Var
Mekik Aparatı: Var
Diğer: Harici ses sistemi
Ultima DC-3000 Fiyatına Bak
Ultima DC-4000 Fiyatına Bak (Bir üst modeli. Kondisyon bisikleti hediyesi mevcut)


 2- Dynamic FluenceM Plus Motorlu Masajlı Koşu Bandı

dynamic-fluence-m-plus-kosu-bandi110kg’a kadar taşır
Kilosu 110kg ve altı olanlar için uygun. 3 kademeli ayarlanabilen eğim özelliği sayesinde hızlı kilo vermenize ve kalori yakmanıza yardımcı olur. Darbe emici zemin sistemi koşarken eklemlerde (özellikle dizlerde) oluşacak baskıyı azaltır. Bütünleşik masaj motoru ve masaj kemeri sayesinde bacak, selülit, bel, sırt ve omuz bölgelerine masaj yapabilirsiniz. Mekik çekmek için tasarlanmış “sit up” aparatı kullanarak mekik egzersizi yapılabilir.

Motor Gücü: 2 HP AV
Taşıma Kapasitesi: 110kg
Hız: 1 – 12 km/h
Katlanma: Katlanabilir, tekerlekli, taşınabilir
Yürüme Alanı: 42cm x 125cm
Eğim: 3 kademeli ayarlanabilen manuel eğim
Program Sayısı: 12 hazır + 1 manuel program
Nabız Ölçme: Elden nabız ölçer
Zemin Sistemi: Double Deck Sistemi (Darbe emici özel çift katmanlı zemin)
Emniyet Anahtarı: Emniyet anahtarı sayesinde tehlike durumunda otomatik olarak durur
Masaj Kemeri: Vücudunuzun her bölgesine masaj yapabileceğiniz şekilde tasarlanan masaj kemeri cihazın ön kısmında bulunuyor
Diğer: MP3 girişi ve hoparlörleri mevcut. Kitap koymak için özel bölmesi var.
Dynamic FluenceM Plus Fiyatına Bak


3- Dunlop Star New 2.5 Hp Motorlu, Masajlı Koşu Bandı

dunlop-star-new-2-5-hp-motorlu-masajli-egimli-kosu-bandi110kg’a kadar taşır
En çok satanlar listesinin başında geliyor. 42x125cm koşu alanına sahip ve max. 14km/saat motoru bulunuyor. Tasarımı ve yanında gelen kullanışlı hediyeleri ve makul fiyatı satışını olumlu etkileyen unsurlar. Amortisörü sayesinde koşu bandını belinizi zorlamadan katlayabilir ve açabilirsiniz. Yağ yakımı ve gelişiminizi takip etmeniz için gerekli programlar mevcut. Kendinize hedefler belirleyebilirsiniz. Diğerlerinde olduğu gibi koşarken zemin sertliğinden dolayı eklemlere binen yükü azaltan esnek zemin sistemi bulunuyor. Koşu bandı tahtası ile bandı arasına yerleştirilen 8’li kauçuk özel malzeme koşu bandında esnek zemin özelliği sağlar ve eklemlere baskı yapmasını engeller. Masaj motoru, masaj kemeri ve mekik aparatı mevcut. Katlanabilir ve taşınabilir bir koşu bandı.

Motor Gücü: 2,5 hp
Taşıma Kapasitesi: 110kg
Hız: Max 14km/saat
Katlanma: Katlanabilir, taşınabilir (Amortisörü sayesinde belinizi zorlamadan katlayıp açabilirsiniz)
Ağırlığı: 58kg
Yürüme Alanı: 42x125cm
Eğim: 3 kademeli manuel eğim
Program Sayısı: Yeterince mevcut
Nabız Ölçme: Elden nabız ölçer
Zemin Sistemi: Esnek zemin sistemi
Emniyet Anahtarı: Emniyet anahtarı sayesinde tehlike durumunda otomatik olarak durur
Dunlop Star New 2.5 Hp Koşu Bandı Fiyatına Bak


4- Hattrick Energy 3 hp Otomatik Eğimli Motorlu Koşu Bandı

hattrick-energy-otomatik-egimli-motorlu-kosu-bandi140kg’a kadar taşır
Kilonuz 140 ve altındaysa bu koşu bandını seçebilirsiniz. 48x130cm yürüme alanına sahip. Katlanabilir ve tekerlekleri sayesinde kolayca taşınabilir. Evde kullanılabilir. Güvenli anahtar sistemi mevcut. Body fat ile vücut yağı ölçülebilir. Dizlerde oluşacak baskıyı engellemek için “air shock” adı verilen sisteme sahip. Mp3, sd kart, USB giriş özelliği bulunuyor. Ana konsolunda su ve telefon bölmesi, ayrıca elden nabız ölçme özelliği var. Amortisörlü.

Taşıma Kapasitesi: 140 kg
Ağırlığı: 66 kg
Bant Ebatları: 48 x 130 cm
Eğim: % 0-15 otomatik eğim
Katlanabilme: Var
Hız: 0 – 18 km/s
Motor Gücü: 3 hp
Mp3 Çalar: Var
Nabız Ölçme Sistemi: Var
Program Sayısı: 16
Vücut Yağ Oranı Ölçme: Var
Zemin Türü: Flex Zemin
Hattrick Energy 3hp Koşu Bandı Fiyatına Bak


En Az Yer Kaplayan Fiyatı Uygun Koşu Bandı

5- Dynamic 180 Motorlu Koşu Bandı

dynamic-180-motorlu-kosu-bandi85kg’a kadar taşır, daha az yer kaplar
Evinde yer problemi olan ve tempolu yürüyüş yapmak isteyenler için tasarlanmış bir model (126x68cm yer kaplıyor). Katlanabilir, tekerlekli ve taşınabilir. Taşıma kapasitesi 85kg ve 1,5hp motor gücüne sahip. Dolayısıyla elektrik tüketimi az olacaktır. Diğerleri gibi bu koşu bandı da internetten siparişle satın alınabilir. Evde kutusunu açıp kendiniz rahatlıkla kurabilirsiniz.

Motor Gücü: 1,5 HP MAX.
Taşıma Kapasitesi: 85 kg
Hız: 0,8 – 8,8 km/h
Katlanma: Katlanabilir, tekerlekli, taşınabilir
Ağırlığı: Net: 32kg
Yürüme Alanı: 40 cm x 100 cm
Eğim: 3 kademeli ayarlanabilen manuel eğim
Program Sayısı: 4 hazır program + 1 manuel program
Nabız Ölçme: Elden nabız ölçer
Zemin Sistemi: Darbe Emici Özel Zemin (Tartan Zemin – Cushion Deck)
Emniyet Anahtarı: Emniyet anahtarı sayesinde tehlike durumunda otomatik olarak durur
Dynamic 180 Motorlu Koşu Bandı Fiyatına Bak


Sessiz Çalışan Motorsuz Koşu Bandı

Motorlu koşu bantları yürüyüş veya koşu sırasında sizi yormaz ancak az da olsa ses çıkartırlar. Çoğu kullanıcı bundan rahatsızlık duymaz. Koşu bandınızın tamamen sessiz çalışmasını isterseniz motorsuz olan “manyetik koşu bandı” satın alabilirsiniz. Manyetik koşu bantları kendinden eğimli mekanizmaları sayesinde üzerine uygulanan gücü dönüştürerek çalışırlar. İyi antreman yapmanızı sağlamakla beraber, kas gücüyle harekete geçtiğinden 30 dakikayı aşan antremanlarda motorlu modellere kıyasla yorucu olabilir. Motorsuz olduğu için fiyatı düşüktür.

6- Fox Fitness Lotus Katlanır Motorsuz Koşu Bandı

fox-fitness-lotus-katlanir-motorsuz-manyetik-kosu-bandi100kg’a kadar taşır
Manyetik motorsuz koşu bandı. Uyguladığınız enerjiyi kendine aktive ederek çalışır. Kilosu 100kg ve altında olanlar için uygun. Motorsuz olduğu için motorlu koşu bantlarından daha ucuzdur.

Kurulu Ebadı: 142cm x 59cm x 140cm
Katlı Ebadı: 58cm x 59cm x 142cm
Ağırlık: 32kg
Katlanma ve taşıma: Hidrolik mil ile katlanır, emniyetli bir şekilde kilitlenir ve yer kaplamaz. Taşıma tekerlekleri mevcut.
Taşıma kapasitesi: 100 kg
Eğim seçenekleri: 3 farklı kademeye ayarlanabilen eğim (rampa verme) özelliği.
Bant sertliği: 8 farklı kademeye ayarlanabilen bant dönme direnci.
Koşu alanı: 35 cm (genişlik) x 116 cm (uzunluk)
Gösterge bilgileri: Hız, zaman, mesafe, kalori, nabız, scan (işlev tarama)
Gösterge tipi: 1 adet LCD pencere
Elden nabız ölçme: Tutma kollarındaki nabız sensörleri sayesinde avuç içinden nabız ölçer
Fox Fitness Lotus Koşu Bandı Fiyatına Bak


Diğer Önemli Konular
Koşu bandında egzersiz yaparken mutlaka uygun bir yürüyüş/koşu ayakkabısı giyin. Çorap veya çıplak ayakla koşmak ayak tabanında ağrı ve şişmeye neden olabilir. Mümkünse egzersiz sırasında veya en azından egzersiz öncesi odayı havalandırın, içeriye oksijen girmesini sağlayın.

Koşu bandı doğru kullanıldığı müddetçe kilo vermek için en ideal spor aletlerinden biri.

İlginizi Çekebilir

Geniş Aileler İçin Geniş Hacimli Buzdolabı

Geniş Hacimli Buzdolabı Tavsiyesi Geniş ve büyük bir aileye sahipseniz buzdolabının da o oranda geniş …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir