Home > Konular > İlişkiler/Aşk/Flört/Evlilik > Aşk > Ayrılık Sonrası Yapılması Sakıncalı 15 Hareket

Ayrılık Sonrası Yapılması Sakıncalı 15 Hareket

Kimi zaman kendi isteğimizle kimi zaman sevdiğimiz kişinin isteğiyle kimi zaman da ortak bir karar ile ayrılırız. Ayrılık zorlu bir süreçtir. Bazı otoriteler ayrılık acısı ile ölümü eş değer görürler. Çünkü her ikisinde de giden kişinin sizin hayatınızdan tamamen çıkması, onu bir daha göremeyecek, duyamayacak, dokunamayacak olmak gibi bir gerçek söz konudur. Ayrılık kararı iyice düşünülüp ardından alınmalı ve uygulanmalıdır.

Ayrılık Sonrası Ne Yapmalı?

Ayrılık Sonrası Ne YapmalıGünümüzde yaşanan ayrılıkların pek çoğu gelişen teknoloji ile sürdürülmeye çalışılan iletişim ile daha travmatik bir duygu durum bozukluğu gelişmektedir: “Belirsizlik” Halen iletişimin devam ettiriliyor olması taraflardan biri ya da ikisi için her daim umudu sıcak tutacağından her iki taraf için de yeni bir hayata başlamak mümkün olmayacaktır. “Ayrıldık ama arkadaşız” özellikle uzun soluklu ilişkilerden tercih edilmemesi ve alınmaması gereken bir karardır. Ayrıca arkadaş olmayı becerebiliyorsanız sevgili olmayı neden beceremeyesiniz ki… Bu oluşum talebinin altında yatan da aynı belirsizlik olgusudur. “Yani aslında senden sıkıldım ama seni hayatımdan gönderemiyorum”. İlişkiler bir kere sekteye uğradı mı ayrılık sonrası yapılması gereken zamanın onarıcı gücüne sığınmaktır. Yani ayrıldıysanız gerçekten ayrılın! Ve hem kendinize hem de sevdiğinize zaman tanıyın.

Ayrılık Sonrası Yapılması Sakıncalı 15 Hareket

 1. Sosyal medya araçlarından ayrıldığınız kişiyi takip etmeyi bırakın!
 2. Sürekli mesaj kaygısı içeren gönderimler yapmayın. Örneğin: Giden gitmiştir gittiği gün bitmiştir…
 3. Artık eski olan sevgilinizin gönderilerine yorum yapmayın, paylaşımlarını beğenme çabasına girmeyin.
 4. Asla eski sevgilinizin hesaplarına erişmeye çalışmayın. Sosyal casusluk kişisel haklara tecavüz anlamına gelmektedir. Eski sevgilinizin şifrelerini biliyor olmak onu takip altına almanız için tanınmış bir özgürlük değildir.
 5. Her ağlama nöbetinizde ya da kendinizi her yalnız hissettiğinizde telefona sarılmayın.
 6. Ajite edici uydurma hikayeler yaratmaya çalışmayın. Örneğin: Çok kötüyüm, şimdi hastaneden geldim, senin yüzünden mide kanaması geçirdim… ve daha niceleri. Unutmayın yalanlarla bir ilişkiyi kurtaramazsınız sadece zamanı ertelersiniz.
 7. Eski sevgilinizin yeni sevgilileri ile uğraşmayın. Örneğin: Bir tanıdığım her seferinde eski kocasının yeni sevgililerini ya da sevgili adaylarını tehditle savuşturma yöntemi uygulamaktaydı. Sonuçta başarılı olamadığı gibi bir de eski kocasını tamamen kaybetti. Kendinizi küçük düşürücü davranışlar yapmayın!
 8. Yalvararak, ağlayarak, araya aracılar sokarak eski sevgilinizi geri döndüremezsiniz. Bu tür davranışlar o kişinin sizden neden ayrıldığını hatırlamasına yardımcı olur sizi neden sevdiğine değil.
 9. Ortak arkadaşlarınızla sürekli programlar yaparak bir araya gelmeye çalışmayın. Ayrılık evresine giren ilişkilerde en doğru tavır kendinizi unutturmaya çalışmak olur. Sürekli hatırlatmaya çalışmak değil.
 10. Arkadaş kalmaya çalışmayın. Eğer ilişkiniz arkadaşlığınızı da beslemiş olsaydı zaten ayrılmazdınız. Arkadaş kalmaya çalışmak elde bir olmak demektir. Kimsenin elinin altındaki acil durum alternatifi olmayın.
 11. Tacizden kaçının. Sürekli aramak, yakın arkadaşları ile iletişim kurmak ve haber almaya çalışmak da bir nevi tacizdir. Bundan kaçının. Bu sizi sevilen kişi yapmaz aksine varlığınızdan yaka silkmeye başlar herkes.
 12. Ayrılık kararını siz almamış olabilirsiniz. Hatta aldatılmış ve bu nedenle de ayrılmak zorunda kalmış olabilirsiniz. Sebep her ne olursa olsun öç almaya çalışmayın. Ayrılık sonrası hissedilen acı zamanla yerini öfkeye bırakır. Unutmayın öfke ile hareket etmek sadece size zarar verir. Öç almak için hayatınıza yeni birilerini sokmak, kıskandırmaya çalışmak ya da karşınızdakinin hayatını bloke etmeye uğraşmayın. Sakin olun ve yeni hayatınızı planlayın.
 13. Ailesi ile görüşmeyi kesin.
 14. Birlikte çekilmiş fotoğraflar, yazılmış notlar, hediyeler… Birlikteliğinize ait her ne varsa bunları iade etme telaşına kapılmayın. Karşınızdakine onun sizin için bir şey ifade etmediğini anlatmaya çalışıyor olabilirsiniz. Ama paylaştığınız anların özel olması ve özel kalması size de iyi gelecektir. Bu anıları bir kutuya koyarak yaşadığınız ilişkiye de haksızlık etmeyin.
 15. Onu geri istiyor olabilirsiniz. O zaman sakin kalın ve sizi neden sevdiğini hatırlaması için zaman verin. Hırçın, agresif ve aciz davranışlar hem sevdiğinizi hem de etrafınızdaki herkesi sizden daha da uzaklaştıracaktır. Bağırmayın, hakaret etmeyin, saygısız olmayın! Onu tekrar kazanmanın yoluna bakın!

Eski Sevgili’den ayrılmak, insanın üzerinde özdeğer düşürücü bir etki yapabilir.

Ayrılık Acısından Kurtulun!

Ayrılık çekilmesi zor ama ayrılık acısı daha zor bir durumdur. İlişkinizin bitmemesi için elinizden geleni yaptıysanız, enerjinizi bitirdiyseniz yine de bir şey olmadıysa acınızı katlayacak bir durum olmuştur. Ayrılık sonrası yapmanız gereken ise çektiğiniz ayrılık acısının üstesinden gelmek ve hayatınıza daha kuvvetli bir şekilde dönmektir. Şu anda kendinizi çok kötü hissediyor olabilirsiniz, dünyalar başınıza yıkılmış olabilir. Ama zaman sizi beklemiyor, akıp gidiyor. Siz de hayatınıza geri dönmeli ve bir kişiyle hayatınızı mahvetmemelisiniz. Bulunduğunuz durumu bir an önce atlatın ve depresif halinizden hemen kurtulun >>

Ayrılık acısından baş etmek için başka ne yapmalı eğer eski sevgilinizi istiyorsanız kendinizi olabildiğince güçlü göstermelisiniz. Bu durum hem sizi daha çekici kılar hem de bulunduğunuz durumdan daha kolay çıkmanızı sağlar. Ayrıldıktan sonra sağlıklı beslenerek ve spor yaparak kendinize olan özgüveniniz artar ve bıkmış olduğunuz hayatınızdan, acılardan geriye eser kalmaz.

Ayrılık sonrasında bazı insanlar iştahsızlık yaşarken, bazıları da çok fazla yer. İkisi de çok sakıncalı ve bulunduğunuz durum için sağlıklı bir şey değildir. Ayrılık sonrasında bir süre yas tutmak normal olabilir. Bir süre ağlayabilir ve acı çekebilirsiniz. Ancak bunun fazlası ve kontrolsüzü çok zararlıdır. Ayrılık acısını alt etmenin bir diğer yöntemi de affetmektir. Eğer affetmezseniz içinizde olan öfke ve kızgınlık daha da büyüyecek ve size çok zararı dokunacaktır. Karşınızdaki kişiyi onun için değil kendiniz için affedin.

Ayrılık sonucunda sebep olarak kendinizi görmek istemiyor olabilirsiniz. Bu yanlış bir düşüncedir. Her iki tarafta yaptıkları ve söyledikleri için suçludur. Yaptıklarınızı tarafsız bir şekilde inceleyin ve doğruyu bulun. Unutmayın dünyada yaşamak için illa da ikinci bir kişiye sahip olmak zorunda değilsiniz. Üzerinize sorumluluk alın ve kendi ayaklarınızın üstünde durmaya çalışın. Ayrılık acısından kurtulmak için bu konuda ilişki uzmanlarının yazdıklarından destek alın >>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir