Home > Konular > Kişisel Bakım > Kozmetik > Eau de Parfum ile Eau de Toilette Arasındaki Fark Nedir?

Eau de Parfum ile Eau de Toilette Arasındaki Fark Nedir?

Parfüm uzun yıllardan bu yana hemen herkes için güzelliğin, iyi görünmenin bir tamamlayıcısı olarak görülmekte ve kullanılmakta. Parfüm, insan vücuduna hoş bir koku vermek için hazırlanan, içeriğinde kokulu uçucu yağlar ve aromatik bileşikler, fiksatif ve bir solvent karışımı bulunan bir tamamlayıcıdır. Her çeşit parfümün güzelliği ve gücü, parfüm yağı ve içeriğine bağlıdır. Eau de Parfum (EDP), Eau de Toilette (EDT) ve kolonya olmak üzere 3 ortak parfüm çeşidi vardır. Peki, Eau de Parfum ile Eau de Toilette arasında ne fark vardır?


 

Parfüm uzun yıllardan bu yana hemen herkes için güzelliğin, iyi görünmenin bir tamamlayıcısı olarak görülmekte ve kullanılmakta. Parfüm kullanımında ortak nokta kötü ve rahatsız edici bir kokunun elemine edilmesi, sıcak ve terlemeye bağlı vücut kokusunu perdeleme, fresh ve temiz bir izlenim yaratmak için güzel kokuların büyüsüne sığınmaktır diyebiliriz.

 

Parfüm, insan vücuduna hoş bir koku vermek için hazırlanan, içeriğinde kokulu uçucu yağlar ve aromatik bileşikler, fiksatif ve bir solvent karışımı bulunan bir tamamlayıcıdır. Her çeşit parfümün güzelliği ve gücü, parfüm yağı ve içeriğine bağlıdır. Eau de Parfum (EDP), Eau de Toilette (EDT) ve kolonya olmak üzere 3 ortak parfüm çeşidi vardır.

 

1- Eau de Parfum (EDP) parfüm çeşitleri içinde esans miktarı en yoğun olandır. EDP’lerin fiyatlarının diğer parfüm seçeneklerine oranla daha yüksek olmasının nedeni budur. Daha kalıcıdır (sabahtan akşama kadar etkisini kaybetmez). İçeriğindeki aromalar daha yoğundur bu nedenle de Eau de Parfum’ün kokuları daha baskındır.

 

Eau de Parfumlerin ​​(EDP) çözeltisi, etanol ve su bir kombinasyonundan oluşur. Su veya alkol miktarı ile karşılaştırıldığında, yüksek konsantrasyonda (etanol) yağlı bir malzeme içeren parfüm türüdür.

 

2- Eau de Toilette (EDT), EDP’lere oranla esans miktarı daha düşük parfüm çeşitlerindendir. Eau de Parfum’e (EDP) oranla daha az kalıcıdır. Genellikle hafif ve uçucu kokular, günlük ve spor seçenekler bu grupta sıralanır. Daha düşüj konsantrasyonda olduğu için fiyatı EDP’ye oranla daha düşüktür.

 

Eau de Toilette (EDT) çözeltisi etanolden çok su içerir. Eğer gün boyu parfümünüzün etkisi sürsün istiyorsanız o zaman muhtemelen EDT parfümünüzü yanınızda taşımak isteyeceksiniz.

 

3. Cologne
Cologne, After shave ve benzeri türler ortalama %5 oranında esans içerirler. Bu nedenle ucuzdurlar. Bu parfüm türünün EDT’lerle desteklenmesi doğru olacaktır.

 

Özetle
1. Eau de Parfum ve Eau de Toilette parfüm türlerinden biridir.  
2. EDP’ler EDT’lere oranla daha güçlü konsantrasyona sahiptir.

3. EDP’ler EDT’lere oranla daha uzun süre dayanırlar 
4. EDP’ler EDT’lere göre daha pahallıdır.

 

Bu farkı bilmek hem kendiniz hem de sevdikleriniz için parfüm seçiminde dikkat etmeniz gereken kriterleri belirleyecektir. Bir diğer bilmeniz gereken de pahallı bir seçenek olan parfümleri satın almanın çok daha ekonomik yollarının olduğudur. Eğer siz de %100 orijinal markaları avantajlı ve indirimli koşullarda almak istiyorsanız tikokupon.com’daki parfüm kuponları sayfasına bakın. Güvenilir parfüm sitelerinin kuponları var. Kolayca indirim alabilir ve siparişinizi tamamlayabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Sonbahar Makyajı ve Sonbahar Makyaj Trendleri

Sonbahar Makyajı Sonbahar makyaj trendleri, mevsime ışıltısını katacak renkler ve yüz hatlarını vurgulayacak makyaj teknikleri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir